Hlavní navigace

Snadná tvorba mapy webu

Ilustrační obrázek: Snadná tvorba mapy webu Dobrá orientace uživatelů na rozsáhlém webu je velice důležitá. Proto bývá vytvářena tzv. mapa webu, tedy jakýsi přehled stránek, kde návštěvník ihned najde to, co hledá. Mapu webu využívají také roboti vyhledávačů při indexaci stránek. Jak ale optimální mapu webu vytvořit?

Co je mapa webu

Jde o jeden soubor, který obsahuje odkazy na všechny ostatní hypertextové dokumenty, které jsou obsaženy ve vašem webu (ne však na obrázky a jiné grafické prvky). Podle něj se pak mohou orientovat čtenáři v případě, že web je hodně rozsáhlý a samotná navigace je nedostačující, častěji se ale píše pro roboty vyhledávačů, kteří tak žádnou ze stránek neminou a nezapomenou ji indexovat.

U menších webů o několika stránkách však mapa webu nemá význam. Proto ji vídáme zejména na webech firemních, kde chce autor ukázat, že je profesionál a ví, co dělá.

Mapa webu v HTML

web

Při tvorbě a exportu adresářové struktury do souboru vám může být užitečným pomocníkem nástroj Sitemap Creator. Ten umí vytvořit přehledný seznam vybraných složek, včetně informací o atributech, velikosti složek, apod. Vzhled seznamu si může každý uživatel, alespoň se základní znalostí HTML kódu, snadno upravit. Autorem programu je Konrad Papala. Aplikace je freeware a disponuje anglickým rozhraním.

Po stažení stačí nastavit šablonu, vybrat adresář, nechat stránku vygenerovat a následně ji upravit zásahem do zdrojového kódu tak, aby odpovídala designu vašeho webu.

Nástroj samotný je však využitelný i jinak. Umožňuje totiž převést do jednoho HTML souboru celou adresářovou strukturu třeba na celém našem pevném disku, nebo např. složky se zástupci programů v počítači. Vzniká tak zajímavá možnost ovládání PC z webového prohlížeče.

Sitemap Creator se nemusí instalovat, jedná se o samorozbalovací archiv.

Soubor sitemap.xml

Google Sitemap Offline generator

V našich českých podmínkách byl původně soubor sitemap.xml určený hlavně pro Googlebota, skryt očím lidských návštěvníků webu. Od listopadu 2007 jej však čte i Seznambot, takže jeho použití na rozsáhlejším webu je přinejmenším užitečné. S jeho vygenerováním nám může pomoci aplikace Google Sitemaps Offline Generator od slovenského autora Petera Šlosara. Nikoho tedy nepřekvapí, že prostředí programu je celé ve slovenštině. Program je dostupný jako freeware.

Po stažení stačí vybrat adresář na našem disku a zadat zároveň URL adresu, kde budou soubory umístěny. Program je načte, umožní nám vybrat ty, jež chceme do sitemap.xml zařadit a následně vygeneruje soubor obsahující absolutní adresy ke všem jednotlivým stránkám. Ten se následně nahrává do rootu webu, kde by na něj měl robot vyhledávače automaticky narazit, pokud je umístěný jinde, je dobré napsat adresu do souboru robots.txt.

Sitemap.xml si můžeme napsat sami

Samozřejmě, kód je poměrně jednoduchý a měl by vypadat takto:

Zdrojový kód sitemap.xml

Než bychom ale takto „ručně“ zapsali rozsáhlý web s velkým množstvím stránek, je jistě rozumnější využít služeb některé z výše uvedených aplikací. Obě jsou však určeny pro statické weby.

Automaticky generovaný sitemap.xml

seznam

V redakčních systémech vytvořených v jazyce PHP či jiném je situace složitější. Stránky jsou většinou uloženy v databázi a často přibývají, aktualizace se tedy provádí automaticky pomocí programů pracujících na serveru. Většina z těch profesionálnějších systémů určených pro publikační činnost je tímto programem vybavena už v základní instalaci, u některých je možné rozšíření pomocí pluginů.

Na mapu webu nezapomínejte!

Mapa webu v jakékoli formě by se neměla podceňovat. Vyhledávače ji mají rády, čtenářům odkaz na ni nevadí, o té v XML ani neví, a přesto je velmi mocným nástrojem i pro hůře napsané a méně optimalizované webové stránky.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.