Hlavní navigace

Kolik utratí ročně české firmy za antiviry?

Ilustrační obrázek: Kolik utratí ročně české firmy za antiviry? Jaká bezpečnostní řešení používají firmy působící v České republice a kolik za ně ročně utratí? Odpověď na tuto otázku hledal nedávný výzkum, provedený na vzorku více než 1100 českých IT manažerů, kteří rozhodují o nákupu softwaru.

Agentura Ipsos uskutečnila v září tohoto roku průzkum, ve kterém se snažila zjistit, jaké antiviry používají tuzemské firmy a kolik za bezpečnostní software utratí. Průzkumu se zúčastnilo více než 1100 respondentů. Podle nich se průměrná částka, kterou ročně firmy investují do bezpečnostního softwaru, pohybuje v České republice okolo 40 000 Kč. Rozpočet roste v závislosti na počtu koncových stanic, přičemž firmy se zahraničním vlastníkem investují do ochrany výrazně více peněz. Z výsledků výzkumu totiž vyplývá, že firma s českým kapitálem utratí ročně za bezpečnostní software 30 000 Kč, zatímco u českých poboček zahraničních firem je to zhruba 60 000 Kč, tedy dvojnásobek. Organizace s 5 až 25 počítači nejčastěji vydají za antiviry částku 10 tisíc korun, u firem s 200 až 500 stanicemi je to 100 tisíc korun a společnosti vlastnící více než 500 počítačů utratí za antivirový software průměrně půl milionu korun ročně.

Výzkum se také snažil zjistit, jaký je tržní podíl jednotlivých producentů antivirového softwaru na českém firemním trhu. Největší část z oslovených společností, konkrétně 43 %, se hlásí k užívání produktů společnosti Eset. Druhé nejvyšší zastoupení v českých firmách má AVG s 31% podílem, následují Symantec (13 %), který má relativně silnou pozici ve velkých korporacích se zahraniční účastí, Microsoft SE (10 %), Avast (9 %) a McAffee (7 %).

Jestliže se podíváme na zastoupení na trhu podle celkového počtu koncových stanic, výsledky vypadají poněkud odlišně. Celkem 30 % počítačů v českých firmách je zabezpečeno softwarem od Esetu. Druhý Symantec obsluhuje 19 % počítačů v tuzemských společnostech. AVG se umístilo na třetí příčce s 15 % zastoupením, v těsném závěsu následuje McAffee (14 %), a to zejména díky oblibě ve velkých podnicích.

Zdroj: tisková zpráva

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.