Hlavní navigace

Malwarebytes‘ Anti-Malware: bojujte účinně se záškodníky

Ilustrační obrázek: Malwarebytes‘ Anti-Malware: bojujte účinně se záškodníky Hledáte vhodný program pro boj s počítačovými škůdci? Malwarebytes‘ Anti-Malware vás proti těmto hrozbám ochrání. Jeho pozice se mezi podobnými programy neustále zlepšuje. Stojí tedy minimálně za vyzkoušení.

Malwarebytes‘ Anti-Malware

Program Malwarebytes‘ Anti-Malware bude ve vašem počítači vyhledávat „breberky“, jak někdo také říká maligním (zhoubným) počítačovým vetřelcům. Může být i pro vás velice užitečné občas jej spustit.

Instalace

Produkt je dostupný jako freeware a stáhnout jej můžete přímo ze Slunečnice.cz. Můžeme jej navíc rozšířit na program typu shareware, který obsahuje, kromě základních funkcí, také ochranný modul.

Pro obsluhu lze v průběhu instalace vybrat češtinu a také zvolit automatické hledání nové verze, což pak samozřejmě funguje pouze s připojeným internetem. Další nastavení se doporučuje ponechat. Viz obrázek:

Malwarebytes Anti-Malware - nastavení

Hlavní nabídka

Okno hlavní nabídky je přehledné a graficky jednoduché. Nahoře je umístěna lišta s tlačítka pro zobrazení nabízených sekcí (okna: Skener, Ochrana, Aktualizace, Karanténa, Protokoly, Seznam ignorovaných, Nastavení, Více nástrojů a O programu). Zmíníme se o těch nejvíce používaných.

Skenování

V sekci Skener hlavní nabídky volíme způsob skenování. Stiskneme tlačítko „Skenovat“ vlevo dole a otevře se okno, v němž sledujeme průběh akce. Rychlý sken umožní prohlédnout paměť, zejména pak registry, dále systém (složky Windows a Users). Trvá okolo 3 minut. Při volbě úplného skenu se nejdříve zobrazí možnost vybrat pevné disky, popř. výměnná média. Důkladný sken je delší, podle velikosti a zaplnění vybraných disků. Tlačítko pro návrat do hlavní nabídky je vpravo dole.

Malwarebytes Anti-Malware - skenuj

Protokol s výsledky se generuje v textovém souboru a ukládá se v hlavní nabídce do sekce „Protokoly“. Příslušná tabulka obsahuje odpovídající logy seřazené podle data. Můžeme je prohlížet, popř. vymazat. Tlačítka pro provedení těchto operací nalezneme dole.

Aktualizace

Vybereme tlačítko „Kontrola aktualizací“. Databáze malware podporuje rozpoznávání nejnovějších hrozeb. Nová verze databáze má okolo 1 MB a velice se doporučuje udržovat ji aktuální. Po stažení aktualizace se vrátíme do hlavní nabídky.

Malwarebytes Anti-Malware - aktualizace

Karanténa

Karanténa slouží k „uvěznění“ nežádoucích souborů, což je zobrazeno v přehledné tabulce:

Malwarebytes Anti-Malware - karanténa

A ještě…

Zajímavá je zde možnost využít nástroj FileASSASSINS, který umí vymazat i soubory blokované operačním systémem, viz sekce Více nástrojů.

Využití

Program Malwarebytes‘ Anti-Malware umí kvalitně vykonat vše, k čemu byl vytvořen. Je vhodný pro hledání a zneškodňování malware jako doplňkový nástroj k příležitostnému využívání. Jeho provoz je možný na počítači s operačním systémem Windows 2000 a vyšším, procesorem 250 MHz, 256 MB RAM a 5 MB místa na disku.

 

Alternativy

Řada obdobných programů je ke stažení zde na Slunečnici, z komplexnějších je to např. antivir „Avast!“, který nyní dovede zneškodnit kromě virů také rootkity a spyware. Z dalších produktů lze jmenovat například:

Comodo BOClean Anti-Malware

Comodo BOClean Anti-Malware je aplikace pro odstranění a účinnou ochranu proti trojským koním, spyware, keyloggerům, rootkitům, adware, hijackům a dalším škodivým programům a kódům typu malware. Program je spuštěn na pozadí v system tray a ochrana tak probíhá na pozadí systému v reálném čase. Samozřejmostí je online aktualizace virových databází přes internet.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.