Tipy a triky pro MS Word: 2.část - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Tipy a triky pro MS Word: 2.část

Ilustrační obrázek: Tipy a triky pro MS Word: 2.část MS Word je aplikací, v níž lze napsat pohodlně celou knihu. V dnešní části seriálu o tipech pro MS Office se trochu zaměříme na možnosti jeho nastavení, nahlédneme na tvorbu tabulek a na další funkce, které nám nabízí.

Záhlaví a zápatí

Funkce užitečná zejména u delších dokumentů. Aktivuje se nabídkou „Zobrazit“ – „Záhlaví a zápatí“ a většinou se pak do něj vkládá automatický text – aktuální stránka a jejich celkový počet (ten se automaticky aktualizuje).

Záhlaví a zápatí

Jméno autora

Když někomu posíláme soubor aplikace Word elektronickou cestou, obsahuje i údaje o autorovi, na něž se může příjemce ve vlastnostech dokumentu bez problémů podívat.

Údaje o dokumentu můžeme změnit volbou „Nástroje“ – „Možnosti“ – karta „Informace o uživateli“. Pro konkrétní dokument pak použijeme nabídku – „Soubor“ – „Vlastnosti“ – karta „Souhrnné informace“.

Statistické údaje

Ve vlastnostech dokumentu najdeme také užitečné informace o našem dokumentu. Kromě data vytvoření, změny a posledního otevření, také počet stránek, odstavců, řádků, slov, znaků a znaků včetně mezer.

Statistika

Opakovat Psaní

Opakuje poslední sadu znaků. K funkci se dostaneme přes „Úpravy“ – „Opakovat Psaní“, případně stačí použít klávesovou zkratku „CTRL+Y“.

Panel nástrojů „Formuláře“

„Zobrazit“ – „Panely nástrojů“ – „Formuláře“

Panel - formuláře

Jak již název napovídá, tato funkce slouží k tvorbě formulářů. Můžeme psát otázky a vkládat zaškrtávací políčka, textová pole a další prvky, pomocí nichž příjemce formulář vyplní. U každého prvku lze zadat podmínky, jaká data do něj bude možné vložit. (Např. do data narození nelze vložit text apod.)

Celý formulář pak můžeme chránit proti přepisu a jiným úpravám.

Automatický text

„Vložit“ – „Automatický text“.

Vloží automatický text, oslovení nebo třeba podpis. Přidávat můžeme i naše vlastní automatické texty a později ušetřit mnoho času.

Vložit automatický text

Symbol

„Vložit“ – „Symbol“

Touto volbou se nám otevře mapa znaků, které můžeme do dokumentu vložit.

Zajímavá je především možnost vlastní volby klávesové zkratky pro určitý znak, takže ho nemusíme pokaždé vybírat. K tomu slouží tlačítko „Klávesová zkratka“.

Mapa znaků

Poznámka pod čarou

Poznámka pod čarou

„Vložit“ – „Odkaz“ – „Poznámka pod čarou“

Poznámky pod čarou známe především z knih. Používají se např. k vysvětlení nějakého odborného termínu nebo historické souvislosti apodob.

Funkce vloží na místo v textu číslo (či jiný znak dle naší volby) a na konec stránky pak můžeme napsat svou poznámku.

Záložka a hypertextový odkaz

Stejně jako na webové stránce, i v dokumentu MS Word můžeme vytvářet hypertextové odkazy, které mohou mířit jak do internetu, tak i na jiné místo v dokumentu, případně na jiný dokument uložený v našem počítači.

V jednom dokumentu můžeme mířit odkazy na jednotlivé nadpisy (vytvořit třeba obsah), nebo na záložky, které ale musíme nejprve na patřičné místo vložit.

U odkazů mířících mimo dokument je důležité stejné pravidlo, které platí kdekoli jinde: Pokud se změní cesta k odkazovanému souboru, je třeba změnit i zápis samotného odkazu, jinak nebude fungovat.

Klávesová zkratka pro vytvoření hypertextového odkazu je CTRL+K

Vložit hypertextový odkaz

Motiv a styl

Všechny dokumenty nemusejí vypadat stejně. Naopak. K dispozici máme přednastavené motivy, s jejichž pomocí můžeme udělat text veselejším, použít obrázkové pozadí a zajímavější typ odrážek v seznamech. Podobně funguje i „Automatický formát“, který můžeme sami přednastavit a později jej určit klávesovou zkratkou. Zde jde především o písmo a nadpisy, které chceme mít jiné u soukromého a jiné u úředního dopisu.

Formát

Zámek

Stejně jako u Excelu, i Word lze zamknout proti úpravám (např. v rámci formuláře) i proti otevření. Stačí se podívat do „Možnosti“ na kartu „Uložit“.

Zámek Word

Závěr

Většina dokumentů, včetně těch úředních, vzniká právě v aplikaci MS Word. Jeho první verze spatřila světlo světa již v roce 1983, pro Windows pak v roce 1989. Dnes je formát souborů s příponou .doc standardem a pokud jej nemáte, můžete být dokonce okolím označeni za podivína, který nemá ani „základní“ vybavení počítače. Nutno dodat, že Word bývá často používán i v nevhodných případech, např. při posílání obrázků.

Pokud sadu Microsoft Office nemáte, můžete použít náhradní řešení: kancelářský balík OpenOffice.org

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.