Pozor na škodlivý kód, který přesměrovává na stránky s malwarem - Slunečnice.cz

Pozor na škodlivý kód, který přesměrovává na stránky s malwarem

8. 10. 2010 - Ondřej Špulák

Ilustrační obrázek: Pozor na škodlivý kód, který přesměrovává na stránky s malwarem Největší globální virtuální hrozbou je nadále INF/Autorun, který je následován druhým Confickerem. V naší zemi se mezi nejčastěji šířené hrozby dostal také JS/Redirector. Ten přesměrovává na stránky s malwarem.

V září statistický systém Eset ThreatSense.Net vyhodnotil kombinaci hrozeb INF/Autorun jako nejrizikovější. Celosvětově dosahuje tato infiltrace 6,62 procentního podílu. Druhým nejrozšířenějším škodlivým kódem se v uplynulém měsíci stal Win32/Conficker s podílem 4,52 % ze všech detekovaných hrozeb. Třetí příčka v září patřila s podílem 2,86 % škůdci Win32/PSW.OnLineGames. Kód INF/Conficker (1,64 %) na čtvrtém místě dokazuje vysoký podíl hrozeb infikujících počítače prostřednictvím vyměnitelných médií, zneužívajících soubor autorun.inf v operačním systému Windows.

V regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky je situace v porovnání s globálním žebříčkem, který z velké části ovlivňují země s vysokým počtem uživatelů (např. Čína, Rusko, Argentina, atd.), mírně odlišná. INF/Autorun patří k nejčastěji detekovaným infiltracím například v Rakousku (3,47 %), v Řecku (5,73 %), Rusku (6,04 %), Polsku (6,89 %), Ukrajině (7,25 %) a v Jihoafrické republice (11,32 %). Mezi nejčastější hrozby v Česku se pak v září dostaly novinky jako například JS/Redirector. Jde o hrozbu, která přesměruje uživatele na weby s malwarem tak, že infikuje legitimní stránky vložením odkazů na nakažený software. Tento malware se dostal na první místo ve statistice hrozeb ve Velké Británii a na třetím místě byl v Česku (4,68 %).

Rozšířenou hrozbou v Česku byl i HTML/ScrInject.B, kterou Eset popisuje jako generickou detekci HTML webů se skrytým skriptem v tagu IFRAME, jenž automaticky přesměruje na stránku se škodlivým kódem. Tato hrozba byla nejrozšířenější na Slovensku (3,98 %). Java/TrojanDownloader.OpenStream je dalším malwarem masivně používaným jeho autory k proniknutí do operačního systému bez toho, aby o tom uživatel věděl. Tato nebezpečná infiltrace se šířila hlavně v Norsku, v Německu a v Portugalsku.

Zdroj: Eset – tisková zpráva

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.