Hlavní navigace

OpenOffice.org 3.0: Přichází nový král?

Ilustrační obrázek: OpenOffice.org 3.0: Přichází nový král? Tento týden byla oficiálně vydána nejnovější verze programu OpenOffice.org, která nese označení 3.0. Co všechno od něj můžeme očekávat? Převálcuje tento bezplatný kancelářský balík konkurenci z Microsoftu?

Startovací manager

Finální verze třetí generace stále populárnějšího kancelářského balíku je na světě a přináší nemálo novinek. Kromě lepší spolupráce s formáty MS Office, se zlepšila podpora MS Vista (verze 3.0 je mnohem rychlejší než 2.4.x), tabulkový procesor konečně dostal 1024 sloupců tabulky nebo vylepšenou práci s grafy. Textový editor se dočkal především možnosti zobrazení více stran na obrazovku vedle sebe nebo zdokonalené komentáře. K tomu je potřeba připojit nové startovací centrum, podporu přímého blogování či psaní Wiki. Největší výhodou jsou ale především lepší rozšíření. OpenOffice.org se tak brzy může stát ve variabilitě funkcí podobný Firefoxu.

Instalujeme

Instalace OpenOffice.org 3.0 je plně automatická, ale nabízí v případě zájmu možnost výběru jednotlivých instalovaných součásti. Při velikosti dnešních disků ale není ani plná instalace žádný problém. Pokud používáte starší verzi OpenOffice.org, pak je nutné nemít zapnuté „rychlé spuštění“ či nějaký program z balíčku. Před instalací se mi osvědčil restart systému (s vypnutím rychlého spuštění po startu), ale zřejmě to není nutné.

Pokud jste měli nainstalovanou starší verzi OpenOffice.org, pak instalační program umí automaticky provést import nastavení z této předchozí verze. Pokud ne, je potřeba po instalaci doplnit slovníky českého pravopisu a nástroje na dělení slov. Ty stáhnete například ze Slunečnice.cz. Na stažený soubor stačí jen poklepat, instalace se provede automaticky.

Součásti balíku

Calc

V kancelářském balíku OpenOffice.org 3.0 získáte Writer, který slouží na psaní, Calc pro tvorbu tabulek, Impress pro presentace, Math na psaní vzorců a výrazů, Draw na jednoduché vektorové kreslení a Base na práci s databázemi. Postrádáte-li v balíku e-mailového klienta s kalendářem, pak můžete sáhnout po taktéž bezplatném programu Thunderbird 2 s doplňkem Lighthing.

OpenOffice.org je open source projekt, takže z něj mohou vznikat různé odvozeniny. Mezi nejznámější patří Novell Office, dostupný zdarma po registraci, který nabízí lepší podporu VBA a spolupráci s nejnovějšími MS Office formáty. Tyto výhody však zdá se odpadají právě s příchodem třetí generace OpenOffice.org, který obě zmíněné partie řeší.

Novinky v OpenOffice.org 3.0

Podpora pro MacOS X a Windows Vista

OpenOffice.org je v nové verzi dostupný také v nativní verzi pro operační systém MacOS X. Uživatelé maců tak mohou plně využívat všech možností nativní aplikace. Vylepšena je také podpora pro Windows Vista.

Vylepšené uživatelské rozhraní

Správce rozšíření

Nové ikony i celé startovací centrum vám umožní se po spuštění OpenOffice.org okamžitě rozhodnout, s jakou komponentou balíku budete pracovat.

Podpora formátu MS Office 2007 (Open XML)

OpenOffice.org byl vždy nástrojem pro komunikaci s lidmi využívajícími jiné kancelářské balíky. Mimo podpory binárních formátů .DOC, .XLS či .PPT nyní OpenOffice.org umožňuje otevírat dokumenty vytvořené v MS Office 2007 nebo MS Office 2008 pro Mac.

Funkce Řešitel

OpenOffice.org 3.0 konečně obsahují v Excelu tolik oblíbenou funkci Řešitele.

Tabulkový procesor s novými funkcemi

Impress

Calc získal lepší podporu pro tvorbu grafů a vaše tabulky nyní mohou mít až 1024 sloupců, což výrazně rozšiřuje možnosti při tvorbě větších tabulek. Přidána je také podpora pro sdílení dokumentů mezi několika uživateli.

Novinky v textovém editoru

Writer získal zcela přepracovanou podporu pro komentáře a sledování změn v dokumentu. Při psaní dokumentů můžete zobrazit na jedné obrazovce několik stránek nebo též změnit jazyk pro daný odstavec.

Úpravy již vytvořených PDF dokumentů

OpenOffice.org již řadu let plně podporuje formát PDF, do kterého umožňuje snadno ukládat dokumenty. V nové verzi můžete PDF dokumenty do aplikace naimportovat a dále upravovat. Tato funkcionalita je dostupná prostřednictvím rozšíření, které je zdarma ke stažení.

Vylepšená podpora VBA

Znovu byla vylepšena podpora maker v dokumentech MS Office. OpenOffice.org 3.0 tak nyní nabízí lepší podporu VBA skriptů.

Vytváření reportů

Společnost Sun Microsystems představila pro kancelářský balík rozšíření Sun Report Builder, které vám umožní z libovolných dat vytvářet profesionální reporty.

Publikujte z OpenOffice.org rovnou do Wiki či na váš blog

Writer

Chcete vytvářet stránky v systému MediaWiki a neznáte složitou syntaxi? Pak vytvářejte dokumenty přímo v OpenOffice.org a uložte je rovnou jako wiki dokumenty.

Podpora rozšíření

Funkcionalitu celého balíku můžete dále zvyšovat pomocí tzv. rozšíření, která jsou většinou zdarma dostupná na webových stránkách projektu.

Podpora ODF 1.2

OpenOffice.org již dlouhou dobu využívá standardizovaného ISO formátu pro ukládání dat. Nyní přichází s plnou podporou formátu ODF 1.2, který přináší například podporu pro vzorce a model celého formátu je v souladu se standardy W3C RDF a OWL.

Nedostatky

Na závěr upozorním, že ani současná nejnovější verze OpenOffice.org není bez chyb. Nejvíce jsem na na ně narazil v Impress, který má problémy s ukládáním prezentací. Proto pro přechod na „závazné používání“ doporučuji počkat na jeho první opravný balíček.

 

Alternativní kancelářské balíky

IBM Lotus Symphony

Vzhledově zajímavý je IBM Lotus Symphony, který nabízí zajímavý vzhled a ovládání, ale funkčně a výkonnostně staví na OpenOffice.org 1.x, což je poměrně poznat. Současná verze má kromě potíží s rychlostí také nedostatky v oblasti stability.

Recenzi IBM Lotus Symphony si můžete přečíst v našem starším článku.

OxygenOffice

OxygenOffice nabízí navíc sbírku klipartů a šablon. Má subjektivní zkušenost je, že rychlost je nižší než u originální verze, a tak se vyplatí spíše si šablony a kliparty stáhnout zvlášť.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.