Hlavní navigace

Software pro váš flash disk: komunikujeme na 120%

Ilustrační obrázek: Software pro váš flash disk: komunikujeme na 120% V dalším pokračování seriálu o portable aplikacích se podíváme na zoubek programům, které umožňují vzájemnou komunikaci mezi uživateli. Tyto nástroje se nezaleknou jakkoli náročného úkolu a mohou tedy být vašimi užitečnými každodenními pomocníky.

pidgin-portable-logo

Člověk je tvor společenský. Proto není divu, že už od dávných dob vynalézá nové a nové způsoby komunikace. S masivním rozvojem internetu se lidstvu otevřel nový komunikační kanál a uživatelé se jej ihned chopili. Vznikaly tedy různé formy psané komunikace šířené po vlnách internetových linek. Mezi ty hlavní patří posílání e-mailů a takzvaný Instant messaging, čili komunikace v reálném čase.

Instant messaging lze provozovat v několika sítích, jakými jsou například ICQ, Skype, Jabber, apod. Vysvětlovat na tomto místě význam jednotlivých pojmů by bylo jistě nošením dříví do lesa. Pro nás je však podstatné, že pro všechny formy komunikace, o nichž byla řeč, existují klienti, jež si můžeme sbalit s sebou na cesty. Dokážeme tak komunikovat se svými blízkými odkudkoliv, kde je přípojka k celosvětové informační dálnici.

E-mail jako na dlani

Mozilla Thunderbird, Portable Edition

Velice kvalitním a u mnoha uživatelů oblíbeným zástupcem z kategorie klientů pro e-mailovou komunikaci je aplikace pocházející z dílen Mozilly. Klient Mozilla Thunderbird, Portable Edition nabízí prakticky stejný komfort při práci, jako jeho stabilní kolega.

mozilla-thunderbird-portable-edition

Těšit se tedy můžete na rychlé prohledávání zpráv, přizpůsobitelné náhledy a podporu protokolů IMAP/POP3. Samozřejmě nechybí ani podpora RSS zpráv. Mozilla Thunderbird, Portable Edition navíc obsahuje i propracovaný adresář. Další nezanedbatelnou výhodou, jež hraje tomuto nástroji do karet, je vaše naprostá anonymita. Na počítači po vás totiž nezůstanou vůbec žádné stopy.

Příprava aplikace k prvnímu použití je velice snadná. Stačí ji pouze stáhnout a spustit. Poté dojde k rozbalení souborů klienta do zvoleného umístění a práce s poštou může vesele začít.

Pokud chcete mít všechny své e-maily a poštovní kontakty neustále při sobě, pak je pro vás aplikace Mozilla Thunderbird, Portable Edition ideální volbou.

Chat a Instant Messaging

Miranda IM Portable

miranda-im-portable

Pozvolna přejděme do oblasti komunikace v reálném čase. Pro potřeby uživatelů, kteří potřebují komunikovat takřka vždy a všude byla vytvořena přenosná varianta velice oblíbeného Instant Messagingového klienta Miranda IM. Portable verze programu se konkrétně nazývá Miranda IM Portable. Aplikace podporuje, stejně jako klasická Miranda, většinu známých protokolů, tedy ICQ, AIM, MSN, Jabber, Yahoo, IRC a další.

Velikou výhodou Mirandy je její rychlost a nenáročnost na výkon počítače. Mnozí z vás taktéž ocení možnost rozšíření jejích schopností prostřednictvím více než 350 doplňků.

Na druhou stranu drobným nedostatkem klienta může být mírně komplikovanější uživatelské rozhraní a rozsah nejrůznějších nastavení.

Pidgin Portable

pidgin-portable

Dalším velice kvalitním zástupcem z řad přenosných IM klientů je aplikace Pidgin Portable (dříve Gaim Portable). Pidgin Portable podporuje mnoho nejrůznějších sítí. Z nich lze jmenovat kupříkladu AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, Groupwise, ICQ, IRC, MSN, MySpaceIM, QQ, SILC, SIMPLE, Sametime, XMPP/ Jabber, Yahoo! a Zephyr.

Pidgin Portable disponuje velice zajímavou funkcí: umožňuje současnou komunikaci prostřednictvím několika sítí současně. To je velice šikovné v případě, že vaši známí využívají služeb rozdílných poskytovatelů. Mezi další klady tohoto skvělého klienta patří jeho široký záběr služeb. Umožňuje totiž přenos souborů, psaní zpráv, tvorbu notifikací, kontrolu pravopisu, tabulkové konverze, apod.

Pidgin Portable je skutečně všestranný nástroj, který rozhodně stojí minimálně za vyzkoušení.

Závěrečné hodnocení

Přenosné varianty komunikačních programů dokážou zastat stejně velký kus práce, jako jejich stabilní kolegové. Pokud chcete být se svými známými a kamarády v kontaktu skutečně téměř všude, pak nezbývá, než vám jejich použití vřele doporučit.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.