Hlavní navigace

Odhalte blížící se konec pevného disku

Ilustrační obrázek: Odhalte blížící se konec pevného disku Data uložená na pevném disku jsou pro mnohé uživatele daleko cennější než samotný počítač. Lze zjistit, zda pevný disk pracuje správně a kdy dojde k jeho poruše?

Současné pevné disky v drtivé většině případů podporují technologii S.M.A.R.T. Ta je užitečná tím, že nabízí možnost průběžného sledování stavu pevného disku. Uživatelé pak mohou pomocí specializovaných aplikací na základě výsledků S.M.A.R.T. analýzy odhalit blížící se nebezpečí, které by mohlo vyústit až ve ztrátu důležitých dat. Mezi užitečné aplikace tohoto druhu, které umí prověřit stav vašeho pevného disku, patří CrystalDiskInfo, Acronis Drive Monitor, Hard Disk Sentinel, nebo O&O DriveLED.

Acronis Drive Monitor

Nástroj Acronis Drive Monitor sleduje „zdravotní“ stav pevných disků na serverech, stolních počítačích a noteboocích. Současně upozorňuje na případné problémy, které mohou indikovat hrozící selhání pevného disku. Uživatel tak má možnost včas zareagovat a provést zálohu důležitých dat na jiný pevný disk nebo výměnné médium. Acronis Drive Monitor sleduje stav operačního systému, kontroluje datum posledního zálohování a vyhodnocuje data činnosti disku, která jsou u většiny disků generována přes monitorovací funkci nazývanou S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology). Acronis také prostřednictvím skriptů podporuje další úložná zařízení, jako jsou systémy RAID, které nejsou kompatibilní se S.M.A.R.T. Navíc Acronis Drive Monitor také monitoruje zprávy v protokolu událostí systému Windows, který indikuje, která data mohou být ohrožena.

Když Acronis Drive Monitor zjistí problém, vygeneruje e-mail nebo varování na obrazovce, které popisuje konkrétní zjištění. Nabízí pochopitelné vysvětlení varování a nabízí uživateli postup, který je třeba provést, aby byl problém napraven. Barevně označené shrnutí poskytuje přehled o zdravotním stavu disku a zjištění jsou shrnuta v týdenních zprávách.

CrystalDiskInfo

CrystalDiskInfo je nástroj, který pracuje se S.M.A.R.T. analýzou a vyhodnocuje její výsledky. Uživateli následně na základě zjištěných údajů sdělí pravděpodobnou životnost pevného disku a ohodnotí jeho stav. Lidé tak mohou snadno získat přehled o přibližné spolehlivosti paměťového zařízení, které se nachází v útrobách jejich počítače. Díky tomu lze včas zareagovat a důležitá data zálohovat na jiné úložiště. Naměřené hodnoty lze následně sledovat v přehledných grafech, které aplikace vytváří. Zmíněný nástroj navíc dokáže zobrazit i údaje z teplotních senzorů pevných disků a obsahuje funkce pro řízení jejich výkonnosti.

Hard Disk Sentinel

Hard Disk Sentinel je zástupcem profesionálních programů pro detailní monitorování a diagnostiku pevného disku. Stejně jako jeho kolegové, i tento nástroj uživatele podrobně informuje o aktuálním stavu harddisku, jeho teplotě, přenosové rychlosti a upozorňuje na případné potíže. Dokáže tak uchránit vaše data před nebezpečím. Program samozřejmě disponuje funkcemi, které objevené problémy včas řeší.

O&O DriveLED

O skutečném stavu pevného disku vás bude spolehlivě informovat i nástroj O&O DriveLED. Ten běží na pozadí a za pomoci S.M.A.R.T technologie v reálném čase prověřuje možné problémy. Pokud nalezne jakékoliv chyby, potíže, či nesrovnalosti, pak je o nich uživatel neprodleně informován.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.