Hlavní navigace

Software pro váš flash disk: kancelářské programy

Ilustrační obrázek: Software pro váš flash disk: kancelářské programy V dnešním pokračování seriálu o portable aplikacích se podíváme na kancelářské programy. Ty nabízejí velké množství funkcí a zastanou pořádný kus práce. Zaměříme se konkrétně na textové editory, tabulkové procesory, nástroje pro tvorbu prezentací, apod.

Jen ve zkratce si připomeňme, co termín portable aplikace znamená. Jedná se o program, který ke svému běhu nepotřebuje instalaci na pevný disk počítače. To je užitečné zejména v případě, že potřebujeme pracovat střídavě na více počítačích, nebo pokud jsme nuceni použít počítač, na nějž nelze instalovat vlastní aplikace.

Jelikož zažívají aplikace určené pro flash disky velký boom, vzniklo postupem času i množství přenosných variant kancelářských programů. Mezi ty nejznámější patří balík kancelářských aplikací OpenOffice.org Portable, textové editory AbiWord Portable a GVim Portable. Právě těmto aplikacím se budeme dnes věnovat.

OpenOffice.org Portable 2.0.4

OpenOffice.org

Nástroj OpenOffice.org je plnohodnotným balíkem kancelářských aplikací. Portable varianta produktu disponuje stejným množstvím aplikací a funkcí, jako jeho klasická verze. Těšit se proto můžeme na textový editor Writer, tabulkový procesor Calc, nástroj Impress pro tvorbu prezentací, apod.

Zajímavou součástí je nástroj Math, který slouží pro řešení rovnic a jiných matematických úloh. Další velice užitečnou součástí je poměrně kvalitní WYSIWYG editor HTML kódu, jež uživateli dokáže do značné míry usnadnit seznámení s tvorbou internetového obsahu. Posledním nástrojem je součást nazvaná Draw. Jedná se o nástroj určený k tvorbě grafických prvků určených pro použití v prezentacích.

OpenOffice.org - okno editoru Writer

Kompatibilita mezi OpenOffice.org a Microsoft Office je na velice dobré úrovni. Nemusíte se tedy bát, že by vámi vytvořený dokument ostatní uživatelé nedokázali přečíst. Drobným problémům se však nelze zcela vyhnout. Na druhou stranu OpenOffice.org dokumenty vytvořené v kancelářském balíku od Microsoftu bez problémů otevře a správně interpretuje. Při ukládání je pak možné volit mezi OO formátem, nebo formáty určenými pro MS Office.

OpenOffice.org navíc umí od verze 2.0 pracovat s novým standardem dokumentů OASIS Open Document Format for Office Applications (OpenDocument, ODF). Ten je založen na XML, zajišťuje perfektní kompatibilitu mezi programy a navíc je vehementně podporován ze strany Evropské Unie.

OpenOffice.org Portable 2.0.4 není nutné instalovat. Stačí jej pouze dekomprimovat. Poté již můžete program okamžitě začít používat. Na flash disku aplikace zabere přibližně 73 MB volného místa. Pro jeho používání hovoří také distribuce pod freewarovou licencí.

AbiWord Portable 2.4.6

AbiWord Portable

Pokud sháníte obyčejný textový editor určený k tvorbě běžných dokumentů, který by zároveň neobsahoval množství zbytečných funkcí, jež stejně nikdy nevyužijete, pak je pro vás AbiWord Portable ideální volbou. Ač není aplikace přeplněna funkcemi, můžete se u ní těšit například na definování stylů, které lze pak snadno aplikovat na označený text. Mezi další vlastnosti programu patří vkládání obrázků do textu, nebo tvorba tabulek.

Ačkoliv se jedná o jednoduchý program, obsahuje AbiWord také některé funkce pro pokročilé uživatele. Mezi ně patří hromadná korespondence, tvorba obsahu a poznámek pod čarou, nebo vkládání záložek. Aplikace taktéž dokáže zobrazit revizi dokumentu a historii.

Mezi velice užitečné funkce patří schopnost převodu textu na tabulku a naopak tabulky na čistý text.

Dokumenty vytvořené v AbiWordu lze uložit ve formátech DOC, RTF a OpenDocument. Program je dostupný zcela zdarma.

GVim Portable 7.0.1

GVim Portable

Jedná se o textový editor dříve známý spíše ve spojitosti s unixovými systémy. Aplikace se ovládá pomocí příkazů a klávesových zkratek.

Při psaní se zobrazuje zvýraznění syntaxe mnoha programovacích jazyků nebo kódů. Tento program nevyžaduje instalaci.

 

 

Závěrečné hodnocení

Portable aplikace pro kancelářské využití jsou velice šikovnými pomocníky, kteří dokáží zcela nahradit své klasické vzory. Jejich používání rozhodně stojí za zvážení.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.