Hlavní navigace

Jak správně komprimovat soubory?

Ilustrační obrázek: Jak správně komprimovat soubory? Potřebujete poslat soubor např. e-mailem? Je příliš velký? Nevejde se již na flashdisk? Některé typy souborů můžeme zkomprimovat, tj. zmenšit jejich velikost i na zlomek jejich původní velikosti. Slouží k tomu šikovné aplikace, které si nyní představíme.

V první řadě, ještě než začneme, je třeba upozornit na 2 skutečnosti:

ZIP

1. Soubory lze komprimovat i pomocí vestavěného nástroje přímo ve Windows. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na soubor, zvolit „Odeslat“ a následně vybrat možnost „Komprimovaná složka (Metoda ZIP)“.

2. Při odesílání složky se soubory (např. s fotografiemi) můžeme využít i toho, že sbalením do archivu se z ní stane jediný soubor. Složku totiž elektronickou poštou nelze poslat, soubor ano.

Jaký program ke kompresi použít?

WinRAR 3.71

RAR

WinRAR je zřejmě nejznámějším programem pro kompresi a dekompresi dat. Přízeň si získal zejména díky jednomu z nejlepších kompresních poměrů. Data zabalí do archivu rychle a s co nejmenší možnou velikostí. Příponu RAR jistě všichni známe.

Vybrané funkce programu WinRAR:

  • Možnost zvolit míru komprese
  • Snadná tvorba samorozbalovacího se balíčku
  • Ochrana dat použitím šifrování
  • Rozdělování archívu na více částí
  • Možnost archiv digitálně podepsat

Podporované formáty

ARJ, LZH, ACE, CAB, TAR, GZip, UUE, BZ2, JAR, 7-Zip, ISO, Z

WinRAR je placený program (stojí cca téměř 1000 Kč), který je však plně funkční i po uplynutí zkušební lhůty. Při každém spuštění pak ale uživatele upozorňuje, že je třeba zakoupit licenci.

7-Zip

7-Zip

7-Zip je volně distribuovatelný (pod licencí GNU LGPLs) komprimační program disponující vlastním formátem 7z, který je podle informací z oficiálního webu ve většině případů účinnější než formát RAR či ACE. Oproti formátu ZIP je lepší o 30 až 70%.

7-zip podporuje tyto formáty:

Komprese/dekomprese: 7z, ZIP, GZIP, BZIP2, TAR
Dekomprese: RAR, CAB, ARJ, LZH, CHM, Z, CPIO, RPM a DEB, ISO, SWM, TBZ2, WIM

Zajímavé vlastnosti

  • Vysoký kompresní poměr s novým 7z formátem využívající metody LZMA
  • Vytváří samorozbalovací archívy pro 7z formát
  • Je možné použít šifrování Rijndael-256 (AES)
  • Kromě komprese nabízí také jednoduchého správce souborů
  • Menší nevýhodou je nemožnost pracovat s archívy rozdělenými do více souborů a s většinou archívů samorozbalovacích (SFX)
soubor původní velikost 7z
DOC 25,5 kB 1,72 kB
XLS 103 kB 7,46 kB
TXT 4,38 kB 1,63 kB
JPEG 2,76 MB 1,00 MB
WMV 6,86 MB 6,54 MB

Další nástroje

Nástrojů určených ke kompresi souborů je velké množství. Pokud se o nich chcete dozvědět více, pak si přečtěte naše dřívější recenze aplikací WinZip 11 a IZArc 3.8. Naleznete je v článku Srovnání programů – 4.díl: Komprimační programy

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.