Hlavní navigace

Srovnání programů - 1.díl: Audiopřehrávače

Ilustrační obrázek: Srovnání programů - 1.díl: Audiopřehrávače Hledáte vhodný nástroj pro poslech hudby? Potřebujete program, který vám umožní uspořádat Vaše alba do přehledné mediální knihovny? Nespokojíte se pouze s přehráváním, ale chcete program s mnoha rozšiřujícími funkcemi? V prvním díle našeho nového seriálu vám představíme některé z nejznámějších multimediálních audio přehrávačů.

Winamp 5.52

srovnani-winamp

Winamp je v kategorii programů pro přehrávání audio souborů pravděpodobně nejznámější. Aplikace od společnosti Nullsoft prošla za dobu svého vývoje celou řadou vylepšení, což se projevilo i v její nové verzi, která podporuje široké spektrum audio a video formátů (MP3, WAV, AVI) a která nabízí množství užitečných funkcí (přehrávání internetových televizí a rádií, ripování CD do MP3, vypalování CD, vizualizaci, editor tagů, nastavitelné klávesové zkratky, online služby).

Vizuální stránka je největší devizou Winampu oproti jeho konkurentům, uživatelské prostředí je přehledné a velmi dobře konfigurovatelné. Uživatelům je umožněno volit mezi třemi základními skiny, přičemž horkou novinkou je skin Bento, který nikterak nezastírá svou inspiraci populárním přehrávačem iTunes. Zlepšené personalizace programu lze dosáhnout také pomocí množství plug-inů, které je možno stáhnout přímo ze stránky výrobce. Práce s mediální knihovnou je poměrně intuitivní, alba můžete třídit podle mnoha parametrů, vyhledávat v nich a vkládat i jejich obaly.

Program obsahuje i řadu funkcí, které bychom u multimediálního přehrávače nečekali, příkladem je integrovaný prohlížeč webových stránek. Bohužel většina z těchto vylepšení nikterak na kvalitě reprodukovanému zvuku nepřidává, ale naopak pouze zbytečně zvyšuje nároky na paměť počítače. Winamp je v základní verzi zcela zdarma, zakoupit můžete i verzi Pro, která rozšiřuje možnosti aplikace především o rychlejší ripování a vypalování CD.

JetAudio Basic 7.0.5

srovnani-jetaudio

JetAudio je podobně jako Winamp univerzálním multimediálním přehrávačem, který podporuje několik desítek známých i méně známých audio a video formátů. Všechny důležité funkce programu jsou integrovány do jednoho přehledného okna, jehož vzhled je možné měnit výběrem některého z připravených skinů.

JetAudio přináší, vedle tradičních funkcí, jako je přehrávání multimediálních souborů, správa alb pomocí mediální knihovny, nastavitelné klávesové zkratky, ekvalizér a vizualizace, i několik zajímavých nástrojů, které pozitivně zvyšují celkový dojem z programu. První z nich slouží k ripování audio CD do formátů APE, FLAC, MPC, OGG, RM, WAV, WMA, přičemž můžete využít i přednastavené tagy pro pojmenování souborů. JetAudio nezůstává pouze u ripování, ale umožňuje i konverzi audio a video souborů. Jedinou výtkou je, že v základní verzi nelze ripovat a konvertovat soubory do formátu MP3.

Další z řady užitečných funkcí je zobrazování textů písní, jež aplikace velmi rychle vyhledává hned v několika internetových databázích. Potěší i možnost zvuk nejen přehrávat, ale také nahrávat pomocí jednoduchého, ale dobře konfigurovatelného rozhraní. Základní verzi programu lze užívat bez poplatků, přikoupit si můžete několik rozšiřujících balíčků, které vylepšují už tak vynikající kvalitu reprodukce zvuku a umožňují pracovat s formátem MP3.

AIMP 2.10

srovnani-aimp2

AIMP je multimediální audio přehrávač z ruských luhů a hájů, který je určen pro bezproblémové přehrávání všech podstatných audio formátů. Vzhledově je značně podobný Winampu, což ovšem není nikterak na škodu. V portfoliu vlastností nechybí dostatečně široké spektrum nastavení uživatelského prostředí. Vybírat můžete ze dvou základních skinů, které lze odlišit i barevně.

Funkčně je program také na velmi vysoké úrovni, nabízí přehledné playlisty a rychlé přepínání mezi nimi, multimediální knihovnu, která vám umožní řadit alba podle interpretů, názvů alb, roku vydání a hudebních žánrů. Potěší i editor tagů, aplikace pro záznam zvuku a především možnost konvertovat nebo ripovat audio soubory i do formátu MP3. Program AIMP má nízkou paměťovou náročnost a taktéž ho pořídíte s nulovými výdaji.

Foobar2000 0.9.5

srovnani-foobar2000

Program foobar2000 působí na první pohled velmi stroze, což může řadu uživatelů poměrně rychle odradit. Ovšem když přežijete úvodní šok, čeká vás střízlivý a funkční vzhled bez zbytečností, který lze s trochou trpělivosti přeměnit přesně podle vašich požadavků. Foobar2000 nabízí přehrávání audio souborů (například WAV, AIFF, VOC, AU, SND, MP3), široce konfigurovatelné zobrazení playlistů, samozřejmostí je i ekvalizér, nastavitelné klávesové zkratky a (v základní verzi ovšem poměrně strohé) vizualizace.

Program je založen na otevřené architektuře, což umožňuje nezávislým vývojářům zvyšovat funkčnost pomocí plug-inů. Kvalita reprodukce uspokojí i nejnáročnější uživatele, výhodou ve srovnání s ostatními jsou nízké paměťové nároky a malý prostor, který zabírá na pevném disku. Program včetně plug-inů je taktéž zcela zdarma. I přes tyto klady je foobar2000 vhodný spíše pro mírně pokročilejší uživatele.

Zhodnocení

Všechny srovnávané multimediální audio přehrávače představují dobrou volbu pro poslech hudby a její organizaci v mediální knihovně. JetAudio vyniká velkým množstvím užitečných nástrojů a uživatelsky přívětivým prostředím. Winamp zůstává favoritem pro ty, kteří si na něj za deset let jeho existence již zvykli. AIMP 2 je kvalitní alternativou Winampu bez mnoha nadbytečných funkcí. Foobar2000 určitě potěší náročnější uživatele, kteří si chtějí „postavit“ audio přehrávač podle svých představ.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.