Hlavní navigace

Smažte jednoduše duplicitní soubory

Ilustrační obrázek: Smažte jednoduše duplicitní soubory Díky veliké kapacitě většiny pevných disků vzniká často v počítači nechtěný „binec“, který má za důsledek, že spousta souborů se na disku objeví hned několikrát. Zbavte se duplicitních souborů pomocí programu DoubleKiller.

DoubleKiller

DoubleKiller je šikovný a malý nástroj, jenž nám pomůže poklidit „binec“ v našem počítači. Vyhledává totiž duplicitní soubory, tedy soubory, které se na našem disku nachází hned několikrát a zbytečně tak zabírají místo (nejedná-li se o zálohu). DoubleKiller bohužel neobsahuje český jazyk, potěší však, že je šířen zdarma. Není třeba ho ani instalovat, po stažení stačí rozbalit jediný obsažený soubor do zvolené složky v počítači a spustit.

Vyhledáváme soubory

DoubleKiller

V první fázi je nejprve potřeba vyhledat soubory, které se na našem disku vyskytují více než jednou. V záložce „options“ nejprve vybereme složky, ve kterých by se mohly vyskytovat stejné soubory. Samozřejmě je možné vybrat i celý disk, ale tím, že vybereme pouze „podezřelou“ složku, se vyhneme zbytečnému čekání a také nepřehlednosti. Složek můžete vybrat vždy více. Kliknutím na tlačítko „Run“ se spustí ono hledání stejných souborů na našem disku. Soubory se v základním nastavení porovnávají především dle velikosti a CRC kontrolního součtu. Program tak snadno najde i jinak pojmenované, přesto však naprosto identické, soubory. Dodatečně lze ještě zapnout kontrolu dle názvů souboru a dle data editace. Nedoporučuji vypínat kontrolu dle CRC součtu a velikosti. Pokud by program soubory srovnával pouze podle jejich názvu (případně data), čištění založené na takovémto hledání by pravděpodobně skončilo totální katastrofou.

Dříve než se dostaneme k samotnému mazání duplicitních souborů, podíváme se ještě na pokročilé volby jejich vyhledávání. Krom zvolení složek pro hledání program obsahuje ještě několik voleb, které hledání zpřesní a způsobí i vyšší odolnost vůči nechtěným zásahům do systému. Hledáte-li soubory např. s určitou příponou, určitě užijete volbu „limit scan to files matching these masks“ – „omez se na soubory souhlasící s touto maskou“. Opakem je pak volba „exclude files matching these masks“, tedy „vyluč soubory souhlasící s maskou“. V základním nastavení program automaticky vylučuje soubory s příponou dll,sys,vxd a inf, což vás může zachránit od nechtěného smazání některý důležitých dll knihoven a podobně. Dále pak máme možnost ještě některé soubory vynechat, tedy soubory jen ke čtení, skryté, systémové soubory a archivy. Nastavit lze i filtr pro velikost souboru. Lze tak jednoduše nastavit, že program bude vynechávat soubory menší než 1 MB.

Mažeme soubory

DoubleKiller

Pokud již máte vyhledané soubory, můžete se směle pustit do druhé fáze, tedy mazání těch nepotřebných. Po levé straně programu vidíte tlačítka, která slouží pro rychlé označení vyhledaných souborů. Můžete tak snadno označit všechny soubory, vybrané soubory, nebo, a to je důležitá volba, první či druhou kopii souboru. V případě, že máte označené přebytečné soubory, máte dvě možnosti. Buď je smazat, nebo přesunout. Pokud jste si jisti, že soubor nemáte v počítači vícekrát z nějakého důvodu, můžete jej s klidnou duší smazat. Pokud se bojíte, či si nejste jisti (stejné soubory s jiným názvem se mohou nacházet v různých složkách některých aplikací) máte možnost soubory pouze přesunout do daného umístění a až poté smazat. Jako vždy zde platí známé pravidlo „dvakrát měř, jednou řež“ aneb 2× zkontroluj, zda soubor není potřeba, a až poté ho smaž. Pozor také na volbu „check all fields,“ která označí všechny nalezené soubory (všechny duplicity). S kombinací tlačítka „delete checked files“ by se tak mohlo snadno stát, že soubor, který jste měli v PC vícekrát, nemáte po této akci v PC ani jednou.

Zabiják dvojníků

DoubleKiller

Program DoubleKiller je opravdovým zabijákem duplicitních souborů. Vyhledá je dle vašich parametrů a zvládne je bez problémů smazat či přesunout. Program tak lze určitě za propracované hledání pochválit, stejně tak jako za to, že se snaží uživateli celkem znatelně zabránit ve vyhledání a smazání důležitých systémových souborů a knihoven. Nic však není nemožné, a proto dejte opravdu bedlivý pozor na to, co mažete. Programu DoubleKiller bych vytkl pouze již zaostalý a nic neříkající design. Na tomto by autoři mohli alespoň trochu zapracovat, pak bych už tomuto programu neměl opravdu co vytýkat, svůj účel plní dokonale.

Alternativy

Easy Duplicate File Finder

Easy Duplicate File Finder je užitečný pomocník pro snadné a rychlé vyhledání a odstranění duplicitních souborů. Nalezené duplicitní soubory lze snadno přesunout do koše nebo trvale odstranit a jejich seznam je možno exportovat do souborů typu HTML nebo TXT. Program je k dispozici i v portable variantě bez nutnosti instalace.

jwDuplFiles

Program na vyhledávání duplicitních souborů, umožňuje určit pravidla vyhledávání (název, velikost, obsah), automaticky označí duplicitní soubory a může je i přímo smazat, výsledek lze uložit do HTML.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.