Hlavní navigace

Glary Utilities: optimalizuj, udržuj a chraň

Ilustrační obrázek: Glary Utilities: optimalizuj, udržuj a chraň Glary Utilities je nástroj pro komplexní údržbu a vyčištění počítače od zbytečných souborů a záznamů, či blokování spyware, adware a dalších škodlivých programů. Zároveň vyčistí systémový registr a zahladí stopy po brouzdání internetem. Jaký ve skutečnosti je?

O programu

Název Glary Utilities by se dal volně přeložit jako „Oslňující pomůcky“, a jestli je tomu skutečně tak, to si pokusíme říci v tomto článku. Program je ke stažení přímo ze Slunečnice.cz a je zde zařazen do sekce Diagnostika, ale určitě by se dal stejnou měrou zařadit i do sekce Systémové utility. Proč tomu tak je? Co tento program umí? Prvně bych se asi zmínil, že program je vyvíjen společností Glarysoft Ltd., která se zabývá vývojem multimediálních, systémových a síťových aplikací. Glary Utilities je tedy balíček nástrojů, který je dostupný zcela zdarma a slouží k čištění počítače, jeho optimalizaci, opravě chyb, ochraně soukromí a v neposlední řadě také k odstraňování a blokování spywaru.

1 kliková údržba

Instalace Glary Utilities

Na instalaci není niž složitého a bez problému ji zvládne i začátečník. Instalační soubor aplikace čítá kolem 6 MB. Program funguje na všech operačních systémech Windows od verze 98 až po Vistu včetně. V instalaci bych snad měl doporučit NEinstalovat Ask Toolbar, což je zbytečnost, která je navíc často označována za nežádoucí malware. Instalace bude zřejmě chtít po svém dokončení restartovat počítač.

NEinstalace Ask Toolbar

Program disponuje mnoha jazykovými verzemi, mezi kterými samozřejmě nechybí čeština. Český jazyk by měl byt nastaven automaticky a pokud tomu tak není, lze ho nastavit v záložce Menu – Settings – Language – Czech. Zde je také možnost nastavit program, aby se spouštěl při startu systému nebo se při zavření minimalizoval do systémové lišty.

Možností, funkce a užívání programu

V hlavním okně programu můžeme spatřit čtyři záložky, které obsahují veškeré dostupné funkce programu.

Moduly

V první záložce se jménem „Stav“ si přečteme, že máme Free licenci (pokud tedy nemáme zakoupenou Pro verzi) a budeme zde náš program aktualizovat pomocí tlačítka „Kontrola aktualizací“. Snad nemusím podotýkat, jak důležité aktualizace jsou.

Druhá záložka je zřejmě nejpoužívanější a jmenuje se „1-kliková údržba“. Zde by mělo být zatrženo pět sekcí (pokud nějaká zatržena není, zatrhneme ji) kromě sekce „Čištění soukromí“. Sekci Čištění soukromí můžeme také zatrhnout, ale je zde možnost, že přijdeme i o chtěné cookies, především o naše uložená hesla nebo předvyplněné formuláře v internetovém prohlížeči. Po zadání kritérií můžeme Spustit skenování. Výsledkem bude totéž okno, ale bude zde červeným písmem zvýrazněn výpis problémů, které se dají opravit. U každého takto nalezeného problému je možno si prohlédnout detaily. U sekce, kde nebyla nalezena žádná chyba, bude zeleným písmem napsáno „Problém nenalezen“. Následujícím krokem bude využití funkce „Opravit chyby“, která nám chyby opraví a tím také optimalizuje a vyčistí systém, případně odstraní spyware.

Možnosti

Následující třetí záložka „Moduly“ čítá zřejmě všechny rozepsané a kategorizované funkce programu. Tuto sekci bych doporučil spíše zkušenějším uživatelům, kteří již počítačům a problematice optimalizace a údržby systému trochu rozumí. Nacházejí se zde sekce Údržby & Opravy, Vyladění & Zlepšení, Systémové nástroje a další. V každé této sekci jsou až čtyři funkce.

Poslední záložka je Nabídka (anglicky Menu), kam jsme se již možná podívali kvůli nastavení českého jazyka. Zde je ještě jedna důležitá funkce, Centrum obnovy, které nám vytváří zálohy pro případ, že jsme si nějakým špatným krokem nebo nedopatřením poškodili systém. Mně samotnému se ale ještě s tímto programem nestalo, že bych musel těchto záloh využít.

Shrnutí

Je Glary Utilities, tento balíček „Oslňujících pomůcek“, skutečně oslňující? Neřekl bych, že je přímo oslňující, ale dovoluji si tvrdit, že je velmi dobrý. Myslím si, že by se tento program neměl v žádném případě opomíjet mezi diagnostickými a systémovými nástroji a stojí za to být minimálně vyzkoušen.

 

Alternativa:

WINner Tweak

Nástroj pro uživatelskou optimalizaci a tweakování operačního systému. Program také umožňuje čištění pevného disku a registrů od nepotřebných souborů a záznamů, správu nainstalovaných aplikací, obsahuje generátor hesel, umožňuje blokování pop-up oken, uzamčení složek, automatické vypnutí počítače a mnoho dalšího.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.