Hlavní navigace

Souboj formátů: JPG vs. PNG. Který vybrat?

Ilustrační obrázek: Souboj formátů: JPG vs. PNG. Který vybrat? S formátem JPG (jpeg) se pravděpodobně již každý z vás někdy setkal. JPG je ale pouze jedním z mnoha grafických formátů. Dnes si k němu představíme jednu velice schopnou alternativu – grafický formát PNG, který má několik unikátních vlastností.

Krátce o PNG

PNG je nástupcem velice známého formátu GIF. Oba formáty mají podobné vlastnosti a výhody, PNG je ale ještě o kus dál. Uživatelům tedy přináší řadu výhod. Podobně jako GIF podporuje PNG průhledné barvy či celá průhledná pozadí. Kromě toho ale podporuje stejné množství barev jako JPG. Lze tedy říci, že PNG v sobě kombinuje nejlepší vlastnosti formátů GIF a JPG.

JPG vs. PNG

JPG vs. PNG

Ačkoli měl být formát PNG původně nástupcem GIFu, lze ho využít i jako náhradu JPG. Stejně jako JPG podporuje i PNG až 24 bitovou barevnou hloubku, tedy až 16,7 milionu barev.

Co se týče použití, tak zde je na tom lépe formát PNG. Hodí se totiž na všechny typy grafiky, od malých ikonek až po velké fotografie. JPG se hodí převážně na fotografie, pro které byl vytvořen. Výhodou formátu PNG je také jeho bezztrátová komprese. Pokud tedy otevřeme obrázek ve formátu PNG a znovu jej uložíme, kvalita zůstane stále stejná. U JPG toto pravidlo neplatí, po opětovném uložení do formátu JPG obrázek ztrácí na kvalitě.

Bezztrátová a ztrátová komprese

JPG vs. PNG

Pojem „Komprese“ znamená zmenšení objemu dat. Existují dva typy komprese, ztrátová a bezztrátová. Ztrátovou kompresi využívá dnes nejrozšířenější grafický formát JPG, tato komprese způsobuje snížení kvality výsledného obrázku výměnou za značné zmenšení objemu dat.

Druhým typem je bezztrátová komprese. Tato komprese sice nezmenší výsledný objem dat o tolik, na druhou stranu ale kvalita obrázku zůstává vždy na stejné úrovni. Bezztrátovou kompresi používá právě formát PNG. To je jeho velkou výhodou, ale zároveň také nevýhodou.

Použití formátů

Formát PNG je použitelný všude, kde vás napadne: od malých obrázků s několika barvami až po velké fotografie s miliony barev. Jedná se tedy o velice univerzální formát.

JPG vs. PNG - porovnání

Pokud pracujete s grafikou či upravujete fotografie, například v programu PhotoFiltre, doporučuji používat formát PNG, který díky bezztrátové kompresi nezpůsobí ztrátu kvality fotografie. S tím je ale spojena i jedna záporná vlastnost PNG. Obrázky se širokou paletou barev mívají obvykle ve formátu PNG o něco větší objem dat, než je tomu ve formátu JPG. Publikujete-li tedy své fotografie na internetu, doporučuji používat JPG.

Rozuzlení

JPG je dnes sice nejrozšířenější, ne však nejlepší grafický formát. Hodí se pouze pro publikaci některých fotek na internetu. Nejlepším a nejdokonalejším grafický formátem je PNG, který bohužel není zatím tolik známý. Jeho čas ale ještě určitě přijde.

Tip: Klikněte na obrázky pro jejich zobrazení v plné velikosti

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.