Hlavní navigace

IBM Lotus Symphony: bezplatná náhrada MS Office

Ilustrační obrázek: IBM Lotus Symphony: bezplatná náhrada MS Office Tvorba a úprava dokumentů patří k základům práce na počítači. Dříve či později každý uživatel řeší otázku, který program pro tento účel zvolit. Microsoft Office nemusí všem vyhovovat po stránce finanční, takže se podívejme po dostupnější bezplatné alternativě.

My si dnes představíme nového zástupce kategorie programů určených k tvorbě a úpravě dokumentů. Je jím program s poetickým názvem Lotus Symphony, pocházející od společnosti IBM. Ten je dostupný jak ve verzi pro Windows, tak i pro Linux, a umožní vám vytvářet textové dokumenty, tabulky a prezentace.

Pokud se rozhodnete nástroj Lotus Symphony vyzkoušet, pak doporučujeme zároveň s programem stáhnout i druhý soubor nazvaný „Česká lokalizace.“ Nejedná se o češtinu jako takovou, ale o český slovník pro kontrolu pravopisu a českou nápovědu. Jistě se vám bude při práci hodit.

Začínáme…

Již při prvním spuštění programu je zřejmé, že autoři se nesnažili otrocky vytvořit obdobu balíku od firmy Microsoft, ale šli vlastní cestou. Člověku, který nikdy nic jiného než MS Office nezkoušel, to může zpočátku způsobovat určité problémy. Program ale disponuje velice přehledným rozhraním a měl by se s ním rychle naučit pracovat i naprostý začátečník.

IBM Lotus Symphony

Hned na úvodní obrazovce si můžete navolit vytvoření požadovaného nového souboru nebo si v menu Soubor otevřít již existující. Podporovány jsou jednak veškeré formáty OpenDocument, se kterými pracuje i OpenOffice.org, tak i většina formátů Microsoftu. Jediné s čím si Lotus Symphony zatím neporadí jsou nové typy použité v Office 2007, tedy docx, xlsx a pptx.

Veškeré otevřené soubory jsou přehledně zobrazeny v záložkové liště a je možné se mezi nimi pohodlně přepínat. Podle typu dokumentu, na kterém právě pracujete, se mění pouze některé z položek hlavního menu. Pokud vám vzhled Symphony připomíná webový prohlížeč, pak máte pravdu. Aplikace má vestavěný svůj vlastní, který využijete jak pro přístup na stránky podpory, tak ke stažení dodatečných pluginů nebo šablon dokumentů.

Ve výchozím nastavení je automaticky otevřen i Postranní panel vlastností, který umožňuje rychlé volby nastavení jak podle typu dokumentu, který právě zpracováváte, tak i podle typu objektu, který chcete do stránky vložit. Vytvářet a vkládat je možné tabulky, grafy, grafické (a to i trojrozměrné) objekty, písmomalbu, obrázky ze souborů, formulářové prvky a další.

Čeština je základ

IBM Lotus Symphony

Hned v dalším kroku použijeme druhý stažený soubor. Takže si v menu „Soubor“ zvolte „Aplikace – Instalovat.“ Na první obrazovce zvolíte „Vyhledat nové funkce k instalaci“ a na té další „Přidat umístění souboru Zip/Jar.“ Najdete na disku umístění souboru s češtinou, zatrhnete políčko a pokračujte tlačítkem „Dokončit.“ Zatržení zopakujete i na další obrazovce a zvolíte „Další.“ Pak už stačí odsouhlasit licenční podmínky a operaci dokončit. Bude následovat dotaz na povolení restartu aplikace, aby se provedené změny projevily. Pokud jste vše provedli správně, měla by vám automaticky začít pracovat kontrola českého pravopisu a česká nápověda.

S českým prostředím souvisí i další krok. Výchozí měrnou jednotkou (tedy i pro pravítka a tabulátory) jsou totiž palce. Takže si otevřete v menu „Soubor“ položku „Předvolby“ a postupně klikněte na Lotus Symphony Documents, Spreadsheets a Presentations a navolte si jako měrnou jednotku milimetry.

Pluginy, šablony, uživatelská podpora

IBM Lotus Symphony

Pokud v menu „Nápověda“ zvolíte položku „Forum Support,“ dostanete se na úvodní stránku webu Symphony. Najdete zde tutoriály, odpovědi na nejčastější otázky, uživatelské fórum, pluginy pro stažení, v Galerii najdete šablony jednotlivých typů souborů a cliparty.

Pluginy se, po stažení do počítače, instalují stejně jako výše popsaná čeština. U šablon je postup trochu jiný. Stáhněte si požadovanou šablonu do počítače. V menu „Soubor“ najděte položku „Organizátor šablon“ a „Spustit“. V poli „Akce“ zvolte „Importovat šablonu“ a najděte požadovaný soubor na disku. Pro import šablon platí stejná pravidla jako pro otevírání dokumentů. Je tedy možné importovat i šablony používané a vytvořené pro Microsoft Office s výjimkou Office 2007.

Shrnuto a podtrženo

Lotus Symphony je zajímavá, poměrně jednoduchá kancelářská aplikace, která obsahuje všechny základní funkce, které běžný uživatel potřebuje. Takže jestli se vám nechce platit na produkt z dílny Microsoftu, popřípadě máte obavy, aby vám na dveře nezaklepala softwarová policie, když ho budete používat „načerno“ a pokud vám nevyhovuje ani OpenOffice.org, pak určitě stojí IBM Lotus Symphony za vyzkoušení.

 

Vhodná alternativa:

OpenOffice.org

Bezplatná alternativa MS Office. Obsahuje tedy i podobné součásti. OpenOffice.org je balík kancelářských aplikací pro psaní textových dokumentů, výpočty s tabulkami, tvorbu prezentací, kreslení obrázků a práci s databázemi. Tento Kancelářský balík je jeden z nejúspěšnějších open source programů, byl přeložen do více než stovky národních jazyků a je hojně vyhledávaný i pro svou nezávislost na operačním systému, funguje pod Windows, Linuxem, Mac OS X a mnoha jinými systémy. Navíc umožňuje ukládat soubory nejen ve formátu OpenDocument, ale i ve formátech používaných v MS Office. Dokumenty lze také snadno exportovat do PDF nebo webových stránek.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.