Hlavní navigace

Jak zvolit správný kancelářský balík, aneb alternativy k Microsoft Office

Ilustrační obrázek: Jak zvolit správný kancelářský balík, aneb alternativy k Microsoft Office Produkt Office od společnosti Microsoft není na trhu zdaleka jediným kancelářským balíkem. Existuje k němu řada dalších stejně schopných alternativ, které lze navíc pořídit za velice zajímavých finančních podmínek. Vybrat si kancelářský balík proto mnohdy nebývá zrovna lehkým úkolem. Víte, který produkt je pro vás ten pravý?

Ať se již jedná o skupinky jednotlivců, rodiny, nebo malé, střední či větší firmy, bezesporu každá z těchto sfér se ve větší či menší míře setkává s digitálními kancelářskými balíky. Tyto programové sady umožňují svému majiteli pracovat s textem (textový procesor), tabulkami (program tohoto typu se označuje jako „spreadsheet“), prezentacemi a dnes obvykle i nějakým tím databázovým systémem. Ovšem nemusí chybět ani celá řada dalších funkcí a samostatných oddílů – HTML editory webových stránek, grafické editory bitmapové i vektorové grafiky a další nejrůznější programy.

Základní vlastností každého z těchto balíků je obvykle výborná propojenost všech jeho oddílů. Kancelářské sady jsou rovněž typické tím, že se prodávají či distribuují nejčastěji vcelku.

 

I. Microsoft Office

MS Office

Jelikož se MS Office řadí mezi nejrozšířenější kancelářské balíky dneška, není divu, že je pro ostatní jakýmsi etalonem poměřování ceny, kvality i funkcí. Tato sada spolupracujících kancelářských aplikací obsahuje v základu textový procesor Word, dále tabulkový procesor Excel a Microsoft Outlook, program na správu agendy a práci s emaily. Poslední verze MS Office nově přinesly i nedávno standardizovaný a na XML stavící datově-souborový formát Office Open XML.

Paradoxně největší zápor MS Office je jeho objemnost a rozsáhlost dalece převyšující potřeby průměrného člověka a obvykle i kanceláře. Sekretářka, která převážně píše dopisy, vyřizuje poštu, jednou za měsíc generuje nějaký rozpočtový graf a vede šéfovi agendu, zkrátka kompletní MS Office zdaleka nevyužije. S poslední verzí nám také MS Office opět přibralo pěkných pár megabajtů dat, což na celkové svižnosti a systémových nárocích rozhodně nepřidá…

MS Office

Microsoft Office je vynikající firemní groupwarový program, ovšem pouze pro ty, kteří dokáží ocenit jeho nejsilnější vlastnosti (komunikace s Exchange servery aj.). Jako další výraznou nevýhodu vidí řada odborníků závislost na jediné platformě a firmě. Pak se může někdy jednou stát třeba to, co právě na platformě Mac OS – verze MS Office 2008 nemá podporu pro Visual Basic, takže firma vlastnící na této platformě desítky a stovky hotových maker má zkrátka smůlu.

Cenová politika Microsoftu je velmi rozsáhlá

Na adrese http://www.microsoft.com/cze/of­fice/howtobuy/prices.mspx je k vidění cenové rozpětí od 3 470,– Kč za MS Office pro studenty a domácnosti 2007 až po 19 060,– Kč za Microsoft Office Enterprise 2007.

Web: http://office.microsoft.com/en-us/default.aspx

 

II. Star Office

StarOffice Writer

Kancelářský balík firmy Sun (resp. firmy StarDivision připojené roku 1999) nese jméno Star Office a zajímavý je především tím, že se později jeho kód stal základem kancelářského balíku Open Office. Star Office a Open Office dodnes existují souběžně s tím, že Star Office (též k vidění jako „Star Suite“) nabízí navíc několik proprietárních komponent (těch si Sun cení na 69,95 USD pro download verzi či 99,95 USD u retailové verze programu). Program existuje pro platformy Windows, Linux a Solaris.

Web: http://www.sun.com/softwa­re/star/staroffice/index.jsp

 

III. Open Office

OpenOffice.org

Multiplatformní kancelářský balík vzniklý jako open source oponent MS Office. Z historicky první verze (vydané v říjnu 2001) během sedmi let balík po všech stránkách vyzrál a stává se stále častěji používanou náhražkou MS Office, a to jak v domácnostech běžných uživatelů, tak se mu daří i na alternativních OS. K vidění je občas i na školách a v některých firmách různé velikosti.

Open Office využívají pro ukládání dat ISO standard (OpenDocument Format – ODF), zvládne ovšem také import mnoha dalších souborů včetně Office 97 až 2007/2008. Pokud jde o kvalitu programu, mýty s ní spojené a srovnání proti MS Office, pak uživatelé vykřikující, že Open Office nic neumí jsou přibližně stejně spolehlivým informačním zdrojem jako ti, kteří říkají, že Open Office spasí lidstvo. Nedejte ani na jeden klan a sami balík vyzkoušejte. Každý má jiné nároky, takže mu zkrátka bude vyhovovat něco jiného…

Aktuálně je ke stažení také betaverze Open Office 3, která přidává mimo další tuny vlastností také jednu nanejvýš příjemnou: obsahuje importní filtry pro .DOCX, .XLSX, .PPTX a další soubory přímo v hlavním programu. Vypadá to, že tyto soubory lze zatím pouze otevírat, avšak nikoliv ukládat. Velkým trumfem Open Office je vynikající možnost přímo exportovat libovolný dokument do PDF.

Web: http://www.openoffice.cz/

 

602Office

IV. 602Office

Zajímá kombinace volně šiřitelných Open Office s ryze českou podporou a další přidanou hodnotou. Cena 99,– Kč ve verzi pro jednotlivce nebo 998,– Kč ročně pro firmy v sobě obsahuje kromě samotných 602Office ještě rozsáhlou dokumentaci, množství šablon usnadňujících práci a v neposlední řadě též přístup do Galerie cca 8 000 obrázků použitelných v našich dokumentech.

Web: http://www.602office.cz/node

 

AbiWord

V. KOffice a GNOME Office

Pro dvě nejoblíbenější linuxová grafická uživatelská rozhraní existuje i dvojice poměrně slušných kancelářských balíků (tj. lze nainstalovat i další kancelářské sady, ovšem tyto jsou pro daná prostředí navržena jako nativní). Jejich největším záporem je, že podporují toliko OpenDocument, s importem MS Office to není žádná sláva a často proběhne u složitějších dokumentů nekorektně. Mimochodem, Abiword, součást GNOME Office, existuje i pro MS Windows – zájemci o alternativy, nechť zavítají na adresu http://www.abisource.com/.

Weby: http://koffice.org/ a http://live.gnome.org/GnomeOffice

 

VI. A další…

Alternativních kancelářských balíků je ještě pořád celá řada. Zmiňme ještě Lotus SmartSuite od firmy IBM (298 USD) či WordPerfect Office firmy Corel (verze „Family Pack“ přijde na 89 USD, verze „Professional“ na 399,99 USD). Nepředpokládáme ovšem, že by v běžných domácnostech, co do obliby, překonaly Open Office. Uznáváme však na druhé straně, že jejich návaznost na další groupwarové a databázové systémy může být pro mnoho firem velmi atraktivní volbou, o to více v případě upgrade z předchozí verze.

 

VII. Online Office programy?

Stále větší obliba webu v posledních letech, rozvoj objemu internetových služeb a dalších přidružených faktorů, to vše dalo vzniknout jednomu zajímavému fenoménu dneška – online Office balíkům. Patří mezi ně především Google Docs, dále Peepel Online Office and Maps Suite, Zoho Office Suite, ThinkFree Office a Ajax13. O těch ovšem zase někdy příště…

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.