Kolik zaplatíte za Windows 7? - Slunečnice.cz

Kolik zaplatíte za Windows 7?

23. 10. 2009 - Ondřej Špulák

Ilustrační obrázek: Kolik zaplatíte za Windows 7? Microsoft včera začal prodávat svůj operační systém Windows 7. Pokud také zvažujete jeho nákup, pak vás jistě budou zajímat ceny jednotlivých nabízených edic této novinky. Přinášíme vám jejich přehled.

Na našem trhu Microsoft nabízí celkem pět edic Windows 7. Pro dodávky s novým počítačem jsou však určeny pouze dvě z nich – Home Premium a Professional. Dále je k dispozici jedna funkčně omezená edice určená výhradně jen pro použití v netboocích a dvě edice jsou zaměřeny na firemní klientelu.

Windows 7 Starter

Tato edice Windows 7 je určena pouze pro použití ve spojení s netbooky s úhlopříčkou displeje do maximálního rozměru 10,2 palce. Navíc je funkčně i výkonově omezena tak, aby ji bylo možno provozovat právě na netboocích, které disponují slabší hardwarovou výbavou. Windows 7 Starter uživatelům nenabídne rozhraní Aero, ani 64bitovou verzi. Navíc jej bude možné pořídit pouze ve spojení s novým netbookem.

Cena OEM licence pro Windows 7 Starter se pohybuje okolo 1000 Kč.

Windows 7 Home Premium

Jedná se o edici, která je primárně určena pro většinu běžných uživatelů a pro domácí použití. Její součástí jsou grafické efekty a multimediální výbava. Windows 7 Home Premium je dostupný jak v 32bitové, tak i v 64 bitové verzi. Ve výbavě této edice však nehledejte nástroje pro firemní nasazení, jakými jsou například vzdálená správa, nebo začlenění do domény, apod.

Cena krabicové verze Windows 7 Home Premium se pohybuje okolo 4500 Kč, OEM licence pak přijde na 2400 Kč. Pokud se rozhodnete pro upgrade na Windows 7 Home Premium ze starší verze Windows, pak vás licence přijde zhruba na 2700 Kč.

Windows 7 Professional

Windows 7

Edice Windows 7 Professional je určena pro nasazení v podnikovém prostředí. V její výbavě naleznete všechny součásti, jež jsou obsažené v edici Home Premium a které jsou doplněny o další funkce a služby. S Windows 7 Professional tak získáte například podporu souborového systému EFS, nástroj Centrum pro Zálohování a Obnovení, prezentační režim, ovládání pomocí serveru vzdálené plochy, nebo i připojení k doméně. Windows 7 Professional se navíc pyšní dostupností XP Mode, což je virtualizované prostředí starších Windows XP.

Windows 7 Professional pořídíte v krabicové verzi za cca 6900 Kč, OEM licence přijde na zhruba 3200 Kč a za update zaplatíte cca 6400 Kč.

Windows 7 Enterprise

Edici Enterprise není možné zakoupit ve volném prodeji, Je totiž určena pouze firemní klientelu, která je zapojena do programu Software Assurance. Tato edice obsahuje všechny funkce z verze Professional a přidává k nim navíc podporu Branch Cache (nové funkce známé ze systému Windows Server 2008 R2), BitLocker, či jazykové balíčky. Těšit se můžete také na bootování a připojování virtuálních pevných disků VHD.

Windows 7 Ultimate

Jak již název napovídá, edice Ultimate v sobě spojuje všechny funkce, jež Windows 7 nabízí. Windows 7 Ultimate vychází z verze Enterprise a mohou si ji dopřát i domácí uživatelé, nicméně za ni musí zaplatit daleko vyšší sumu než za edici Home Premium.

Cena krabicové verze Windows 7 Ultimate se vyšplhala na cca 7200 Kč, OEM verzi pak pořídíte za zhruba 4200 Kč. Upgrade přijde na 6700 Kč.

Windows 7 zdarma

Na závěr ještě máme dobrou zprávu pro všechny uživatele, kteří si pořídili svůj nový počítač v období od 26. června 2009. Pokud společně s ním zakoupili (nebo měli již přeinstalován) operační systém Windows Vista Home Premium, Business nebo Ultimate, pak mohou na Windows 7 přejít zcela bezplatně. Více informací zde.

Vyzkoušejte si Windows 7 ještě před tím, než je zakoupíte. Stáhněte si devadesátidenní trial verzi.

Zdroj: Microsoft, Živě.cz

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.