Hlavní navigace

Naučte se myslet v anglickém jazyce

Ilustrační obrázek: Naučte se myslet v anglickém jazyce Chcete si zažít potřebné každodenní anglické výrazy? Naučit se myslet v anglickém jazyce? Procvičit si psanou i čtenou angličtinu? Zahrát si přitom ještě hru? A nic za to nezaplatit? Pak vás jistě potěší program Ten Little Indians, který vám vše zmíněné umožní.

Ten Little Indians

Zažít slova v situacích

Stejně, jako jsme se učili mateřský jazyk, lze se naučit i jazyk cizí. Suché biflování slovíček a gramatiky při konverzaci spíše svazuje, i když se bez „suchého“ učení člověk samozřejmě neobejde. Klíč ke konverzaci je osvobodit mozek od přemýšlení nad správným výrazem a prostě a jednoduše mluvit. Takového výsledku lze dosáhnout zažitím jazyka.

Ale jak na to?

Ten Little Indians

Řešením je použití programu Ten Little Indians z dílny Vitware. Tento pomocník v podobě software vám umožní se u učení uvolnit a přemýšlet přímo v anglickém jazyce. Jedná se textovou hru, ve které máte za úkol najít deset malých indiánů. Jste mladý hrdina, který se pohybuje po starém domě své prababičky, prohledává místnosti, prohlíží předměty, hledá indície a hlavně přemýšlí, co udělat. K ovládání svého hrdiny použijete anglicky psané slovíčka. Jedná se o krátké výrazy typu „go back“ ale i o delší typu „pick up the small painting and look at it“. Jen se správně napsaným příkazem hrdina udělá, co chcete. Teprve potom hrdina buď okomentuje danou situaci, nebo daný příkaz vykoná.

Čtení i psaní

Ten Little Indians

Ve které místnosti právě jste a co je uvnitř, se dozvíte z popisu. Proto je při hraní nutné i číst. Setkáte se tak při hraní s mnoha slovíčky, a také jich velmi mnoho napíšete. Budete přemýšlet o „pick up the book and read it“ a ne o tom, že byste rádi věděli, co je v té knize na stole. Opakování je matka moudrosti a proto vám za chvíli ani nepřijde, že chodíte s „go“, díváte se s „look at“ a používáte předměty s „use“. Opakovaně vejít do stejné místnosti a vidět opakovaný popis místnosti vám usnadní zapamatování slovíček. V reálném světě budete moct velmi snadno použít stejné slovní spojení v úplně stejných situacích, jako jste jej používali ve hře.

Něco navíc?

Ten Little Indians

Protože je hra určena právě na učení anglických výrazů, předpokládá se, že ji budou hrát lidé, kteří nejsou rodilí mluvčí. Hrou vás může, za poplatek, provázet vestavěný slovník, který vám ochotně za „dvojklik“ přeloží jakýkoliv použitý výraz. Slovíčka, která jsou zapotřebí opakovat, lze uložit pro důkladnější výuku.

Zábavné učení pro každého

Za vyzkoušení programu Ten Little Indians nic nedáte. Děti baví hrát hry a budou-li za „dohrání“ hry do jejího úplného konce odměněny, jejich angličtina se určitě stoprocentně zlepší. Můžete s nimi navíc strávit nějaký čas při hře a ještě oprášit školní vědomosti. Produkt je zdarma a není náročný na výkon počítače. Nenapadá mě tedy důvod, proč byste neměli doma indiány mít.

 

Vhodná alternativa

Language Lab

Language Lab je jedním z mnoha dostupných programů na výuku a procvičování anglické slovní zásoby. Nabízí všechno, co ten nejlepší z nich, a k tomu ještě spoustu užitečných prvků navíc. K tomu byl navržen a vytvořen zkušeným učitelem angličtiny a testován přímo ve školním prostředí mnoha studenty.

Z jeho funkcí lze jmenovat zejména zkoušení slovíček překladem do/z angličtiny, možnost vytváření svých vlastních okruhů a přidávání slovíček, nebo inteligentní zkoušení (při zkoušení počítač opakuje více ta slova, ve kterých chybujete a vyřazuje ta, která už bezpečně umíte), apod.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.