Hlavní navigace

Srovnání programů - 4.díl: Komprimační programy

Ilustrační obrázek: Srovnání programů - 4.díl: Komprimační programy Přestože kapacita dnešních pevných disků a přenosných médií roste téměř závratnou rychlostí, patří programy pro práci s archivy stále k základní softwarové výbavě snad všech počítačů. Každý z nás totiž občas potřebuje objem dat částečně redukovat. Proto vám v dnešním srovnání přinášíme přehled několika nejznámějších komprimačních programů, které vám (nejen) toto umožní.

WinZip 11

srovnani-winzip

WinZip patří mezi nejužívanější a také nejznámější komprimační programy. Přestože již není králem archivátorů, jako tomu bylo v 90. letech, stále se jedná o jednu z nejlepších alternativ pro komprimaci souborů ve Windows. V současnosti je program distribuován ve dvou licenčních variantách – Standard a Professional, které se neliší pouze cenou, ale také nabízenými funkcemi.

Uživatelské prostředí se od posledních verzí takřka nezměnilo, je přívětivé a jednoduché. Totéž platí i pro ovládání programu a samotnou práci s archivy. WinZip je možné spouštět ve dvou režimech (mezi nimiž lze rychle přepínat) – buď v klasickém WinZip Classic nebo jako průvodce WinZip Wizard, který vás provede některými jednoduchými operacemi. Nedá se ovšem říci, že by Wizard práci s programem usnadňoval, zkušenějším uživatelům spíše přidělá starosti navíc.

Program je ve verzi Standard vybaven několika užitečnými funkcemi, které vám pomohou dosáhnout lepších výsledků při práci s archivy. Za všechny uveďme dlouho opomíjenou podporu formátů BZ2 a RAR a možnost výběru nejlepší komprimační metody podle typu souboru (tato volba vám přinese lepší kompresi některých formátů než u předešlých verzí WinZipu, na druhou stranu se vystavujete riziku nekompatibility souborů s ostatními archivátory). Program dále umožňuje tvorbu samorozbalovacích archivů, zvýšení ochrany dat pomocí šifrování a nabízí i přehledné kontextové menu. Verze Pro je rozšířena mimo jiné o možnost vypálit archiv přímo na CD/DVD či o sadu automatizovaných nástrojů pro zálohování.

Za používání WinZipu budete muset zaplatit, vyzkoušet si ho ale můžete zdarma během licenční lhůty, která je stanovena na 45 dnů.

WinRar 3.7

srovnani-winrar

Velmi známým a také již letitým konkurentem WinZipu je komprimační program WinRar. WinRar podporuje celou řadu formátů včetně ACE, BZ2, JAR, ISO a ZIP. Jeho hlavní předností ovšem je, že ve většině případů poskytuje lepší kompresi než mnozí z jeho konkurentů (např. WinZip).

Ovládání programu je velmi jednoduché a intuitivní, takže by nemělo působit větší obtíže ani méně zkušeným uživatelům. Vzhled programu se drží konzervativní tradice a příliš změn v posledních verzích neprodělal, přesto si, pokud s ním nejste spokojeni, můžete na stránkách výrobce vybrat hned z několika nových stylů.

Základní funkcí programu je komprese a dekomprese souborů do archivů a jejich správa. Komprimaci WinRar zvládá poměrně rychle a bezproblémově, ani v jeho případě nechybí propracovaná kontextová nabídka, která vám při vytváření archivů ušetří spoustu času. Program samozřejmě nezůstává pouze u klasické komprimace, ale nabízí i celou řadu pokročilejších funkcí. Mezi nejzajímavější z nich patří nástroje pro práci s nastavitelnými samorozbalovacími archivy, pro obnovu poškozených archivů, šifrování, konfiguraci parametrů mnoha archivů najednou a jejich následné rozdělování do několika dílů.

Taktéž WinRar není nabízen zdarma, pořídit si ho můžete zhruba za 1000 Kč. Trial verze je ovšem funkční i po uplynutí zkušební lhůty, jen musíte počítat se zobrazením informačního okna při každém spuštění.

IZArc 3.8

srovnani-izarc

Dalším velmi zdařilým programem je IZArc. Jedná se opět o kvalitní a stabilní program, který je navíc distribuován jako freeware (nikoliv ovšem open source). Program podporuje celou řadu rozšířených (ZIP, RAR, 7z) i méně známých formátů – poradí si s úctyhodným počtem 48 formátů. Velmi solidní rychlosti a výsledků komprimace dosáhnete především při práci s archivy typu 7z a ZIP. V případě ostatních formátů je rychlost komprese pomalejší než u konkurenčních programů (např. WinRar).

Uživatelské prostředí je přívětivé, jednoduché a v základním nastavení podobné Průzkumníkovi ve Windows. Ikonky nástrojové lišty jsou ale skinovatelné, takže pokud nejste spokojeni s jejich výchozím nastavením, nic vám nebrání vybrat si některý z přednastavených skinů. Ovládání IZArcu nijak nevybočuje ze standardů ostatních komprimačních programů, pro usnadnění práce má k dispozici několik nejpoužívanějších příkazů v kontextové nabídce, která je ovšem oproti jeho dvěma srovnávaným konkurentům poněkud chudší – např. o položku zkomprimovat a připojit jako přílohu e-mailu.

Program umožňuje vytvářet samorozbalovací archivy, zašifrovat archivované soubory, opravovat poškozené archivy, převádět komprimované soubory do jiných formátů nebo kontrolovat soubory pomocí externího antivirového programu. Přestože IZArc nepostrádá žádnou ze základních funkcí komprimačních programů, některé jeho součásti působí nedotaženým dojmem, například okno zobrazující postup komprese neuvádí čas do konce komprimačního procesu. Program je na druhou poskytován zcela zdarma.

Zhodnocení

Představené komprimační programy jsou pouhou špičkou ledovce v bohatém moři programů pro archivaci souborů. WinRar je v současné době na vrcholu tohoto pomyslného ledovce, je dostatečně rychlý a nabízí velmi dobré poměry komprese. WinZip již delší dobu své dříve výsadní postavení spíše ztrácí. Zajímavou bezplatnou alternativou je IZArc, který navíc z dnes srovnávaných programů podporuje nejširší spektrum formátů. Z dalších aplikací by vaší pozornosti neměly uniknout ani programy PowerArchiver či 7-Zip.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.