Hlavní navigace

Geocaching: zábava, která neomrzí

Ilustrační obrázek: Geocaching: zábava, která neomrzí Vlastníte GPS navigaci? Chcete si s ní užít trochu zábavy? Pak zkuste hru zvanou „Geocaching“ a hledejte schránky ukryté po celém světě, které obsahují nejrůznější poklady. Jak na to?

Co je Geocaching?

Geocaching, česky též „geokešink“ je zábavná hra, které se věnuje stále více lidí po celém světě. V čem spočívá její princip? Ve zkratce lze říct, že za použití navigačního systému GPS „lovíte“ skryté schránky, které mohou být ukryty prakticky kdekoliv. Při jejich hledání se využívají GPS turistické přijímače. Na začátku někdo musí umístit, na zatím neznámé místo, schránku zvanou „Cache“, česky též „Keš“. Ta by měla být odolná proti povětrnosti, zejména pak vodovzdorná. Může se tak jednat například o plastovou nádobu, která tuto podmínku bezezbytku splňuje. Do této schránky by se měl vejít deník („logbook“), který bude následně obsahovat jména nálezců „kešky“. Taktéž může zakladatel do krabičky umístit drobné předměty – dárky pro objevitele.

Mapa

Poté zakladatel na internetu zveřejní polohopisné informace o nově vzniklé „kešce“, případně k nim připojí ještě další doplňující popis. Tím je „keš“ připravena pro „lovce“. Od této doby mohou ostatní schránku hledat pomocí svých GPS navigačních přístrojů. Pokud někdo „keš“ objeví, pak se zapíše do vloženého deníku. Může si ze schránky také něco vzít a výměnou do ní vložit svůj vlastní předmět. Informaci o svém „úlovku“ pak nálezce zapíše na internetu a podělí se s ostatními o informace týkající se uskutečněného nálezu.

Užiteční pomocníci

Existuje velké množství užitečných programů, které vám Geocaching dokáží zjednodušit či zpříjemnit. Server Slunečnice.cz jich nabízí opravdu mnoho. Můžeme se setkat jak s aplikacemi pro mobilní zařízení, tak s nástroji určenými pro váš počítač. A právě ty si dnes představíme. Nástrojům pro mobilní zařízení se pak budeme věnovat příště. Které programy pro Windows vám s Geocachingem pomohou?

Geodet

Hledání

Program GeoGet je užitečným pomocníkem pro všechny příznivce Geocachingu. Jeho hlavním úkolem je především přehledná správa waypointů. Aplikace nabízí zejména import seznamu geocache z GPX, PocketQuery nebo přímo z hlavní webové stránky www.geocaching.com, dále se můžete těšit na rychlé a snadné vyhledávání cache podle jejího kódu, názvu, nebo autora. Program umožňuje filtrování seznamu, přidávání vlastních popisů a komentářů, nebo offline prohlížení seznamů (listingů). Užitečné je pak i zobrazení seznamu „keší“ v mapě.

GSAK

Geocaching Swiss Army Knife (GSAK) je šikovný nástroj, který slouží především pro přehlednou správu a organizaci bodů či skrýší stažených ze serveru Geocaching.com. Stažené soubory mohou být ve formátu LOC a GPX. Uživatel může díky této aplikaci provádět import i export databází skrýší, přidávat vlastní poznámky, exportovat soubory do HTML formátu, či provádět výpočet vzdáleností. Tím však možnosti tohoto programu zdaleka nekončí.

GPSConv

Hledání cache

GPSConv je konzolová aplikace sloužící k převodu bodů v terénu, jež jsou zadány v ASCII souboru PBD (název, Y,X,Z) v souřadném systému S-JTSK, do standardního open formátu GPX pro GPS stanice v souřadném systému WGS84 a opačně. Přesnost převodu v poloze se běžně pohybuje do 30cm. Podrobný popis se vzorovými soubory je součástí instalačního souboru.

GPSConv umožňuje definovat výchozí výšku Z pro převod souřadnic bodů bez zadané výšky a symbol (značku) bodu v GPS. Dále jsou lépe ošetřeny body bez zadaných komentářů a nadmořských výšek. Poslední verze aplikace pak doplňuje konverzi všech bodů zaznamenaných stop z GPX do PLG. PLG je textový ASCII soubor, který obsahuje Y,X,Z souřadnice bodů. Každá stopa je uvozena oddělovačem .NP (nový polygon).

MyGC

MyGC je dalším nástrojem pro správu a udržování aktuální offline databáze vybraných „keší“ (včetně jejich obrázků). Aktualizace databáze je prováděna přímo ze serveru geocaching.com pomocí DOM modelu stránek. Získaná data se ukládají do XML souborů. Program umožňuje tvorbu vlastních maker a aplikaci filtrů či export jednotlivých „keší“.

Výběř bodu

GeocacheLocConvert

Pokud vlastníte turistickou GPS navigaci značky GARMIN, pak se vám bude určitě hodit program GeocacheLocConvert. Ten umožňuje úpravu .LOC souborů ze stránek geocaching.com přímo pro turistické navigace této značky. Program převádí název cache do názvu bodu (zkrátí se na 14 znaků) a do poznámky k bodu nahraje nápovědu (hint) z webu geocaching.com.


Další informace o Geocachingu naleznete na serveru Vitalia.cz.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.