Hlavní navigace

Jaký bude další osud OpenOffice.org?

Ilustrační obrázek: Jaký bude další osud OpenOffice.org? Společnost Oracle se rozhodla, že přenechá vývoj kancelářské sady OpenOffice.org nadaci Apache Software Foundation. Jakým směrem se bude nyní vývoj bezplatného Office ubírat?

Společnost Oracle koupila v uplynulém roce firmu Sun Microsystems, která stojí za vývojem kancelářského balíku OpenOffice.org. Po této akvizici se začaly objevovat spekulace a obavy o další vývoj mnoha projektů nově spadajících pod kompetence této společnosti. Vzniklá situace následně vyústila ve vyhlášení nezávislosti některých předních vývojářů kancelářského balíku OpenOffice.org na Oracle. Ti navíc v rámci nové nadace The Document Foundation připravili svůj vlastní konkurenční bezplatný kancelářský balík LibreOffice.

Práce na nových verzích kancelářského balíku OpenOffice .org však dále pokračovaly a nyní se situace okolo jeho vývoje opět radikálně změnila. Společnost Oracle totiž darovala kódy OpenOffice.org nadaci Apache Software Foundation, která se má o jeho další vývoj nově starat. Zástupci nadace tento krok samozřejmě vítají a plánují, že budou při vývoji pokračovat v současném směru. Krok Oracle přivítala i společnost IBM, která na základech OpenOffice.org staví svůj vlastní kancelářský balík Lotus Symphony. V blízké budoucnosti by navíc měly proběhnout jednání mezi Apache Software Foundation a nadací The Document Foundation o dalším směřování obou projektů. Není přitom vyloučena ani varianta, že by se oba projekty mohly opět spojit. Jak ale nakonec vše dopadne, to ukáže až vývoj v následujících několika týdnech.

Zdroj: ComputerWorld.cz

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.