Hlavní navigace

Srovnání programů - 2.díl: Správci souborů

Ilustrační obrázek: Srovnání programů - 2.díl: Správci souborů Každý občas potřebuje zkopírovat či přejmenovat soubor, vytvářet archivy nebo využít možností FTP klienta. Vhodným nástrojem, který vám toto všechno nejenom umožní, ale také vám ušetří spoustu času, je správce souborů. V dnešním díle našeho seriálu vám proto přinášíme vybrané programy pro správu souborů.

Total Commander 7.02

srovnani-totalcom

Total Commander (dříve znám pod jménem Wincmd) je souborový manažer, který se stal stálicí v této kategorii programů. Dlouholetým vývojem program získal spoustu rozličným funkcí, přesto si zachoval intuitivní a velmi dobře konfigurovatelné uživatelské prostředí. Vzhled TC je klasický se dvěma panely, nad nimiž se nachází tlačítková lišta, kterou lze jednoduše uzpůsobit pro vlastní potřebu. I nejnovější verze aplikace vzdáleně připomíná správce souborů pro DOS.

Základní funkcí programu je práce se soubory (kopírování, přesouvání, vyhledávání). TC nám tuto práci ulehčuje možností nastavit si, jaké sloupce budou panely obsahovat. Nechybí ani historie a oblíbené položky, či funkce drag and drop, která nám umožňuje přetahovat soubory myší. Aplikace dále obsahuje podporu archivů mnoha formátů (ZIP, ARJ, RAR), přičemž zabudovaný je pouze archivátor ZIP. Pro komprimaci ostatních formátů je třeba využít externích programů.

Mezi užitečné funkce patří i výborný FTP klient a správce stahování, hromadné přejmenování souborů, jejich rozdělování a slučování, pokročilé vyhledávání (včetně vyhledávání v archivech), kódování souborů (MIME, UUE, XXE) a nástroj pro práci s kontrolními součty. Pokročilejší uživatelé jistě ocení i možnost rozšiřovat funkce programu pomocí zásuvných modulů (plug-inů).

Total Commander není nabízen zdarma, pořídit si ho můžeme za necelých 1000 Kč. Zkušební verze je ovšem plně funkční i po uběhnutí zkušební lhůty, jen musíme počítat se zobrazením informačního okna při každém spouštění.

Altap Salamander 2.5

srovnani-salamander

Altap Salamander (dříve vyvíjen pod označením Servant Salamader) je českým zástupcem na poli správců souborů. Vzhledově je velmi podobný Total Commanderu, což znamená, že je i v jeho případě využit klasický dvoupanelový interface. Program oproti TC působí poněkud zastaralejším dojmem, to ovšem ani v nejmenším neplatí o jeho funkcích.

Uživatelské prostředí umožňuje široké možnosti nastavení. Méně zkušeným uživatelům aplikace dovoluje snížit obtížnost menu na úroveň pro začátečníky, ve které se nejprve seznámí s těmi nejdůležitějšími funkcemi programu. Zajímavě fungují tlačítka na spodní liště, jež se mění v závislosti na stisknutí klávesy Alt či Ctrl. Program je velmi rychlý, panely se neustále automaticky obnovují, což nám ušetří spoustu času zejména ve chvílích, kdy provádíme více operací najednou.

Největší předností Salamandru je velké množství zabudovaných plug-inů. Najdeme zde nástroj pro práci s archivy, dále FTP klienta, jehož nepřítomnost byla největší slabinou předešlých verzí programu, a plug-in pro prohlížení multimediálních souborů. Ze zajímavějších doplňků za zmínku stojí především nástroj Undelete, se kterým můžeme zachránit některé smazané soubory, nástroj PictView pro vytváření screenshotů a nástroj Registry Editor pro rychlé vyhledávání a práci s registry systému Windows. Pokud nám ani tyto funkce nepostačují, program je konstruován tak, aby umožnil nezávislým vývojářům vytvářet další užitečné utility, které lze v Salamandru bezproblémově používat.

Altap Salamander je klasická shareware aplikace, která je k vyzkoušení nabízena zdarma. Po uplynutí třiceti dnů jsme nuceni zakoupit plnou verzi, jinak program ztrácí svou funkčnost.

Unreal Commander 0.93

srovnani-unrealcom

Unreal Commander je mezi programy pro správu souborů tak trochu černým koněm. Vznikl relativně nedávno (v roce 2006) a jedná se o freewarovou aplikaci, což se na druhou stranu negativně projevuje v jeho ne zcela bezchybném zpracování. Vzhledově velmi nápadně připomíná Total Commander, koncepčně je tedy taktéž rozvržen do dvou panelů a konfigurovatelné nástrojové lišty.

Po prvním spuštění si lze vybrat z několika přednastavených barevných variací uživatelského prostředí, které můžeme později ještě výrazněji upravit (na pozadí je možno umístit i obrázek). Poměrně nezvykle působí ikony v nástrojové liště, které se až příliš odchylují od tradičního provedení u ostatních srovnávaných programů. Nicméně i s těmito výhradami lze interface označit jako flexibilní a komfortní.

Program nabízí celou řadu konfiguračních možností, ale hned na počátku je třeba upozornit, že v případě Unreal Commanderu nejsou zcela profesionální. Žádná z podstatných voleb ovšem běžnému uživateli chybět nebude. Unreal Commander nabízí všechny standardní funkce, které bychom od správce souborů očekávali (kopírování a přesun souborů), bohužel některé nešťastně řešené drobnosti programu ubírají na kvalitě. Například při mazání souboru či složky není jejich jméno uvedeno v okně pro mazání. Program vám dále nabídne i nástroj pro komprimaci souborů (podobně jako v případě Total Commanderu rozdělené na integrované a externí formáty), hromadné přejmenování souborů a FTP klienta, který ovšem nepracuje na pozadí.

Jak již bylo řečeno v úvodu, Unreal Commander je distribuován zcela zdarma. Výtku ovšem lze vznést proti nutnosti registrace programu, bez které budete upozorňováni na chybějící licenční klíč.

Zhodnocení

Všechny představené programy pro správu souborů splňují základní požadavky kladené na programy této kategorie. Pokud hledáte pokročilého správce souborů, volba mezi Total Commaderem a Altap Salamandrem není jednoznačná. Ani jeden z nich nemá výrazněji navrch a tak nakonec pravděpodobně rozhodnou osobní preference. Unreal Commander za oběma rivaly v mnoha ohledech zaostává, jeho výhodou je především bezplatné užívání.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.