Hlavní navigace

OpenOffice.org 3.0: Základy práce s textovým editorem

Ilustrační obrázek: OpenOffice.org 3.0: Základy práce s textovým editorem Naučte se pracovat s kancelářským balíkem OpenOffice.org 3.0! Dnešní díl nového seriálu nás provede instalací slovníků, formátováním, styly, číslováním stran a dalšími důležitými funkcemi textového procesoru.

Hned úvodem předesílám, že tento seriál, týkající se práce v OpenOffice.org 3.0, je určen především začínajícím uživatelům. Ti zkušenější, kteří si článek přečtou, mohou do diskuse pod textem přidávat své tipy, rady a další podměty.

Nástroje pro kontrolu pravopisu a dělaní slov

První, co budeme potřebovat pro práci textovým editorem, jsou nástroje pro kontrolu pravopisu a dělení slov. Kvůli licenčním politikám nejsou bohužel přímo v základní české instalaci OpenOffice.org 3.0. Jejich přidání však zvládne opravdu každý. Třetí verze totiž přišla s výrazným zjednodušením celé operace. Stačí si stáhnout modul ze Slunečnice.cz, který pak jednoduše nainstalujete několika kliknutími.

Píši, píšeš, píšeme …

Styly a formátování

A nyní se již můžeme pustit přímo do psaní. Pro odlišování nadpisů od textu používejte zásadně styl „Nadpis“. S tím, že platí, čím menší číslo u stylu nadpis, tím je nadpis v hierarchii výše. Tedy například „Nadpis 1“ je název článku, „Nadpis 2“ podkapitoly a „Nadpis 3“ nějaké části podkapitoly. Používat nadpisy je velice výhodné hned z několika důvodů. Za prvé při exportu textového formátu do HTML podoby máte možnost velice snadno měnit vzhled stránky (nebo stránek) globálně. Pokud ale místo nadpisů použijete jen větší písmo, ten, kdo bude následně pracovat s vašimi dokumenty, vám asi příliš nepoděkuje. Díky nadpisům je snadné vytvářet obsahy textů. A v neposlední řadě je to výhodné z pohledu změny vzhledu celého dokumentu. Styl lze změnit globálně, jednotlivé formáty nadpisů musíte předělávat ručně.

Spravné formátování nadpisů

Zde je dobré si alespoň pro začátek zapamatovat klávesovou zkratku F11. Ta vyvolá speciální panel „Styly a formátování“. Pokud potřebujete, aby nadpisy měly konkrétní font (například odlišný od zbytku textu), zvláštní zarovnání a podobně, pak stačí kliknout pravým tlačítkem na název konkrétního stylu v nabídce a kliknout na „Upravit“. Zde pak již snadno změníte, co potřebujete. Samozřejmě si můžete také vytvářet vlastní styly, a to pravým kliknutím do seznamu a vybráním možnosti „Nový“. Menu lze opět „schovat“ pomocí klávesy F11.

Editace stylu

Pro běžné formátování jsou pak důležité zkratky „Ctrl+B“ pro tučné písmo, „Ctrl+I“ pro kurzívu a „Ctrl+U“ pro podtržené písmo. Používání těchto zkratek vám poměrně výrazně urychlí práci s textem. Doporučuje se mít na paměti základní pravidla, jako nepsat tučně dlouhé pasáže a pro odlišení určitých částí textu zvolit jiný řez (kurzívu, tučně či podtržení) místo jiného fontu. Ten volte jen ve chvíli, kde je jeho použití žádoucí a opravdu nezbytné (např. ukázky zdrojového kódu se většinou píší neproporcionálním písmem, odstavce psané azbukou či v řečtině, apod.).

Naopak pokud potřebujete pouze vložit jeden znak z nelatinkové abecedy, pak raději užijte možnost v menu „Vložit“ → „Speciální symbol“.

Čísla stránek

Poslední věc, které bych se ještě v tomto díle dotknu, je číslování stránek. To naleznete v nabídce „Vložit“ → „Čísla stránek“. Zde můžete nastavit jednak styl číslování (od číslic, přes písmena až po východní znaky), zarovnání čísel a začátek číslování. Zde věnujte pozornost volbě „Žádné číslo pro první stránku“, kterou využijete především při psaní odborných textů či seminárních prací. Její pomocí se totiž nikdy první strana nečísluje.

Slovo závěrem

Dnes jsme se podívali na základní operace s textem. Příště si představíme opět další postupy, které vám zpříjemní a usnadní práci s OpenOffice.org 3.0.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.