Tvoříme fotogalerie na web - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Tvoříme fotogalerie na web

Ilustrační obrázek: Tvoříme fotogalerie na web Tvorba webových fotogalerií je časově náročnou a nudnou činností. Vypisování kódu pro každý obrázek zvlášť je mnohdy nepředstavitelné, naštěstí však existují kvalitní nástroje, které práci udělají za nás. A opravdu máme z čeho vybírat.

Netgalerie 2.1.3.30

Netaglerie

Je zdarma k vyzkoušení, plná verze stojí 356 Kč. Nabízí neomezený počet fotografií v databázi, práci s nimi včetně nastavení kontrastu a jasu, přechodové efekty a integrovaného FTP klienta s optimalizovaným přenosem dat, který odesílá pouze změny a minimalizuje tak čas potřebný pro aktualizaci.

JAlbum 8.0.4

I přes freeware licenci jde o velmi pokročilý nástroj s mnoha skiny a možnostmi nastavení. Stačí importovat obrázky – buď klasicky načtením adresáře, nebo pouhým přetažením myší (drag and drop). Následně projdeme přípravným procesem, během něhož můžeme např. vložit vlastní vodotisk, logo a odkazy do patičky každé stránky. Po vygenerování galerie můžeme data odeslat zabudovaným ftp klientem.

Detailnější popis aplikace naleznete v článku JAlbum – publikujte své fotografie na webu!

Slideroll Gallery AV 0.91b

Slideroll Gallery

Nástroj sám vytvoří zmenšeniny a náhledy původních originálů pouhým přetažením do okna programu (drag and drop). Následně vygeneruje celkem atraktivní a moderní slideshow ve formátu flash. Tu lze nahrát přímo na server, nebo uložit jako adresář na náš disk.

GalerieFX 2.0

GalerieFX

Program má dvě základní funkce – jednak vytváří fotogalerie na web (html, php i flash), a je také schopen generovat slideshow určenou k promítání z CD/DVD.

GalerieFX obsahuje samozřejmě FTP klienta, kromě toho ještě nástroj pro vypalování a generátor CSS stylů. Při testování aplikace však moc dobře nedopadlo hodnocení kvality zmenšených obrázků.

AAA Web Album 2.0

AAA Photo Album

Zajímavá aplikace. Stačí načíst celý adresář obrázků, které se poskládají po levé straně. Na pravé si pak můžeme jednotlivé fotografie prohlížet, otáčet jimi, nastavit velikost náhledů a přidělit jim i design rámečku z dostupných grafických motivů. Před samotným generováním nám program nabídne další řadu nastavení, např. jméno galerie, velikost a kvalitu obrázků, nebo popisy pro pohyb na webu. Výsledek je každopádně profesionální.

Image Public 1.3

Image Public

Součástí je FTP klient a kromě klasických možností nastavení ještě volba velikosti písma, pořadí obrázku na stránce a další. Fotografie lze ale přidávat jen každou zvlášť, načtení celého adresáře není možné.

Na domovském webu jsou k dispozici melodie ve formátu MID, které lze přidat do galerie jako pozadí při prohlížení. Funkce nekontrolovaně přehrávané hudby na pozadí webu však není doporučována téměř nikým, kdo se tvorbou webu byť jen okrajově zabývá.

Mihov Gallery Creator 0.9.2

Program se nemusí instalovat. Generuje jednoduché galerie se snadným ovládáním, nedisponuje však možnostmi, na jaké jsme zvyklí z pokročilejších nástrojů. (Např. zmenšování originálů.)

Máme zde tedy 7 aplikací pro vytvoření fotogalerie pro naše webové stránky. Většina z nich je pod licencí freeware a v českém jazyce, neexistují tedy překážky pro jejich použití (snad kromě operačních systémů).

Která je ale nejlepší?

Při psaní tohoto článku jich bylo testováno daleko víc, než těch 7 zde představených. Ty ostatní bohužel nesplňovaly podmínky kvality a v tak velké konkurenci neobstály. Je ale těžké říci, kterou je dobré používat. Každý člověk může mít jiný názor. Pokud vezmeme všeobecné ohlasy a množství recenzí publikovaných na internetu, vyhrál by zřejmě program JAlbum. Ten však může být pro někoho zbytečně složitý.

Ostatně – nikomu nic nebrání aplikace vyzkoušet a rozhodnout se.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.