Hlavní navigace

Stahujeme rychle a efektivně

Je spousta možností, jak stahovat data do počítače, ale která je pro vás ta nejlepší? Chcete rychlé a efektivní stahování? V tomto článku se vás pokusíme nasměrovat na správný "kabel" ve světě stahování.

Rapidshare, megaupload a ostatní

Rapidshare

Tyto servery se řadí mezi tzv. souborové servery. Fungují velice jednoduše: někdo nahraje soubor a vy poté získáte pouze odkaz, přes který lze soubor stáhnout. Toho lze využít, pokud potřebujete někomu poslat soubor větší, než dovoluje váš e-mail či pokud potřebujete daný soubor poslat více lidem. Jednoduše ho nahrajete na server a poté posíláte pouze odkazy. Prosté a funkční.

Vše má své hranice

Rapidshare download

Ačkoli by se mohlo z prvního odstavce zdát, že není lepší způsob posílání souborů, opak je bohužel pravdou. Pokud servery využíváte často, narazíte na jistá omezení. Čím více totiž ze serverů stahujete, tím delší čekací dobu na stažení máte. V praxi to znamená, že se vám může stát, že musíte čekat třeba hodinu, než se vůbec dostanete ke stažení jediného souboru. Navíc z jedné IP adresy lze v daný okamžik stahovat pouze jediný soubor, což je také veliká nevýhoda. Samozřejmě je možno zakoupit si tzv. prémiový účet, kde přibližně za 200 Kč měsíčně získáte daleko vyšší limity daného serveru. Ale musíte si položit otázku, zda se vám to vůbec vyplatí.

Trocha zjednodušení

Pokud potřebujete ze serverů stáhnout více souborů naráz, či vám server píše, že musíte dlouho čekat, je jednoduchý způsob jak si ulehčit práci. Dříve recenzovaný program Rapget vám pomůže. Do programu stačí pouze nakopírovat adresu k souboru a program si již sám počká, než bude moci stahovat. Dále existují i programy které prý umožňují stahování z těchto serverů bez limitů a bez čekání, mezi ně se řadí například Rapidown a US downloader. Jejich funkčnost jsem však neověřoval.

Co je lepší?

V minulých článcích jsme se seznámili s programy Strong DC++, CZDC++, uTorrent a Rapget. Programy slouží ke stahování dat z internetu, ale každý trochu jinak. Který program je tedy nejlepší?

Žádný, každý program má totiž jiné využití a každému vyhovuje něco jiného. Pro občasné stahování hudby doporučuji share servery (rapidshare, megaupload) v kombinaci s programem Rapget.

Pro pravidelné stahování nejnovějších souborů (filmy, hry) doporučuji program uTorrent.

Pro pravidelné stahování všemožných i nemožných souborů doporučuji Strong DC++.

Srovnaní

Závěrem

Pokud bych měl přeci jen vybrat ten nejlepší způsob stahování, vybral bych program Strong DC++. S tímto programem můžete stáhnout jak nejnovější věci kolující na internetu, tak ty starší ba dokonce raritní soubory jako jsou například nevydaná alba některých hudebních interpretů.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.