Free Download Manager - univerzální stahování - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Free Download Manager - univerzální stahování

Ilustrační obrázek: Free Download Manager - univerzální stahování Hledáte program, s pomocí něhož budete moci plánovat vaše stahování na dobu, kdy je počítač nejméně vytížen, zároveň obsahuje akcelerátor a podporuje download z P2P sítí? Nehledejte, vyzkoušejte Free Download Manager.

Instalace a vzhled

zaklad

Program je distribuován prostřednictvím samorozbalujícího se balíčku, jehož velikost činí přibližně pět megabytů. Hned v počátku instalace jsme dotázáni, zda chceme využívat podporu uživatelů FDM (uživatelé aplikace sdílejí informace a podezřelých nebo závadných downloadech) a zda budeme využívat Free Download Manager i ke stahování z torrentů. Následuje volba umístění programu a upravení tvorby zástupců. Dostupná je lokalizace do češtiny, až na pár výrazů, které zůstávají v angličtině, je provedena korektně.

Vzhled programu působí příjemným dojmem, vzhledem k užití záložek je dosaženo i dostatečné přehlednosti. Okno programu je rozděleno do tří částí, levá slouží pro přístup k jednotlivým složkám, horní zobrazuje aktuální nebo naplánované downloady, ve spodní jsou vypisovány detailní informace ke každému stahování.

Nastavujeme stahování

stahovani

Po první iniciaci nás aplikace vyzve ke zvolení typu připojení, síly konektivit jsou odstupňovány. Úvodní nastavení by neměli opomenout uživatelé, kteří používají vytáčené připojení, Free Download Manager totiž dokáže zavěsit modem po dokončení příslušného downloadu. Vytvoření nového stahování je velice snadné. Buď jej (což je nejběžnější varianta) započneme přímo z internetového prohlížeče, nebo jej založíme manuálně, pomocí ikony se znakem plus. V každém z případů máme možnost pokročilé konfigurace, lze navolit stahování okamžité, na vyžádání uživatele, nebo jej rovnou naplánovat na dobu, která se nám nejvíce hodí.

Stahované soubory lze pohodlně třídit do připravených složek, nastavovat uživatelské jméno a heslo, konfigurovat protokoly, nebo nastavit proxy server, pokud je ho zapotřebí (FDM dokáže získat údaje pro proxy z hlavních prohlížečů, odpadá tak nutnost jejich manuálního vkládání).

Užitečné funkce

prohlizec

Vedle standardního http podporuje Free Download Manager i ftp a torrenty. Stažený videoklip nebo hudbu lze ihned překontrolovat v integrovaném přehrávači. Pro FTP je připraven prohlížeč adresářové struktury. U každého souboru lze překontrolovat, zda s ním v minulosti neměl některý z uživatelů potíže, popř. se dotázat na jeho velikost. K dispozici jsou tři módy: Lehký (stahuje pouze nízkou rychlostí a ponechává tak většinu konektivity pro další práci) Střední (využívá přibližně polovinu dostupné rychlosti) a Těžký, který prostřednictvím akcelerátoru dostane z naší linky její maximum. Plánovat stahování je možné pro konkrétní datum a čas, nebo periodicky. Stejně kvalitně jako download zvládá FDM i upload. Obecné nastavení programu umožňuje určit další řadu prvků k uživatelově spokojenosti.

Zhodnocení

Free Download Manager je kvalitní klient pro stahování. Obsahuje akcelerátor pro okamžité stahování, funguje jako FTP klient, poradí si i s torrenty a naplánuje stažení požadovaných souborů na dobu, kdy dané PC (konektivita) nebude využíváno. V přívětivém a přehledném uživatelském rozhraní nečiní jeho ovládání sebemenší problém. Výborný dojem nekazí ani cena, program je distribuován zdarma.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.