Hlavní navigace

Stahujeme v P2P síti BitTorrent

Ilustrační obrázek: Stahujeme v P2P síti BitTorrent Hudební nahrávky, filmy a software jsou dnes nejčastěji šířeny prostřednictvím P2P (výměnných) sítí. Podívejme se na aplikace pro zřejmě nejpopulárnější P2P síť Bittorrent. Víme, jaké aplikace byste měli pro pohodlné stahování zvolit.

Pokud vás zajímá, jak síť BitTorrent funguje, určitě si přečtěte podrobný článek na serveru Lupa.cz.

Bittorrent

Pro tuto síť existuje opravdu mnoho programů. Jako první se zmíníme o programu µTorrent, který jsme na Slunečnici již dříve recenzovali. Tento program vám pro BitTorrent vřele doporučuji, je totiž nekorunovaným králem.

Dalším, již recenzovaným, programem je Azureus Vuze. Ten je výbornou alternativou pro výše zmíněný µTorrent a navíc podporuje další oblíbenou činnost na internetu, tedy streamované video (obdoba youtube). Někdy je bohužel pomalý a těžkopádný, což se mu ale dá s přimhouřením oka odpustit.

BitComet

BitComet je další z populárních aplikací pro Bittorrent. Není na poli P2P klientů žádným nováčkem, existuje již několik let a jeho vývoj stále pokračuje. BitComet je veliký přibližně 6 MB, takže jeho stažení je otázkou chvíle. Instalace je sice v angličtině, ale samotný program je již pak lokalizovaný v češtině.

BitComet

Co se nastavení programu týče, tak zde není třeba dělat si s něčím hlavu. Stejně, jako v případě jemu podobných programů, stačí BitComet nainstalovat a spustit. Funguje pak bez problémů. Pouze doporučuji přenastavit cestu pro stažené soubory, ta je v základním nastavení C:\Downloads, což není příliš moudré.

Samotné stahování je již pak jednoduché, stejně jako ve většině obdobných programů, stačí stáhnout soubor zvaný torrent a otevřít ho v programu. Stahování poté samo začne a proběhne zcela automaticky. Program BitComet nabízí ještě šikovné integrované vyhledávání torrentů, stačí tedy na levé straně programu kliknout na volbu hledat a zadat název hledaného souboru.

Program BitComet je tedy další vhodnou alternativou pro stahování souborů ze sítě Bittorrent. Jeho výhodou může být jednoduchost, s jakou je celý program pojat, a také již integrovaná čeština. Oproti programu Azureus překvapí svou rychlostí a nenáročností na počítač. Je tak určitě další skvělou volbou pro vaše stahování.

BitTornado

BitTornado je dalším nástrojem pro stahování. Stejně jako BitComet, není příliš datově objemný, ke stažení vás čeká pouze 3,5 MB. Při prvním spuštění se vás program ihned zeptá na torrent soubor, aby mohl okamžitě začít stahovat. Když mu ho nabídnete, dostanete se k hlavnímu oknu programu. A jak je vidět z obrázku, program BitTornado si na vzhledu nezakládá, je opravdu strohý.

BitTornado

Nastavení se skrývá pod položkou „Prefs“ v hlavním okně. Zde se záložkou „advanced“ můžete dostat ještě do rozšířeného nastavení. A také možná narazíte na problém, protože program je pouze v anglickém jazyce a některé věci tedy mohou být, především laikům, nejasné.

Programu bych vytkl až přílišnou jednoduchost a strohost, nedbá totiž vůbec na pohodlí obyčejného uživatele. Na druhou stranu spousta uživatelů právě toto hledá. Jednoduchost, strohost a funkčnost, to je BitTornado. Pokud tedy hledáte právě toto, BitTornado je na Slunečnici.cz právě pro vás.

BitLord

BitLord

Dnešním třetím programem, jehož název začíná na kouzelná písmena BIT, je program BitLord. Ten je ze všech nejmenší, má pouze 1,3 MB. Celý program je již na první pohled podobný BitCometu a není se čemu divit, oba programy mají stejné jádro („mozek“).

Nejen vzhledově se programy velice podobají, i možnosti nastavení jsou téměř stejné. Opět potěší překlad do českého jazyka a jednoduchost ovládání. Na rozdíl od BitTornada je ale program o něco hezčí. Pokud vám tedy z nějakého důvodu nevyhovují výše zmíněné programy, je i BitLord výborným nástrojem pro stahování ze sítě BitTorrentu.

Který zvolit?

V dnešním článku jsme se pokusili shrnout kvalitní programy pro BitTorrent. Pokud jste tedy dosud váhali, jaký program vybrat, neváhejte. Ani s jedním ze jmenovaných programů neuděláte chybu a stahování pro váš bude potěšením.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.