Hlavní navigace

Ultimate Process Manager: neobyčejný správce procesů?

Ilustrační obrázek: Ultimate Process Manager: neobyčejný správce procesů? Chcete jednoduše spravovat všechny procesy vašich Windows na jednom místě? Nebo hledáte specializovaný nástroj, který vám pomůže v boji s nevyžádanými programy? Pak vyzkoušejte Ultimate Process Manager.

Ultimate Process Manager

Ultimate Process Manager nám už ve svém anglickém názvu o sobě ledacos napovídá. Volný překlad je „Ultimátní správce procesů“, a pokud už má být něco „ultimátního“, představujeme si pod tímto slovem něco výjimečného, skvělého, jedinečného, prostě „ultimátního“. Název programu nám už z prvního pohledu musí připadat trochu troufalý. Zda je Ultimate Process Manager opravdu výjimečný? To si ihned povíme.

Spuštění programu

Licenční ujednání

Aplikace se žádným způsobem neinstaluje. Stačí pouze stáhnout jeden komprimovaný soubor, který musíme dekomprimovat do námi připraveného adresáře. Během jeho prvního spuštění budeme vyzvání k výběru jazyka programu a odsouhlasení jednoduchého licenčního ujednání. Nic víc dělat nemusíme, neboť na následující obrazovce se před námi již zobrazí hlavní okno celého programu.

Spravujeme procesy s Ultimate Process Managerem

Začněme základním popisem hlavního okna. V levém sloupci nazvaném „Seznam procesů“ jsou vypsány veškeré procesy, které v daný okamžik ve Windows probýhají. Výběrem konkrétního procesu a jeho označením levým tlačítkem myši se nám o něm v sekci „Správce procesu“ (uprostřed hlavního pole) vypíší bližší informace, např. zda se jedná o systémový proces, bezpečný proces, jaká je souborová cesta k danému procesu a máme zde také možnost jakýkoliv proces vypnout. Samozřejmě zde, u jednotlivého procesu, také najdeme pod tlačítkem „Detaily“ jeho přesný název, spotřebu paměti, jeho následné řetězce a mnohé další informace. Asi bych se měl zmínit, že pro čtení těchto detailů a jejich porozumění je vyžadována jistá dávka vědomostí a potřeba znalosti anglického jazyka.

Hlavní okno

Ve třetím sloupci hlavní obrazovky nalezneme nástroje Správce procesů, Strom procesů, Vytvořit log a další.

Nám bude ze začátku stačit alespoň trochu se naučit orientovat v „Seznamu procesů“ a umět rozpoznávat užitečnost a bezpečnost konkrétního procesu. Pokud si nejsme jisti bezpečností jednotlivých procesů, nebo prostě nejsme natolik zkušení, abychom dokázali od sebe jednotlivé procesy rozpoznat, můžeme z pravého pole využít tlačítka „Scanner“, které spustí proces kontroly aktivních procesů a ihned nám oznámí, který proces je systémový, který bezpečný, který neznámý a který nebezpečný.

Dalé můžeme například v sekci „Systém, ADS,…“ nalézt připojené IP adresy na jednotlivé TCP protokoly, připojené UDP protokoly a další.

Opatrnost především

Scanner

Jedna z mála nevýhod Ultimate Process Manageru je, asi jako u každého správce procesů, jeho relativní „nebezpečnost“. S jeho pomocí lze totiž jak odbourávat nejen škodlivé a nežádoucí procesy, tak také procesy žádoucí, ba přímo důležité. Program sice disponuje poměrně dobrým českým jazykovým modulem, ale nápověda programu je stavěna „pouze“ na internetovém fóru a člověk je tvor chybující, takže tento program nedoporučuji pro začátečníky nebo lidi s malým množstvím zkušeností. Jinak každý, kdo se naučí v Ultimate Process Manageru orientovat, nalezne v tomto programu výkonného pomocníka, se kterým dokáže nejen efektivně spravovat procesy, ale i třeba zatočit s viry, špionážním softwarem a dalším „neřádstvem“. O aktuálnost programu se nemusíte nijak zvlášť starat, protože při každém spuštění si sám vyhledává dostupné aktualizace, které se jednoduše integrují přímo do aplikace.

Je ultimátní?

A jak je to tedy s tou „ultimátností“? Myslím, že dobře, protože Ultimate Process Manager obsahuje nástroje a funkce, kterých určitě využije každý zkušenější uživatel a které vám dokáží udělat pořádek v procesech systému Windows.

 

Obdobné programy

ProcView32

ProcView32 slouží k přehledné správě běžících služeb a procesů na pozadí systému. Každý proces lze samozřejmě ukončit, změnit jeho vlastnosti či prioritu apod.

Process Manager

Nástroj sloužící pro monitorování a správu procesů a aplikací běžících na pozadí systému. Ke každému procesu je možno přiřadit různé vlastnosti nebo jej ukončit. Procesy jsou navíc zobrazeny v přehledném seznamu včetně příslušných ikonek.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.