Hlavní navigace

Nejlepší programy pro váš flash disk II.

Ilustrační obrázek: Nejlepší programy pro váš flash disk II. Pracujete střídavě na více počítačích a potřebujete mít některé programy neustále při ruce? Nebo vám zaměstnavatel znemožnil instalaci softwaru na služebním PC? Pak využijte služeb portable verzí klasických aplikací, které vám v takovém případě pomohou.

Co jsou portable aplikace?

Přenosné, nebo-li portable, aplikace jsou programy, které jsou schopny běhu bez nutnosti jejich instalace na pevný disk vašeho počítače. Poskytují přitom stejné služby, jako programy, které jsou nainstalovány na vašem harddisku. Vzhledem k tomu, že se portable aplikace nemusí instalovat, lze si je vzít na flash disku kamkoliv s sebou a použít na jakémkoliv počítači, který je vybavený USB portem.

Které aplikace jsou ty nejužitečnější?

Vypalování optických disků

DeepBurner Portable

Jedná se o aplikaci, která vám umožní snadné vypalování CD a DVD disků. DeepBurner Portable podporuje tvorbu datových, hudebních, bootovacích i samospouštěcích CD. Audio CD lze tvořit také ze souborů MP3, OGG a WAV. Program navíc obsahuje nástroj pro snadnou tvorbu obalů na CD a DVD. Vzhledem k tomu, že se jedná o portable verzi klasického programu DeepBurner, aplikace nevyžaduje instalaci a lze ji ihned po rozbalení začít používat.

GIMP Portable

Přenosná verze oblíbeného, původně linuxového, bitmapového editoru. Program GIMP Portable je určen zejména pro používání na přenosných paměťových USB zařízeních, není jej tedy nutné instalovat. Stačí pouze extrahovat samorozbalovací archiv a následně můžeme ihned začít aplikaci používat.

GIMP

GIMP je grafický editor sloužící ke tvorbě a úpravě bitmapových obrázků, jehož známějším komerčním konkurentem je nástroj Photoshop pocházející od společnosti Adobe. Program GIMP je k dispozici zcela zdarma pod licencí GPL. Aplikace nalezne vhodné využít zejména při úpravě fotografií a tvorbě webové grafiky. Za tímto účelem obsahuje širokou škálu standardních nástrojů, jako například možnost práce s kanály, vrstvami a cestami, grafické filtry a standardní nástroje, na které jste zvyklí z Photoshopu (štětec, pero, tužka, razítko a podobně).

FileZilla Portable

Soubory

Program FileZilla je FTP a SFTP klient a server s mnoha užitečnými funkcemi. Podporuje připojení SSL, proxy a Kerberos GSS. Možnost vytvoření fronty pro stahování souborů, podporuje Drag&Drop, nabízí snadnou správu FTP účtů, neustálé hlídání a udržování připojení k FTP serverům a podobně.

Přenosná varianta programu FileZilla je určena zejména pro USB klíčenky, přehrávače iPod a další přenosná paměťová zařízení. Program disponuje všemi funkcemi a vlastnostmi jako plnohodnotná verze klienta FileZilla.

ClamWin

ClamWin Portable

ClamWin Portable je přenosná varianta populárního antivirového nástroje ClamWin. Tato varianta nevyžaduje instalaci a je určena především pro USB flash disky, přehrávače iPod a další přenosná paměťová zařízení. Program odstraňuje viry, červy, spyware a další nebezpečné programy. Aktualizace databází škodlivých kódů se provádí online přímo z internetu.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.