Hlavní navigace

Přehrávače videa: který je nejlepší? III.díl

Ilustrační obrázek: Přehrávače videa: který je nejlepší? III.díl Třetím dílem pokračuje náš malý seriál o video přehrávačích. Dnes se podíváme na další výborný program nazvaný The KMPlayer, multimediální přehrávač s povedeným vzhledem a s češtinou v základním nastavení.

The KMPlayer

The K-Multimedia Player nebo zkráceně The KMPlayer patří mezi nestahovanější přehrávače mulitmédií u nás na Slunečnici, počet stažení za poslední týden se blíží k číslu 1500, což je opravdu mnoho. Jeho velikost je pouhých 13 MB, ke stažení je zdarma a mezi pozitiva patří i to, že obsahuje češtinu. Instalace je intuitivní a snadná, určitě ji zvládnete. Reklam ani jiných negativních prvků se bát opravdu nemusíte, program je „čistý“.

Podobný v mnoha aspektech

The KMPlayer

Již na první pohled je zde podobnost s programem Gom Player, o kterém jsme psali posledně. To ale není na škodu, oba programy mají vzhled propracovaný na výbornou. Podobný je i jejich osud, vývoj programu KMPlayer převzala také jihokorejská společnost zabývající se videm na internetu, Pandora TV. Nejen vzhled tedy tyto dva programy spojuje.

Co zvládá?

Jako dnes již každý kvalitní videopřehrávač, zvládá KMPlayer široké množství formátů a těžko budete hledat něco, co nepřehraje. Všechny potřebné kodeky si aplikace nese v sobě a do počítače tak není nutné nic dalšího instalovat. Titulky program ovládá na jedničku, buď se načtou samy, nebo pravým kliknutím myši na okno programu a zvolením záložky „titulky – načíst titulky“ jednoduše vybereme ty, které k filmu patří. Valná většina filmů je ohraničena shora i zdola černými pruhy, KMPlayer po aktivaci titulků černý pruh nahoře zmenší a celé video jakoby posune směrem nahoru. Dole tedy zbývá větší černý pruh, ve kterém se zobrazují titulky „bílé na černém“. Nepřekrývají tedy dolní část filmu a navíc jsou i podstatně lépe čitelné. Někdy se ale stane, že to program „přežene“, video je malé a pruhy kolem něj příliš velké. Tato funkce je tedy užitečná, není však zatím bez chyb. I kámen úrazu některých jiných přehrávačů, menu na DVD, program zvládá skvěle.

Nastavení a ovládání

The KMPlayer

Základní ovládání programu je snadné, nachází klasicky na jeho spodní liště. Sice se jedná o pouhá 4 tlačítka, ale i ty stačí. Pro další ovládání se pak dají použít klávesové zkratky či místní menu, které vyvoláte kliknutím pravým tlačítkem. Toto menu je velice rozsáhlé a jak to tak bývá, dosti nepřehledné. Nachází se v něm velká spousta záložek a než najdete to, co hledáte, chvíli to trvá. Do nastavení programu se pak dostanete přes záložku „možnosti – předvolby“. Toto okno s předvolbami s sebou nese stejný neduh jako zmíněné místní menu, tedy celkovou nepřehlednost. Voleb je k dispozici opravdu veliké množství, autoři si však mohli s jejich přehledností ještě trochu pohrát.

Drobné chyby

The KMPlayer

The KMPlayer je skvělý program, má však i několik chyb, které lze pouze těžko přehlédnout. V první řadě je to neúplná lokalizace do češtiny, některé věci prostě zůstaly anglicky (to se týká především hlavní obrazovky programu) což je určitě škoda. Za další chybu bych považoval již zmíněnou nepřehlednost některých menu. Pokud například přehráváte DVD disk a neznáte klávesovou zkratku pro zrychlení přehrávání, musíte kliknout pravým tlačítkem myši a tuto volbu najít v menu. Můžete tedy skončit tak, že dříve, než položku na zrychlení najdete, část filmu, kterou jste chtěli zrychlit, program mezitím stihne přehrát. Bohužel, zde tak mají autoři programu ještě drobné mezery.

Je skvělý, ale…

V celkovém hodnocení se program jeví jako opravdu kvalitní a navíc zdarma dostupný. Dojem však kazí několik zmíněných drobností. Pokud se přes ně dokážete přenést, The KMPlayer vám při přehrávání prokáže opravdu skvělé služby.

Alternativy

BSplayer

Legendární multimediální přehrávač, který má své roky slávy již za sebou. Autoři z něj od verze 2.30 odstranili zákeřný spyware a tak za vyzkoušení rozhodně stojí. Program jsme recenzovali v předminulém díle našeho seriálu.

Gom Player

GOM Player je kvalitní skinovatelný přehrávač multimediálních audio a video souborů, jehož součástí jsou i nejpoužívanější audio a video kodeky. Program vyniká přehledným prostředím i jednoduchým ovládáním. Podporuje tvorbu a přehrávání playlistů, tvorbu screenshotů, zobrazení titulků atd. Poradí si s přehráváním formátů AVI, DAT, MPEG, MP3, DivX, WMV, ASF a mnoha dalšími. Podporuje i přehrávání poškozených video souborů.

VLC media player

VLC media player svojí grafikou zrovna neoslní, ale svými možnostmi přehrávání multimédií, tedy jak hudebních, tak i video formátů, určitě ano. VLC media player si poradí s velkým množstvím formátů a kromě toho mu není cizí ani streamování po síti. Software zbytečně neubírá systémové prostředky, a tak se hodí i pro starší počítače a systémy.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.