Rainlendar 2.1 - Slunečnice.cz

Rainlendar 2.1

18. 4. 2007 - Lukáš Zerzán

Ilustrační obrázek: Rainlendar 2.1 Zapomněli jste na narozeniny přítelkyně? Pracovní úkoly vás zahlcují ze všech stran a Vy nevíte do kterého se pustit dříve? Chcete mít přehled o důležitých událostech? Rainlendar vám pomůže stát se pány svého času.

Instalace a vzhled

Rainlendar - základní

Aplikace je distribuována ve dvou základních balíčcích, verze Lite je zdarma, pro používání verze Pro je nutné uhradit licenční poplatek. Instalační soubor Lite má necelé tři megabyty, program je možné používat pod systémy Windows i Linux. Instalace samotná je rychlá a bezproblémová. Program vyžaduje ke svému spuštění knihovnu msvcr71.dll, která může na některých počítačích absentovat. Pokud k tomuto problému dojde i u vás, lze ji stáhnout ze Slunečnice. Po prvním spuštění naběhne aplikace ve svém slušivém defaultním transparetním skinu, zobrazeny jsou i bary Event a To Do.

Plánujeme

Poklepáním na libovolný den v kalendáři je implicitně aktivováno okno, do něhož můžeme vepsat konkrétní událost, která bude přidružena k danému dni. Máme možnost napsat stručné shrnutí, které bude taktéž vyobrazeno v panelu Events, který budeme mít stále na očích a určit časovou platnost (pakliže nechceme událost přiřadit k celému dni). Pokud si přejeme namísto události přiřadit k danému dni úkol, klikneme na něj pravým tlačítkem a z kontextového menu vybereme příkaz New task, pomocí něhož vyvoláme okno obdobného typu jako v předešlé situaci.

Rainlenadar - slunečnice

Každý úkol nebo událost může být zařazena do jiné kategorie, možné je i zvolit odlišnou ikonu, jež nám svým vzezřením ještě lépe zdůrazní charakter dané akce (např. ikona letadla může signalizovat, že v daný den odlétáme na služební cestu). Pokud máme stejný úkol nebo potřebujeme upozornit na určitou událost několikrát v měsící (nebo v roce) nemusíme ji vypisovat do každého příslušného okénka, ale přímo z menu nastavit opakování po určité periodě. Stejně tak, pokud nastavíme např. na každé pondělí nutnost dostavit se na hodinu klavíru :) a učitel onemocní, můžeme nastavit na příští pondělí výjimku, aniž bychom museli zasahovat do nastavení na celý rok.

Nastavujeme

Rainlendar - nastavení

Pro co nejúčinnější připomenutí daného úkolu nebo události obsahuje aplikace budík, který je možné k jednotlivým akcím přiřadit (zvolit je možné přehrání libovolného zvuku). Pokud náš kalendář obsahuje řadu dat, nezajímavá nemusí být funkce Search, pomocí níž danou informaci ve zlomku sekundy dohledáme. Zobrazit je možné i několik kalendářů najednou, jeden může odkazovat na naše pracovní povinnosti, druhý na rodinné záležitosti. Pokud nás omrzí současný vzhled kalendáře, není problém jej změnit pomocí skinů (nutno získat z Internetu), které mění jak texturu programu, tak jeho velikost a tvar. Rainlendar užívá standardního formátu ikalendářů, je tedy možné libovolně importovat či exportovat data. Program obsahuje řadu nastavení, volit lze např. stupeň transparentnosti či zobrazování uložených akcí při přejetí myší přes program. Pokud zvolíme verzi Pro, dostaneme možnost synchronizace s programem Microsoft Outlook – veškerá data uvidíme i bez nutnosti jeho spuštění – a taktéž možnost zapsat se do online kalendářů a tak mít automaticky přehled o všech důležitých svétových událostech.

Zhodnocení

Program Rainlendar vyniká originálním a přesto nevtíravým a přehledným vzezřením, velmi snadnou ovladatelností i pro začínající uživatele, množstvím nastavení a především cenou, která v případě verze Lite může být nulová.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.