Víc než jen grafický prohlížeč: PhotoScape - Slunečnice.cz
Hlavní navigace

Víc než jen grafický prohlížeč: PhotoScape

Ilustrační obrázek: Víc než jen grafický prohlížeč: PhotoScape Prohlížeč fotografií patří k nezbytné výbavě dnešního uživatele počítače. Těm nejméně náročným možná stačí ten základní, který je ve výbavě Windows, náročnější uživatelé sáhnou po něčem lepším. Mezi bezplatné prohlížeče patří také kvalitní nástroj PhotoScape.

PhotoScape

Zajímavý, i když u nás asi zatím nepříliš známý je prohlížeč PhotoScape v současné verzi 3.1. Slovo prohlížeč ovšem není příliš přesné, protože PhotoScape nabízí daleko více možností a funkcí pro úpravu fotografií, než je běžné, což je patrné již při jeho prvním spuštění.

Prohlížeč a editor

PhotoScape

Samotný prohlížeč je zastoupen položkou Viewer. Podporovány jsou všechny běžné bitmapové formáty, tedy jpg, png, bmp, gif, raw.

Editor umožňuje editace vybraných fotografií. Najdete zde převod do odstínů šedi nebo sépie, úpravu jasu, barevnosti, kontrastu.

Na výběr máte přes 50 efektů, mezi kterými najdete třeba olejomalbu, kresbu tužkou, vyvážení bílé, odstranění efektu červených očí, překrytí gradientem nebo poloprůhlednou texturou, zvlnění a další.

Editor

Pokud máte zájem o přidání rámečku, není to problém. Máte možnost buď přidat barevné okraje, jednoduché rámečky, u kterých máte na výběr barvu, druh čáry a šířku, nebo si zvolit některý z instalovaných ozdobných, na výběr jich máte 153 druhů. Do obrázků je možné vkládat texty, symboly, bubliny a další obrázky. Spoustu grafických symbolů najdete přímo v programu. Samozřejmostí jsou velké možnosti ořezu, a to buď pravoúhlých nebo elipsovitých.

A pokud potřebujete upravovat více souborů najednou, není nic jednoduššího než zvolit položku Batch Editor. Pomocí „Drag and Drop“ si přetáhnete potřebné soubory z pravého panelu do hlavního okna programu, navolíte možnosti a provedete. Pokud máte pocit, že budete podobné operace provádět i v budoucnu, prostě si uložte současnou konfiguraci a příště ji pouze načtete.

Koláže

Page

Možná jste někdy potřebovali vytvořit koláž z více fotografií. PhotoScape vám to umožní.

Pod položkou menu Page si navolte podle počtu fotografií, které budou do koláže vloženy, některé ze základních rozvržení. Do jednotlivých políček přetáhněte požadované fotografie, pokud potřebujete, přiřaďte jim rámeček nebo filtr, a pak buď přímo uložte nebo můžete ještě dále editovat.

Položka Combine umožňuje také zkombinování několika fotografií. Ovšem pouze jednoduché kombinace, např. několik fotografií ve svislém směru.

Animace obrázků

Pokud zatoužíte po vytvoření jednoduchého animovaného gifu, použijte AniGif. Vyberete snímky, nastavíte rychlost, můžete vybrat některý z dostupných přechodových efektů a uložíte.

A v Print si kromě standardního tisku můžete navolit i tisk více obrázků na jednu stránku nebo tisk portrétových fotografií. Snadno si vytvoříte třeba náhledový list všech obrázků v adresáři na jednu stranu.

Ostatní funkce

Pokud se vrátíte na úvodní stranu programu, zjistíte, že zde zůstalo ještě několik položek. Tou první je Splitter, který vám umožní jednoduché rozřezání obrázku a uložení jednotlivých dílů.

Screen Capture – snímání obrazovky. Snímat můžete buď celou obrazovku, aktuální okno nebo jenom vybranou oblast.

Color Picker umožní vybrat libovolnou barvu na obrazovce a uložit její kód do schránky. A poslední dvě možnosti jsou možnost konverze formátu RAW do JPG a hromadné přejmenování vybraných fotografií.

Užitečný pomocník

Jak vidíte, PhotoScape je skutečně něčím víc než pouze prohlížečem obrázků. Samozřejmě že nenahradí specializované editory, ale na rozdíl od mnoha i placených grafických prohlížečů je nabídka jeho funkcí opravdu bohatá a určitě stojí přinejmenším za vyzkoušení.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.