Nechte se vést včelkou: BeeLineGPS - Slunečnice.cz

Nechte se vést včelkou: BeeLineGPS

5. 6. 2008 - Tomáš Pokorný

Ilustrační obrázek: Nechte se vést včelkou: BeeLineGPS Rádi byste věděli nadmořskou výšku, zeměpisnou šířku nebo délku? Chcete získat profil trati, zobrazit klesání, stoupání, rychlost, či vzdálenost k cíli? Ano? Vlastníte-li PDA s GPS anténou, může se vaše přání snadno splnit!

Jak včelka vypadá?

BeeLineGPS, alias Včelka, je software s pěti záložkami: GPS (Ground Position System); Panel; Trip (výlet); Map a Analysis (analýza). Pojďme se nyní podívat na její jednotlivé funkce podrobněji:

GPS

BeeLineGPS

Tento panel obsahuje tři podokna. První podokno zobrazuje intenzitu přijímaného signálu ze satelitu zobrazenou do tří grafů: Latitude (zeměpisná délka), Longitude (zeměpisná šířka) a Altitude (nadmořská výška). V dalším podokně se zobrazují hodnoty HDOP (horizontální pozice), VDOP (vertikální pozice), PDOP (pozice v prostoru), viditelné satelity, a načtené satelity. Třetí podokno zobrazí mapu přijímaných satelitů.

Panel

Čtyři klasické budíky umí sledovat rychlost, nadmořskou výšku, kompas se směrem na cíl, vzdáleností k cíli a rychlost klesání a stoupání v m/s. V dolní části si lze zobrazit tři panely s vybranými ukazateli, vybírat lze z třiceti možností (viz záložka Trip). Barvy budíků lze měnit na systémové barvy, noční a stupně šedi.

Trip

Naměřené parametry lze zobrazit na displeji v podobě panelů v počtu od jednoho do dvaceti. Zobrazit v nich lze nezávisle na sobě tyto hodnoty: nadmořskou výšku; rozdíl nadmořské výšky; průměrné procento klesání; průměrnou rychlost; průměrné procento stoupání; průměrné procento klesání; stav baterií; relevance kurzu; relevance kurzu symbolicky; ukazatel stranové odchylky; vzdálenost k cíli; předpokládaný čas příjezdu ETA; předpokládaný čas na cestě ETE; stoupání; směr; směr symbolicky; maximální nadmořskou výšku; maximální stoupání v procentech; maximální rychlost; minimální nadmořskou výšku; minimální stoupání v procentech; ukazatel vzdálenosti a rychlosti; čas 12h/24h; Greenwichský čas UTC; celkové výškové stoupání v procentech; celkové výškové klesání a čas jízdy. Jak je tedy vidět, možnosti jsou skutečně velkorysé.

Map

BeeLineGPS

Mapová záložka zobrazuje mapu se záznamem pohybu v podobě čáry v prostoru. Jednotlivé waypointy jsou pak značeny jako body s navolenými značkami (Geocache, ZOO, Golfové hřiště a mnoho dalšího). Dále jsou zde k dispozici tři panely, na kterých lze zobrazit libovolné údaje, stejně jako u záložky Trip.

Analysis

Zde probíhá rozbor trati. Přesněji řečeno: zrychlení, nadmořská výška, rychlost, stranová odchylka, rychlost stoupání/klesání, a vše v grafech. Zobrazit lze až čtyři údaje současně.

Ještě něco navíc? Ale samozřejmě…

Trasu lze pomocí nástroje BeeLineGPS zaznamenat a exportovat do formátů *.klm, *.csv a *.gpx. Můžeme si ji také promítnout do mapy v http://earth.google.com/. Další zajímavou funkcí je určení polohy metodou průměrování. Tato metoda je vhodná zejména při zakládání nové geocache (viz www.geocaching.com).

A co říci závěrem?

Máte-li rádi měření a pozorování, hledáte-li geocache nebo zjišťujete polohopisné informace jen tak pro zajímavost, pak je program BeeLine v1.83 určen právě vám. Přesvědčte se sami…

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.