Hlavní navigace

Windows 10 bude dostupný v sedmi edicích

Ilustrační obrázek: Windows 10 bude dostupný v sedmi edicích Společnost Microsoft představila jednotlivé varianty chystaného operačního systému Windows 10. Uživatelé se dočkají celkem sedmi edic, které budou určené pro jednotlivá zařízení domácích či firemních uživatelů.

Konkrétně se dočkáme Windows 10 v edicích Home, Pro, Enterprise, Education, Mobile, Mobile Enterprise a IoT Core. Domácím uživatelům a pro běžné použití bude již tradičně určena varianta Home, na drobné podniky a náročnější uživatele je pak zacílena verze Pro. Variantu Windows 10 Enterprise, která vychází z edice Pro, pak využijí střední a velké firmy, jimž nabídne například funkce pro správu. Školám a vzdělávacím zařízením pak bude určena verze Windows 10 Education, která funkčně vychází z verze Enterprise a umožňuje pohodlnou správu právě ve vzdělávacích ústavech. Zajímavá bude v případě studentů očekávaná možnost přechodu z edic Home a Pro na variantu Enterprise. Pro mobilní zařízení s úhlopříčkou displeje do 8 palců budou určeny edice Windows 10 Mobile a Windows 10 Mobile Enterprise.

Edice Windows 10 IoT Core bude funkčně odlehčenou verzí systému, fungující na málo výkonných zařízeních, společnost Microsoft si tak chce otevřít cestu k „internetu věcí“, tedy zařízením, která například vykonávají pouze určitou činnost.

Uživatelé současných Windows 7, 8 a 8.1 budou mít první rok po uvedení přechod na Windows 10 zdarma. Edice systému zůstane v tomto případě zachována.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.