Hlavní navigace

Nebojte se tvorby vlastního webu

Ilustrační obrázek: Nebojte se tvorby vlastního webu Chtěli byste poutavou internetovou prezentaci, ale nemáte spoustu peněz na zaplacení profesionála? Nezoufejte, řešení tohoto problému je velice snadné. Stačí použít některý z programů, které si dnes představíme.

Nejdříve několik základních skutečností. Každá internetová stránka je tvořena z mnoha různých prvků, které jsou do ní vkládány. Může se typicky jednat o obrázky, videa nebo flash animace. Aby je mohl váš internetový prohlížeč správně zobrazit, je ve zdrojovém kódu stránky speciálními značkami přesně popsáno, co se má kde vložit. Zápis kódu stránky však může být pro laiky značně komplikovaný.

Proto vznikly takzvané wysiwyg editory (zkratka wysiwyg znamená „What you see is what you get”, tedy „Co vidíš, to dostaneš”). Tyto editory tvorbu internetových stránek značně zjednodušují. Přípravu webu s nimi lze směle přirovnat k vytváření dokumentu ve Wordu.

Co wysiwyg editory nabízejí?

Hlavní výhodou při práci s editory je značné ulehčení vaší práce. Před sebou stále vidíte přesně to, co se ve výsledku na internetové stránce skutečně objeví. Práce je navíc velice intuitivní. Stačí si pouze vybrat prvek a ten na stránku libovolně umístit. O tvorbu kódu se pak postará sám program.

Důležité je i neustálé aktualizování vazeb mezi jednotlivými stránkami. Pokud změníte název souboru, ve všech ostatních stránkach se změní cesta směřující k tomuto zdroji. V neposlední řadě můžete za pomoci wysiwyg editorů snadno nahrát hotové stránky kamkoliv na web.

Nvu 1.0

Wysiwyg editory - Nvu 1.0

Tento open source editor internetových stránek je založen na editoru Composer z balíku Mozilla Suite. Je určen jak pro Windows, tak i pro Linux a Mac OS X. Rozhraní editoru vychází ze zmiňovaného Mozilla Suite, takže uživatelé produktů od Mozilly nebudou mít s jeho ovládáním žádné problémy.

Tvorba webových stránek probíhá, podobně jako v případě textových editorů, za pomoci formátování, vkládání prvků, apod. Vždy však máme možnost nahlédnout do zdrojového kódu stránky. Při editaci lze využít prakticky všechny možnosti formátování písma, vkládání tabulek nebo hypertextových odkazů. Nvu 1.0 podporuje také kaskádové styly, tvorbu formulářových prvků, JavaScripty či vkládání PHP kódu.

Nvu obsahuje i prostředky pro správu webové prezentace. S nimi lze snadno nahrávat soubory prostřednictvím FTP přímo na server. Program umí též procházet a spravovat soubory na pevném disku i ve vzdáleném umístění. Nvu 1.0 je nabízen zcela zdarma.

WYSIWYG Web Builder

Wysiwyg editory - WYSIWYG Web Builder

Snadno ovladatelný a přehledný editor internetových stránek. Podporuje vkládání prvků Java, ActiveX, Flash, Quicktime a dalších. Stránky se vytvářejí metodou drag and drop – prvky tedy usazujete na obrazovku a program se pak postará o vytvoření správného zdrojového kódu. Takto lze vkládat různé obrázky, texty, tabulky a podobně. Svou práci si můžete hned prohlédnout v náhledu. Program si samozřejmě rozumí se všemi HTML a CSS značkami. Výsledné dílo pak program umí odeslat na server.

Obsluha aplikace je poměrně jednoduchá a měli by ji zvládnout i začátečníci.

Adobe Dreamweaver CS3

Wysiwyg editory - Adobe Dreamweaver CS3

Nástroj Dreamweaver nyní spadá do produktové řady společnosti Adobe. Patří mezi nejpopulárnější programy pro profesionální tvorbu a úpravu webových stránek a aplikací. Je určen návrhářům a vývojářům. Nabízí jak vizuální prostředí pro tvorbu rozvržení, tak i zjednodušené prostředí pro tvorbu zdrojového kódu.

Mezi jeho klady patří zejména podpora technologie Ajax (Asynchronous JavaScript and XML). S tím souvisí také podpora práce s daty v XML. Součástí aplikace Adobe Dreamweaver CS3 je i několik hotových JavaScriptů. V nejnovější verzi editoru byla také detailně propracována tvorba CSS stylů.

Program je silně propojen se souvisejícím softwarem od Adobe. Pracovní prostředí aplikace je přehledné a program se snadno ovládá. Pokud to tedy myslíte s profesionální tvorbou webových aplikací vážně, pak koupí programu Adobe Dreamweaver CS3 určitě neprohloupíte.

Který je nejlepší?

Vždy záleží na potřebách konkrétního uživatele. Pro tvorbu osobních stránek by bylo použití produktu Adobe Dreamweaver CS3 něco jako se vydat s kanónem na vrabce. Naopak pokud potřebujete profesionální nástroj, je tento produkt neocenitelný.

Obdobné zásady platí i pro zbývající dva konkurenty. Kdo však nechce za software platit, měl by sáhnout po Nvu 1.0.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.