Hlavní navigace

Přehrávače videa: který je nejlepší?

Ilustrační obrázek: Přehrávače videa: který je nejlepší? Počet video přehrávačů neustále roste a uživatelské požadavky na ně jsou stále vyšší. Kvalitní přehrávač by měl být na pohled pěkný, přehledný a samozřejmě dobře funkční. Který to ale je? To se dozvíte v našem malém seriálu.

Malý test

V našem začínajícím seriálu se postupně podíváme na 5 populárních video přehrávačů a ohodnotíme jejich funkce. Výběr programů pro náš test je následující: BSplayer, Gom player, The KMPlayer a VLC media player. Začneme pěkně podle abecedy, dnes je tedy na řadě přehrávač BSplayer. Jaký je?

BSPlayer: konečně téměř čistý

Program BSPlayer mají na svědomí autoři ze Slovinska. Aby se jim vývoj programu vyplatil, od verze 1.38 byl do programu přidán tzv. spyware, tedy software, který sbíral vaše data a poté vás obtěžoval reklamou. Doba pokročila a autoři se rozhodli od letošního srpna spyware z programu odstranit. Při instalaci je pouze nutné dát si pozor a odškrtnout instalaci takzvaného BSplayer ControlBar. Ten by sice v počítači nenadělal žádnou „paseku“, ale do internetového prohlížeče by nám přibyla jedna malá lištička. Jinak je program již čistý a žádné reklamní programy se nám tak do počítače už nedostanou. Pozor, toto platí až od verze 2.30.

Funkce a vzhled

BSplayer

Každý program by měl zprvu určitě zaujmout vzhledem. To se sice BSplayeru povedlo, ne však příliš dobře. Jeho základní vzhled mi příliš neseděl. Naštěstí je program plně skinovatelný (lze kompletně změnit vzhled). Několik skinů naleznete přímo v programu, další jsou volně ke stažení na internetu. Funkčně je program pro přehrávání vybaven skvěle a i proto patří víceméně mezi legendy mezi video přehrávači. Po pravé straně programu najdeme malé menu s několika záložkami (video, audio, DVD a podobně). V záložce VIDEO pak samozřejmě najdeme funkce a možnosti, které můžeme při přehrávání videa aplikovat. Mezi ně patří například úprava barev, poměru stran či přidání titulků. Nepotřebujete tedy žádný speciální kodek na titulky, BSplayer se o vše postará sám.

Přehraje hodně

BSplayer

BSplayer byl dříve velice oblíbený i díky tomu, že přehrál mnoho typů souborů, se kterými měla většina tehdejších přehrávačů problémy. Dnes již toto zase až tolik neplatí, mnoho přehrávačů je na tom již stejně, ba i lépe. BSplayer má navíc sám problémy s přehráváním DVD disků, tedy především s jejich menu. Ačkoli program menu pro ovládání DVD disků obsahuje, jeho použitelnost mi zůstává záhadou, při kliknutí na jakoukoli položku se nic neděje a menu na DVD disku zůstává nefunkční. Jinak samozřejmě program DVD formát přehraje, menu se pro něho však stává nepřekonatelným problémem, a to je určitě veliká škoda.

Nabízí i víc

BSplayer

Kromě přehrávání videa si program poradí také s hudebními soubory, navíc obsahuje i celkem povedenou knihovnu médií. Tedy vlastně nejen jednu knihovnu. Pro audio, video i DVD si můžete vytvořit knihovnu vlastní, nezávislou na ostatních. Nebudou se vám tedy míchat hudební a video soubory. To samé platí i o playlistech: pro každý typ souborů (tedy audio, video, DVD) je v programu playlist vlastní, přepínání mezi nimi je navíc velice snadné. Krom klasického audia a videa zvládne BSplayer přehrát i online rádia (několik jich má přednastavených) a televize. Ohledně přehrávání televizního vysílání bych měl menší výhrady, populární televizní stanici Óčko program nepřehraje. Bohužel.

Dobrý nebo špatný?

BSplayer má své roky slávy již za sebou. Není navíc už zdaleka jediným přehrávačem pro široké spektrum souborů a jiné přehrávače zastanou některé funkce lépe. Jméno programu je navíc spjato s obtěžujícím spywarem, který sice autoři již odstranili, ale není vyloučeno, že se k němu zase brzy nevrátí. Vzhledově mě program spíše zklamal a nefunkční menu na DVD discích také rozhodně nepotěší. Během recenze navíc přehrávač několikrát zkolaboval. Druhá stránka BSplayeru ale ukazuje českou lokalizaci, slušné možnosti nastavení, jednoduchou práci s titulky, dobrou podporu formátů a přitom stále nízkou náročnost na výkon počítače. Pokud tedy zvolíte BSplayer, určitě vám při přehrávání videa dobře poslouží.

 

Alternativy

Alternativ lze vybrat mnoho. My jsme se pokusili vybrat ty nejlepší z nich. Všechny tyto přehrávače si otestujeme v nadcházejících dílech našeho malého seriálu.

GOM Player

GOM Player je kvalitní skinovatelný přehrávač multimediálních audio a video souborů, jehož součástí jsou i nejpoužívanější audio a video kodeky. Program vyniká přehledným prostředím i jednoduchým ovládáním. Podporuje tvorbu a přehrávání playlistů, tvorbu screenshotů, zobrazení titulků atd. Poradí si s přehráváním formátů AVI, DAT, MPEG, MP3, DivX, WMV, ASF a mnoha dalšími. Podporuje i přehrávání poškozených video souborů.

The KMPlayer

The KMPlayer je kvalitní a všestranný přehrávač multimediálních audio a video souborů. KMPlayer si poradí s multimediálními formáty VCD, DVD, AVI, MKV, Ogg, OGM, 3GP, MPEG-1/2/4, WMV, RealMedia, QuickTime a dalšími. Přehrávat lze dokonce i poškozené nebo nekompletně stažené soubory. Součástí programu jsou i všechny základní a nejpoužívanější audio a video kodeky.

VLC media player

VLC media player svojí grafikou zrovna neoslní, ale svými možnostmi přehrávání multimédií, tedy jak hudebních, tak i video formátů, určitě ano. VLC media player si poradí s velkým množstvím formátů a kromě toho mu není cizí ani streamování po síti. Software zbytečně neubírá systémové prostředky, a tak se hodí i pro starší počítače a systémy.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.