Hlavní navigace

Udělejte z Firefoxu superprohlížeč: Firerox jako přehrávač

Ilustrační obrázek: Udělejte z Firefoxu superprohlížeč: Firerox jako přehrávač V minulých dílech seriálu jsme se podívali na to, jak si zpříjemnit práci se záložkami či panely. Dnes nabídneme fajnšmekrům možnost přestavět si Firefox na univerzální přehrávač médií. Nechte se hýčkat komfortním sledováním obrázků, videa a poslechem hudby přímo ve vašem prohlížeči!

Rozšíření webového prohlížeče Firefox, na které se dnes podíváme, dokáží přetvořit váš prohlížeč na multimediální přehrávač. Nelze je přitom chápat jako plnohodnotnou náhradu dosavadních playerů. Stále platí, že pro kvalitní zážitek z hudby či videa je nezbytný externí software pro tuto činnost určený. Možnost integrace některých funkcí prohlížení a práce s médii do prohlížeče však může vaše brouzdání rozšířit o zajímavý rozměr.

YouPlayer

YouPlayer

Doplněk YouPlayer je určen pro prohlížení videa vestavěného na webové stránce. Nejlépe uplatnitelný je při používání serverů jako YouTube. Dalšími podporovanými službami jsou Google Videos, MetaCafe a MySpace. YouPlayer přehrává video v postranní liště, aniž byste museli konkrétní stránky otevírat. Můžete tak sledovat svůj oblíbený klip, zatímco brouzdáte po jiných stránkách. Doplněk vytvoří v postranní liště kromě samotného přehrávače také playlist, který můžete dle libosti rozšiřovat a ukládat. Položky v seznamu fungují jako linky na umístění videa na webu, které se ovšem po kliknutí zobrazí v panelovém přehrávači. Jednou z funkcí rozšíření je také možnost stažení vestavěného videa.

FoxyTunes

FoxyTunes

Hudební přehrávač FoxyTunes funguje na odlišném principu. Umožňuje ovládání již otevřeného externího přehrávače pomocí praktické lišty v dolní části webového prohlížeče. Doplněk je přímo navázán na stejnojmennou internetovou službu. Součástí rozšíření je tedy možnost stažení obálek CD, lyrics (slov textu) či biografických údajů právě hrajícího interpreta či songu.

PicLens

PicLens

Zajímavým rozšířením, které umožňuje nový způsob prohlížení obrázků z vybraných stránek a doslova mu přidává nový rozměr, je doplněk PicLens. Po aktivaci je prohlížeč nahrazen graficky vydařeným 3D rozhraním, které znázorňuje virtuální, do dáli se rozbíhající „zeď“ sestávající z jednotlivých obrázků, podél níž se může uživatel jednoduše pohybovat. Vybrané obrázky lze nazoomovat a v omezené míře s nimi dále pracovat.

Jedná se o zajímavý pokus integrace trojrozměrné zkušenosti v rámci internetu, jakkoliv prozatím tématicky a funkčně omezený. Přestože doplněk podporuje práci pouze s vybranými servery, jejich nabídka je celkem široká (zahrnuje například obrázkové vyhledávání v Google, Yahoo, sociální weby MySpace či Facebook nebo fotoservery jako Flickr či Picasa). Poslední verze navíc zahrnula možnost brouzdání v rámci videí serveru YouTube, což možnost využití PicLens rozšiřuje novým směrem.

Prográmek zaujme především svou grafikou, nicméně pravidelné aktualizace rozšíření a fakt, že disponuje na rozdíl od jednorázových amatérských produktů podporou vývojářské společnosti, vzbuzují reálné očekávání i co se týče dalšího rozšíření funkčnosti.

Šikovní pomocníci

Představené doplňky pracují každý na jiném principu a s jiným typem médií. Opravdu univerzální typ přehrávače coby doplňku Firefoxu prozatím představen nebyl a je otázkou, zda by byl vůbec vhodně uplatnitelný u takového typu aplikace. Rovněž je patrné, že webový prohlížeč těžko může specializovaný software nahradit. Jak ukazují představené doplňky, dílčí integraci ovšem očekávat lze. Ať již za účelem příjemnějšího uživatelského ovládání či pouze zajímavého zážitku z netradičního grafického pojetí.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.