Hlavní navigace

Freewarové alternativy Nera - který program zvolit?

Ilustrační obrázek: Freewarové alternativy Nera - který program zvolit? Vypalování CD a DVD disků je v dnešní době běžnou záležitostí. Pro mnoho uživatelů se stal symbolem vypalování program Nero. Ten však není jediným schopným nástrojem pro zápis dat na optické disky. Jaká je jeho konkurence?

Stále strměji se snižující ceny vypalovacích a přepisovacích mechanik optických médií se podepsaly hned na dvou faktorech. Jednak na takřka absolutní penetraci mechanik na dnešním trhu. Horko těžko bychom hledali PC, ve kterém by tato mechanika chyběla. „Cédéčka“ se tak stala „disketou nové generace“, jak jim někteří prognostici (správně) předpovídali. A v řadě druhé roste poptávka po vypalovacích nástrojích všeho druhu. Mezi jinými se vyprofilovalo několik skutečně mimořádných programových kousků (samozřejmě máme na mysli hlavně Nero), s nimiž se ostatní konkurenti podvědomě poměřují. Lze však sáhnout i po free alternativách, které se vám nyní pokusíme přiblížit.

Cílem série článků bude již od dnešního dílu vás seznámit s řadou freewarových a open source programů, které si dělají tu více a tu méně velké ambice na to, stát se „volně použitelným Nerem“. Bez dlouhých řečí, dnes tu máme první trojici z nich:

ImgBurn

ImgBurn

Kompaktní, avšak funkcemi velmi bohatý vypalovací program, který mimo tradiční CD a DVD zvládne také zápis na HD DVD a Blu-ray disky. Titul podporuje přímý zápis z mnoha image formátů (BIN, CUE, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG a PDI). Také možnost vypalovat Audio CD z takřka libovolných komprimovaných (AAC, APE, FLAC, M4A, MP3, MP4, MPC, OGG, PCM, WAV, WMA a WV) souborů se může leckdy hodit.

Funkčnost ImgBurn programu se dělí na několik základních režimů. Jedna tu máme Read pro čtení disku do image. Build nám pro změnu image sestaví z námi požadovaných souborů. Write zapisuje, Verify ověřuje zapsanou kvalitu (i proti načtenému imagi) a Discovery slouží spolu s DVDInfoPro k otypování kvality pálení. Příznivci videa jistě ocení snadné „pečení“ videodisků (DVD Video z VIDEO_TS, HD DVD Video z HVDVD_TS a Blu-ray Video z BDAV / BDMV adresářů). Lze pálit i více filmů najednou a sdílet je mezi mechaniky. Samozřejmostí je podpora dvouvrstvých médií. Program podporuje Unicode pro jména souborů i adresářů. ImgBurn funguje primárně pod operačními systémy řady Microsoft Windows (95+), avšak s WINE jej lze rozběhat i na Unixech.

InfraRecorder

InfraRecorder

Další volně šiřitelné vypalovací řešení pro Microsoft Windows. Nabízí řadu pokročilých vlastností a rozhraní ve stylu tradičního Windows Exploreru. Program podporuje dual-layer DVD média, zápis diskových images (ISO a BIN/CUE). Podporované mechaniky zahrnují IDE i SCSI. Kopie disků lze dělat přímo za běhu z mechaniky na mechaniku či za pomoci odkládacího souboru. InfraRecorder si rozumí i s multisession disky a korektně o nich zobrazuje informace. Další zajímavou vlastností je možnost uložit si audio / data tracky v příslušném formátu (WAV, WMA, OGG, MP3 a ISO). Přepisování rewriteable médií se zde děje celkem čtveřicí postupů. A ještě jedna drobnost – InfraRecorder umí disky fixovat, takže na ně již nejde přihrát žádná další data.

CDBurnerXP

CDBurnerXP

A do třetice se nám dnes představí CDBurnerXP, volně šiřitelný palič CD, DVD, HD DVD i Blu-ray disků. Program umí pracovat s ISO images (tvorba i zápis). Aplikace mluví více jazyky a je milé, že ji lze zdarma používat pro naprosto libovolné účely (i firmy). Tak jako jeho předchůdci, i CDBurnerXP zvládne „pečení“ audio tracků. I on podporuje verifikaci zapsaného disku. Program obsahuje navíc také konvertor mezi BIN / NRG a ISO.

 

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.