Hlavní navigace

Snadná záloha DVD disků

Ilustrační obrázek: Snadná záloha DVD disků Programů pro zálohu DVD disků je poměrně mnoho a vznikají neustále další. Málokterý z nich však dokáže zmenšit datový objem DVD na polovinu a zároveň zanechá DVD ve formátu, který lze snadno přehrát. Program, který to zvládne, se jmenuje ratDVD.

ratDVD

Nástroj ratDVD je malý, ale šikovný program pro zálohu vašich DVD. Většina „hlášek“ v něm je přeložena do našeho mateřského jazyka, a tak by neměl mít s jeho ovládáním žádný problém ani méně zdatný uživatel. ratDVD je speciální formát souborů, do kterého se ukládají DVD vytvořena právě v tomto programu.

Vytváříme zálohu disku

ratDVD

Vytvořit si zálohu disku je velice snadné, program je totiž opravdu „user friendly“, tedy uživatelsky přívětivý. Po spuštění klikneme na záložku „archiv“ a vybereme položku „otevřít.“ Ve zvolené mechanice již máme připraveno DVD, které chceme zálohovat. Ve složce VIDEO_TS zvolíme soubor VIDEO_TS.IFO. Zde si již můžete vybrat, co vše chcete zálohovat. Zda menu a všechny jazykové stopy, či pouze hlavní film. Záleží tak jen na vás, co si vyberete. Posuvným jezdcem si ještě můžete nastavit, zda chcete raději menší soubor zálohy, či větší kvalitu výsledného videa. V pravém dolním rohu poté klikneme na ikonu DVD → ratDVD, vybereme umístění cílového souboru a potvrdíme. Program začne pracovat a po pár hodinách (záleží na výkonu PC) máme na světě jeden soubor, který obsahuje vše jako obyčejné DVD, tedy menu, jazykové stopy a podobně.

Stáhnout program ratDVD

Tvoříme DVD disk

ratDVD - tvorba DVD

Zálohu můžete používat téměř stejně jako normální DVD disk, jde totiž jednoduše přehrát, např. v KMplayeru nebo Zoom playeru. A to i s menu a vybranými jazykovými stopami. Pokud si ale chcete film pustit na stolním DVD přehrávači, je nutné vytvořit zpětně obyčejné DVD. To lze provést snad ještě jednodušeji než v prvním případě. V programu otevřeme soubor s příponou .ratDVD. V okně programu máme několik možností nastavení. Je zde opět možnost zvolit, co vše se má převádět, takže menu a bonusy můžete klidně vynechat. Vpravo dole pak klikneme na ikonu ratDVD → DVD a vybereme umístění výsledných souborů. Po nějaké době pak máme opět na světě obyčejný DVD disk.

Výhody a nevýhody

ratDVD - pracuje

Program ratDVD má několik výhod, ale zároveň i nevýhod. Skvěle zvládne zálohovat DVD i na jejich poloviční velikost, navíc nejste ochuzeni ani o menu a jazykové stopy. Ovládání aplikace je navíc velice jednoduché, takže jej zvládne i laik. Ku prospěchu programu mluví ještě to, že je k dostání zcela zdarma. Na program však samozřejmě dolehla i kritika. Wikipedia uvádí, že například často „padá“ při zpětném konvertování do formátu klasického DVD. Já jsem však tuto chybu nezaznamenal. Kritici se také shodují, že komprese není ideální (program používá ztrátovou kompresi, takže DVD částečně kvalitu ztrácí, navíc celý proces trvá poměrně dlouhou dobu) a jiné programy ji zvládnou lépe. Za většinu těchto programů je však potřeba, na rozdíl od nástroje ratDVD, dobře zaplatit.

Závěrem

ratDVD možná není nejlepší zálohovací program pro DVD, je však k dostání zdarma a v češtině. Jeho funkce ohledně záloh DVD jsou na velice dobré úrovni. Pomocí formátu .ratDVD jsou občas šířeny i DVD disky v P2P sítích, a to zejména z důvodu, že všechna data jsou obsažena v jednom souboru. Chcete-li tedy program pro snadnou zálohu vašich DVD, ratDVD je určitě skvělou volbou, za kterou nemusíte zaplatit ani korunu.

 

Alternativy

Clone DVD Pro

Program Clone DVD Pro je určen hlavně k vytváření kopií filmových DVD. Vytváří identické kopie i s titulky včetně jazykových verzí a podobně. Program je snadný na ovládání a umožňuje vybrat části DVD pro zálohu.

123 DVD Clone

Další z nástrojů pro kopírování a zálohování DVD nosičů. Lze vytvářet přesné kopie DVD 1:1, uložit image DVD na pevný disk nebo vypálit image zpět na DVD. Pomocí funkce „shrink“ lze vypalovat dvouvrstvé nosiče (DVD-9) na jednovrstvé (DVD-5).

CloneDVD 2

Nástroj pro kopírování a zálohování filmů na DVD. Program umožňuje před vypálením na média DVD+R/RW a DVD-R/RW i editaci filmů. Program má na svědomí velice známá firma Slysoft, která stojí i za programem AnyDVD. O programu jsme v magazínu již psali.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.