Hlavní navigace

Replay Music - uložte si streamové audio!

Ilustrační obrázek: Replay Music - uložte si streamové audio! Libí se vám hudba ve vašich oblíbených rádiích, která posloucháte živě a chtěli byste si ji uložit pro pozdější reprodukci? Využíváte iTunes či MusicMatch a z jakéhokoliv důvodu nechcete ukládat soubory s integrovaným DRM? Replay Music dokáže uložit jakýkoliv vstup v odpovídající kvalitě.

Instalace a vzhled

Program je distribuován prostřednictvím samorozbalujícího se balíčku, jehož velikost činí přibližně dva a půl megabytu. Instalační proces je velice krátký, stačí odsouhlasit licenční podmínky a zvolit umístění aplikace. Replay Music pak automaticky vytvoří zástupce na ploše a kategorii v nabídce Start. Česká lokalizace bohužel není dostupná, vzhledem k názorným ikonám a intuitivnímu ovládání však její absence nečiní závažnější problém.

Dnes představovaný program využívá jednoduchého, zároveň však graficky zdařile zpracovaného designu. Prostřední část slouží pro zobrazování informací o jednotlivých nahrávkách, v horní a spodní části jsou pak umístěny ikony jednotlivých funkcí. Úprava vzezření není možná.

Nahrávání snadno a kvalitně

replaymusic-nahravani

Tvůrci aplikace doporučují spustit Replay Music ještě před iniciací dané nahrávky, to z důvodu její bezproblémové detekce. K zaznamenání je nutné mít nastaven vstup ze zvukové karty, pokud výchozí nahrávku slyšíte, vše by mělo být v pořádku, v programu je dané volba nastavena implicitně. Před započetím nahrávání je vhodné prostřednictvím nastavení zvolit složku, kam budou zaznamenaná data ukládána a provést další konfiguraci.

Zejména jde o volbu kvality výstupního souboru ve formátu MP3 (128 kbps – 320 kbps), nastavit lze i kýženou hlasitost, automatické rozdělování souborů či minimální prodlevu (ticho) mezi jednotlivými stopami. Poklepem na tlačítko Start Recording započne detekce veškerých relevantních výstupů a automaticky dojde k deaktivaci všech nežádoucích zvuků (tóny výstrahy, zvuk emailového klienta o nově doručené poště atd.) Po dokončení nahrávání jsou jednotlivé soubory uloženy na disk.

Detekce názvů skladeb, další možnosti

replaymusic-nastaveni

Velkou výhodou je automatická detekce vstupní nahrávky a vyplnění údajů o ní do ID3 tagu, výsledný soubor je tak hned po uložení snadno rozpoznatelný. Během testu prokázal Replay Music téměř neomylnou schopnost rozpoznání v případě nahrávání celých alb, v řadě případů dokonce identifikoval jednotlivé skladby v audio stopě filmu (!). Taktéž kvalita pořízených záznamů byla vynikající.

Jednotlivé soubory lze pro provedení kontroly kdykoliv přehrát (bohužel už ne zastavit, což je snad jedinou chybou, která výrobci unikla, pro zastavení reprodukované skladby je tak často nutné aplikaci zavřít a znovu spustit), třídit či libovolně měnit jejich pozici ve vytvořeném seznamu. Nádavkem lze vybranou sumu nahrávek vypálit na CD nebo DVD s pomocí integrovaného nástroje. V případě problému s nastavením přehrávačů stahujících soubory s ochranou DRM (ochrana vlastnických práv, k reprodukci dané stopy je většinou potřeba ověřit platnost licence prostřednictvím internetu) lze využít podrobnou online nápovědu.

Zhodnocení

Replay Music je kvalitní nástroj pro uložení streamově poskytovaných nahrávek na zvolené médium. Využít jej lze pro zaznamenávání z internetových rádií, odstranění DRM nebo jen pro extrakci vybrané nahrávky z oblíbeného filmu. Jednotlivé nahrávky lze libovolně třídit, v případě potřeby pak přímo z prostředí aplikace vypálit. K trvalému užívání aplikace je nutné zaplatit licenční poplatek.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.