Hlavní navigace

Screenshot Captor - luxusní snímač obrazovky, zadarmo!

Ilustrační obrázek: Screenshot Captor - luxusní snímač obrazovky, zadarmo! Chcete pro snímání obrazovky použít nástroj, jenž se hravě vyrovná ostatním profesionálním aplikacím, ba je svými rozsáhlými funkcemi ještě předčí, a přitom nezaplatit ani korunu? Vyzkoušejte Screenshot Captor, se kterým pořízené snímky rovnou zeditujete či využijete některé z dalších rozšíření.

Instalace a bezplatná aktivace

screenshot captor-zaklad

Program je distribuován prostřednictvím samorozbalujícího se balíčku, jehož velikost činí necelých osm megabytů. Instalační proces proběhne během několika málo okamžiků. Stačí akceptovat licenční podmínky (o bezplatné aktivaci viz. dále), zvolit umístění programu a upravit tvorbu zástupců. Česká lokalizace bohužel není dostupná.

Po prvním spuštění programu máme deset dní na to, abychom aplikaci prostřednictvím webové stránky bezplatně zaregistrovali. K tomu plně postačuje vložit do příslušného okna aktivační kód, který obdržíme v emailu, jenž při aktivaci zadáváme. Po půl roce je nutné výše popsaný proces zopakovat, čímž získáme doživotní licenci na neomezené užívání programu.

Pokud se chceme avizovanému procesu vyhnout, je možné poslat sponzorský dar v jakékoli výši a získat licenci neprodleně. Výše zmíněný postup je zajímavou strategií, jak nabídnout uživatelům software zdarma a přitom získat prostředky pro jeho vývoj od těch, kteří jej shledají atraktivním.

Tvorba snímků jak na běžícím pásu

screenshot captor-blur

Příjemnou změnou oproti některým programům obdobného charakteru, je automatické ukládání pořízených záznamů. Ty jsou zprvu ukládány do složky vytvořené aplikací (tu je možné kdykoliv změnit) pod automaticky vygenerovaným názvem, jehož přesnou podobu lze upravit prostřednictvím nastavení (může obsahovat kupříkladu datum, čas nebo některou z jiných proměnných informací), není tedy nutné každý jeden pořízený snímek ukládat manuálně.

Screenshot Captor dokáže zabrat celou obrazovku, aktuální okno, požadovanou výseč (tu je možné buď označit pro aktuální účel, nebo definovat její velikost, pakliže pořizujeme snímek obdobného rozměru vícekrát po sobě), samozřejmostí je schopnost vyfotit celé okno (pracovní plochu), jež se z důvodu malého rozlišení nevejde na obrazovku. Pakliže pro pořízení snímku potřebujeme nějaký čas (např. otevřít několik záložek atp.), je možné nastavit patřičné zpoždění. V případě specifických požadavků na provedení printscreenu lze definovat další parametry.

Pokročilá editace, rozšířené možnosti

screenshot captor-nastaveni

S pořízeným snímkem je možné dále pracovat. Jestliže nevyhovuje pořízená velikost, lze ji upravit, popř. pořídit požadovanou výseč. Pro vylepšení informační hodnoty snímku můžeme použít různé grafické prvky. Prostřednictvím přehledné nástrojové lišty a dobře zpracované lupy, jež nám umožní co nejpřesnější cílení, lze přidat vodoznak, textové pole či klipart, zvolit stínování nebo nechat určitou část obrázku ostrou a zbylou rozmazat pro požadované zvýraznění.

Připravena je taktéž řada speciálních efektů a možnost dalších úprav. Screenshot můžeme uložit do kteréhokoli z běžně používaných formátů, nebo rovnou odeslat elektronickou poštou. V nastavení lze navolit parametry k procesu snímání, editace i ukládání. Vyzdvihnout je nutné velice dobře zvolené rozložení jednotlivých prvků, práce s programem je intuitivní a příjemná.

Zhodnocení

Screenshot Captor je profesionální nástroj pro snímání obrazovky. Vedle standardních funkcí umožňuje definovat parametry pořizování screenshotů, ty pak lze pokročilým způsobem editovat. Díky vhodně rozloženým ovládacím prvkům je jeho ovládání intuitivní, během testu vykazoval program stabilní chování. Velkou výhodou je možnost jeho bezplatného využívání, po provedení aktivace.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.