Hlavní navigace

Software pro váš flash disk: práce s grafikou a obrázky

Ilustrační obrázek: Software pro váš flash disk: práce s grafikou a obrázky Pracovat s grafikou a obrázky kdekoliv a kdykoliv? Samozřejmě! Díky portable aplikacím můžete obrazové soubory jak prohlížet, tak i upravovat či měnit jejich velikost na jakémkoliv počítači vybaveném USB portem. Problémem není ani snímání aktuálního dění na obrazovce. Že takovou možnost nevyužijete? Nenechte se mýlit.

Jak pracují portable verze klasických programů, jsme si již popsali v předchozích dílech našeho seriálu. Opětovný popis by byl jistě nošením dříví do lesa. Rovnou se tedy zaměřme na dnešní téma. Tím jsou nejrůznější programy na práci s obrázky a grafikou. Těšit se můžete na všestranné nástroje pro tvorbu, úpravu a export grafických souborů.

FastStone Image Viewer

FastStone Image Viewer

Poměrně dobře vybavený prohlížeč obrázků, který umí přesně to, co byste mohli potřebovat. Zvládá všechny běžně používané operace, jakými jsou například změna velikosti obrázku, jeho ořezávání, nastavení barev, vkládání vodoznaků či jejich rámování, vytváření stínových efektů, přejmenování souborů a podobně. Mezi další funkce lze zařadit dávkovou konverzi, změnu rozlišení snímků, či zoomování.

Šikovně je v aplikaci též provedeno promítání fotografií ve formě slide show. To nabízí velké množství přechodových efektů. Podpora nejrůznějších souborových formátů je ze strany programu na velice dobré úrovni. FastStone Image Viewer si hravě poradí se soubory typu BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF, PNG, PCX, PSD (formát Photoshopu), TIFF, WMF, ICO a mnoha dalšími.

FastStone Photo Resizer

FastStone Photo Resizer

Jedná se o užitečného pomocníka určeného ke konverzi nebo změně velikosti obrázků. Program také dokáže obrázky přejmenovávat, ořezávat, otáčet, měnit jejich barevnou hloubku, přidávat do nich texty, vodoznaky, nebo barevné efekty. Jeho záběr je tak dosti široký.

Program umožňuje hromadnou aplikaci změn na více souborů současně. Pokud tedy potřebujete vložit stejný text do více fotografií, pak sáhněte po tomto produktu.

GIMP Portable

GIMP

Profesionální grafický editor GIMP je dostupný také ve snadno přenosné verzi. Od své klasické verze se funkčně prakticky neliší. Disponuje řadou pokročilých funkcí a může tak směle měřit síly se zaběhnutým Photoshopem. Oproti němu je však zcela zdarma.

Funkce pro práci s obrázky jsou velice podobné, jako ve zmíněném Photoshopu. V GIMPu také nalezneme nástroje jako je výběr oblastí, výběr tvarů z obrázku, vytvoření a úprava cest, kapátko, lupa, měření vzdáleností a úhlů, přesun vrstev a výběrů, ořez obrázku, nebo nastavení rozměrů plátna. Mezi další nástroje patří štětec, guma, rozprašovač, pero nebo třeba klonovací razítko. GIMP taktéž pracuje s vrstvami a výběry.

Záběr programu je veliký a měl by tak uspokojit i potřeby náročnějších uživatelů.

Icons from File

Icons from File

Poměrně jednoduchá utilita, která umožňuje extrahování ikon ze souborů. Podporovány jsou formáty EXE, DLL, OCX, apod. Získané ikony pak můžete následně libovolně ukládat ve formátech ICO, BMP, JPEG a EMF.

Ikonu můžete též zkopírovat do schránky a pak s ní pracovat přímo v nějakém grafickém editoru, nebo ji exportovat do HTML či dBase.

Snippy

Jedná se také o velice jednoduchý nástroj určený k snímání obrazovky. Umožňuje zachytávání nepravidelných výřezů.

Jaký program použít?

Popsané aplikace se funkčně často překrývají. Každá z nich se však hodí k něčemu trochu jinému. Proto je vhodné tyto nástroje kombinovat. Tím můžete snadno a rychle dosáhnout kýženého výsledku.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.