Hlavní navigace

Udělejte z Firefoxu superprohlížeč: začínáme

Ilustrační obrázek: Udělejte z Firefoxu superprohlížeč: začínáme Aktuální zpravodajství o počasí, automatické kopírování textu, detailní vyhledávání, nebo pokročilá práce s PDF dokumenty. To vše a ještě mnohem více můžete mít s Firefoxem vylepšeným nejrůznějšími doplňky. Myslíte si, že se bez nich obejdete? Věřte, že ne! Firefox je s nimi totiž silně návykový.

Udělejte z Firefoxu superprohlížeč - Firefox

Od samého počátku je silnou stránkou Firefoxu právě jeho bohatá rozšiřitelnost. Pomocí zásuvných doplňků do něj lze doinstalovat téměř cokoliv. Za vývojem těchto rozšiřujících prvků stojí jak samotná Mozilla Corporation, tak také nadšení uživatelé. Proto je při volbě opravdu z čeho vybírat.

Jak doplněk do prohlížeče vložit?

V katalogu Slunečnice můžeme nalézt celou řadu předpřipravených doplňků. Samotná instalace prvků probíhá přímo z webu. Stačí pouze kliknout na příslušný odkaz pro instalaci rozšíření a vše pak proběhne zcela automaticky. Pokud nemáte přístup k internetu, pak máte ještě možnost instalovat doplňky z lokálního umístění. Tento způsob se liší pouze v nutnosti nejdříve si soubory z internetu manuálně stáhnout na pevný disk. Samotná instalace začne přetažením souboru do okna prohlížeče.

Mozilla Firefox pravidelně sleduje aktualizace nainstalovaných prvků a upozorňuje na jejich nejnovější verze. Zároveň umožňuje i jejich konfiguraci.

Udělejte z Firefoxu superprohlížeč - protection

Rozšíření, která prostě musíte mít

AutoCopy

Kopírujete často texty z prohlížeče do jiných aplikací a klávesová zkratka Ctrl+C vás již neoslovuje. Pak využijte rozšíření AutoCopy, které automaticky zkopíruje označený text do schránky. Jeho funkčnost lze měnit ve stavovém řádku prohlížeče. Rozšíření také umožňuje jednoduché vkládání textu ze schránky a přemapování původní klávesové zkratky pro kopírování.

ProfilePassword pro Firefox

Každý chce uchovávat své osobní informace v bezpečí. K zajištění ochrany citlivých údajů vám dopomůže rozšíření nazvané ProfilePassword pro Firefox. To umožňuje ochránit profil ve Firefoxu vlastním heslem.

Pokud neoprávněná osoba opakovaně zadá špatné heslo, pak se aplikace ihned ukončí a vaše data zůstanou v bezpečí.

IE Tab

Pokud se vám občas nějaká internetová stránka ve Firefoxu nenačte zcela správně, pak nastává ta pravá chvíle pro použití doplňku IE Tab. Ten dokáže načíst stránku do Firefoxu pomocí vykreslovacího jádra Internet Exploreru.

Po instalaci doplňku se v právem dolním rohu prohlížeče objeví nová ikonka s logem Firefoxu. Pokud na ní kliknete, změní se na logo Internet Exploreru a aktuální otevřená webová stránka je následně zobrazena pomocí vykreslovacího jádra prohlížeče od Microsoftu.

PDF Download

PDF Download

Užitečné rozšíření, které obohatí možnosti práce s dokumenty ve formátu PDF. Standardně se po kliknutí na odkaz ve Firefoxu začne dokument ihned otevírat. Po nainstalování doplňku PDF Download je vám nejdříve zobrazena nabídka s možností výběru. V ní pak můžete volit mezi otevřením souboru, jeho downloadem, nebo zobrazením dokumentu jako HTML.

ForecastFox

ForecastFox

Nyní přichází na řadu rozšíření pro milovníky zpráv o počasí. S nástrojem ForecastFox budete mít ihned dostupné všechny informace o aktuální povětrnostní situaci.

Ve stavovém řádku prohlížeče jsou zobrazovány aktuální zprávy, výhled na dnešní den i na dny následující. Nástroj také umí průběžně informovat o změnách počasí.

Doplňky od Google

Pro Firefox existuje řada doplňků od společnosti Google. Jedná se konkrétně o tyto nástroje:

GooglePreview

První rozšíření od Google, na něž se podíváme, se nazývá GooglePreview. Do Firefoxu přidává náhledy stránek do výsledků vyhledávání prostřednictvím Google a Yahoo!

Google Toolbar

Tento doplněk je součástí balíku Google Pack a implementuje v sobě celou řadu nástrojů. Mezi ty nejzajímavější patří uživatelská tlačítka. S jejich pomocí lze navštěvovat a procházet vaše oblíbené stránky a mít tak stále přístup k zajímavým zdrojům.

Google Pack - toolbar

S lištou Google Toolbar můžete také velice snadno sdílet s ostatními internetové stránky prostřednictvím e-mailu, textových SMS zpráv, nebo blogu. Šikovný je také přímý přístup ke službě Google Docs and Spreadsheet.

Gmail Manager

Rozšíření Gmail Manager umožňuje spravovat e-mailové účty z poštovní služby GMail. Dokáže zobrazit informace o počtu nepřečtených zpráv, o rozepsaných či nevyžádaných zprávách, aktuálně využité kapacitě schránky, apod.

Gmail Notifier

Gmail Notifier nabízí v omezené míře funkce jako Gmail Manager. Konkrétně zobrazuje upozornění na nové zprávy ve vaší schránce.

Využijte Firefox na maximum

S nainstalovanými doplňky se stává z Firefoxu opravdu všestranný nástroj pro různé typy činností. Proč jich tedy nevyužít?

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.