Aplikace využívané při tvorbě webových stránek: začínáme - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Aplikace využívané při tvorbě webových stránek: začínáme

Ilustrační obrázek: Aplikace využívané při tvorbě webových stránek: začínáme Tvorba webu už není dávno výsadou odborníků – fráze, kterou každý začínající webdesigner jistě četl, pokud vůbec něco četl. Neznamená to ale, že by se webové stránky psaly zcela jednoduše samy, jak se nám snaží některé aplikace namluvit. Kromě toho, že je potřeba něco se naučit, mohou nám v následné tvorbě pomoci nástroje a software k tomu určený.

Programů určených k tvorbě webových stránek je nepřeberné množství a tento začínající seriál se bude snažit představit nástroje základní, často používané, kvalitní, a hlavně účinné. Půjde o recenze a návody k jejich používání, historii a o zkušenosti z praxe.

Začínáme

Série začíná aplikací PSPad, jež je typickou ukázkou toho, že odborník nevyžaduje, aby za něj software myslel, má jen ulehčit práci, pomoci s orientací v kódu a poskytnout nezbytné nástroje, které by jinak autor musel hledat jinde.

Tvorba webu - i

Následovat budou nejpoužívanější wysiwyg editory, tedy propracované aplikace mající za úkol psát zdrojový kód za autora webu. Aplikace mnohými odsouzené, mnohými vychvalované a mnohými používané (mezi nejznámější patří FrontPage z produkce Microsoftu dodávaný jako součást známého kancelářského balíku).

Nakonec se podíváme na dodatečné nástroje pro základní úpravy obrázků určených pro webové stránky, tvorbu souboru sitemap.xml určeného pro vyhledávač Google (od jisté doby ho čte i Seznambot) a celou sérii uzavřeme ftp klientem, díky němuž nahráváme webové stránky na server.

Existuje pochopitelně celá řada dalších podpůrných programů, které mají za úkol pomáhat a sloužit, vytvářet části kódu, kontrolovat validitu, zapisovat kaskádový styl (CSS), psát Javasript… Není také dobré zapomínat na online nástroje, které mohou být užitečné zvlášť při kontrole téměř hotového webu (kontrola funkčnosti odkazů, věčně zmiňovaná optimalizace pro vyhledávače, zobrazení stránky v různých webových prohlížečích a další.

Základem je člověk

Tvorba webu zahrnuje komplexní vědění nejrůznějších metod a postupů, programovacích jazyků, smyslu pro grafické cítění a dalších dovedností, s nimiž mohou nejrůznější nástroje pomoci, pořád je ale důležitější člověk, jehož ani v tomto oboru nic nenahradí.

Po dokončení seriálu by měl mít budoucí autor webových stránek v rukou všechny nástroje, které bude potřebovat pro psaní HTML kódu, částečnou úpravu obrázků – grafiky – a odeslání celého webu na server.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.