Hlavní navigace

Vybíráme vhodnou půjčku krok za krokem

Ilustrační obrázek: Vybíráme vhodnou půjčku krok za krokem Potřebujete rekonstruovat dům? Odešla vám pračka a na novou nemáte? Stalo se něco vašemu zvířecímu kamarádovi a vy potřebujete zaplatit účet za ošetření? Nebo si chce pořídit nové auto, ale nemáte na něj dostatečně našetřeno? Uvažujete o půjčce, ale nevíte, jak vybrat tu pravou? Poradíme vám!

 

Potřebujete rekonstruovat dům? Odešla vám pračka a na novou nemáte? Stalo se něco vašemu zvířecímu kamarádovi a vy potřebujete zaplatit účet za ošetření? Nebo si chce pořídit nové auto, ale nemáte na něj dostatečně našetřeno? Uvažujete o půjčce, ale nevíte, jak vybrat tu pravou? Poradíme vám!

Není půjčka jako půjčka

Možná vás nikdy nenapadlo, že se do téhle situace taky dostanete. Vždy jste si mysleli, že vše zvládnete a ty, kdo si museli půjčovat, jste odsuzovali. Doba se ale mění, vše se zdražuje. Za půjčku na něco, co opravdu potřebujete, se stydět rozhodně nemusíte. Alespoň pokud ji dokážete splácet. Horší by bylo, kdybyste si půjčovali na něco, bez čeho se docela dobře obejdete, a ještě měli problém takovou půjčku splácet.

Víte, že půjčky poskytují jak bankovní, tak nebankovní instituce, ale jejich podmínky se mnohdy značně liší?

Na čem při výběru půjčky záleží?

Než si půjčíte, popřemýšlejte, zda si opravdu půjčit potřebujete. Bez hodnotných dárků nebo jedné dovolené se určitě obejdete, je zbytečné, se kvůli tomu zadlužovat. Když ale potřebujete zaplatit opravu auta, které potřebujete, je situace jiná.

Krok první: Bankovní půjčka je důvěryhodnější

Když už se rozhodnete pro půjčku, je lepší si ji sjednat u bankovní instituce, která podléhá dozoru České národní banky. Navíc se můžete zpravidla těšit na nižší úrok než ten, který by vám nabídla nebankovní instituce.

Krok druhý: Kolik si potřebujete půjčit?

Spočítejte si, kolik skutečně potřebujete. Nepůjčujte si o mnoho navíc, pak to svádí pořídit si nepotřebnou věc.

 

Krok třetí: Kolik si můžete dovolit měsíčně splácet?

Výše splátky je dalším důležitým parametrem pro výběr půjčky. Většina z nás se právě podle ní a délky splácení řídí a rozhoduje. Víte, že každá splátka je rozdělená na dvě části, úrok a úmor? Úmorem splácíte dlužnou částku, úrok je odměnou věřiteli za to, že vám finance půjčil a je nastavený podle úrokové sazby. Obsahuje ale i další poplatky.

Krok čtvrtý: Podívejte se na RPSN

Vybírat půjčku jen podle výše splátky a úroku není správný krok, při srovnání nabídek bychom se měli zajímat o roční procentní sazbu nákladů, zkráceně RPSN. Ta nám totiž umožní vidět celkové náklady na úvěr.

Víte, že zahrnuje třeba poplatek za správu úvěru, poplatek za vedení účtu, na který byly vyplaceny finance, administrativní poplatek za uzavření smlouvy, poplatek za převod peněz, pojištění schopnosti splácet a další poplatky? Čím je RPSN nižší, tím je úrok výhodnější.

Krok pátý: Vyberte si tu nejvýhodnější půjčku

Už dávno nemusíte obcházet jednotlivé instituce a pak dlouze porovnávat nabídky. Dneska je zvládnete porovnat online, z pohodlí domova a za pár minut. Půjčku si tak můžete i sjednat.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.