Windows Live Spaces: prostor pro virtuální identitu - Slunečnice.cz Hlavní navigace

Windows Live Spaces: prostor pro virtuální identitu

Ilustrační obrázek: Windows Live Spaces: prostor pro virtuální identitu Služba Spaces je komunitním prostorem určeným pro psaní weblogu, hledání přátel, sdílení souborů, vytváření fotoalb a plánování událostí. Přísluší k ní online i desktopové aplikace z instalačního balíčku Windows Live.

Nastavení prostoru

Možnosti Spaces

Asi první věcí, kterou bychom měli udělat v případě, že chceme Spaces používat, je zvolení URL adresy (http://náš-název.spaces.live.com/) a názvu našeho prostoru. Toto se týká všeobecného nastavení prostoru, kde máme dále možnost vybrat si například časové pásmo, povolit či zakázat komentáře návštěvníkům v případě prohlížení vašeho blogu či jednotlivých fotografií.

Nastavení Spaces

Součástí nastavení je i volba s názvem „Syndikovat tento prostor.“ Jejím povolením získá návštěvník možnost odebírat obsah pomocí RSS feedu, jež je potom dostupný na adrese http://náš-prostor.spaces.live.com/feed.rss. Zároveň tím povolíme funkci pro tisk blogu a uživatelé budou moci vkládat prezentace našich fotografií na svoje webové stránky.

Oprávnění přístupu

Celý prostor nemusí být přístupný každému a dokonce ho můžeme používat jenom jako své osobní úložiště. Na výběr máme celkem ze tří možností: povolit přístup každému na internetu, povolit přístup pouze vybraným uživatelům (bohužel jenom těm s Windows Live ID), nebo úplně všem kromě majitele prostoru přístup zakázat.

Vzhled

Výběr motivu

Celý prostor lze upravit tak, aby co nejlépe odpovídal našim představám. K dispozici je řada motivů rozdělených podle žánru (příroda, sport atd.), mnoho šablon podle stylu (novinář, zapálený fotograf, apod.), barvy písma a pozadí, osm způsobů rozložení (jeden sloupec, čtyři sloupce atd.) a specialitou je vkládání modulů.

Právě s pomocí modulů vytváříme menu prostoru a přidáváme např. seznamy oblíbených hudebních skladeb, knihu návštěv, seznam přátel, seznam blogů či modul zpřístupňující složky ze služby SkyDrive. Díky modulům tedy můžeme svůj prostor zaplnit podle našich představ, chce to jen trochu trpělivosti při nastavování.

Statistiky

Díky statistikám má každý majitel prostoru možnost sledovat návštěvnost i bez externích kódů včetně adresy, z níž návštěvník přišel.

Blog

Součástí Spaces je i pokročilý systém pro psaní blogu, který umožňuje vkládat nejrůznější obsah včetně map. Pro offline psaní a následné publikování je určen nástroj Windows Live Writer, o němž bude některý z dalších článků.

Publikování e-mailem

V prvním kroku zadáme až tři e-mailové adresy, z nichž můžeme do našeho prostoru odesílat obsah, jež bude okamžitě publikován nebo uložen jako koncept (dle našeho nastavení). Pomocí tajného slova v druhém kroku nastavení nám systém vygeneruje jedinečné e-mailové adresy, které pak slouží jako příjemci.

Např. každé z alb fotografií může mít vlastní klíčové slovo, které ve spojení s tajnou adresou tvoří jedinečného příjemce určeného pouze pro jednu konkrétní galerii.

Díky těmto funkcím prakticky nemusíme svůj prostor sami navštěvovat.

Nastavení blogu

Možnosti blogu

Na hlavní stránce prostoru můžeme zobrazit 5 až 25 posledních položek. Archiv je řazen po měsících, články a další obsah lze řadit do rubrik a k dispozici je i funkce zpětných odkazů – čtenář může přidat do našeho prostoru odkaz na svůj související článek. Tuto funkci je však možné dle libosti vypnout.

Jak si stojí?

Windows Live Spaces je vhodnou alternativou všem komunitním i blogovacím službám. Sdružuje v sobě řadu funkcí, které uživatel potřebuje: můžeme se prezentovat svým profilem, psát blog, sdílet fotografie a další soubory, máme k dispozici e-mailovou schránku s kapacitou 5 GB a celou sadu pokročilých nástrojů na svém osobním počítači, kde může obsah vytvářet a upravovat.

Je třeba říci, že mnoho potencionálních uživatelů může odradit trochu jiný systém správy, než na jaký jsme zvyklí např. u služeb Google a podobných. Po bližším prozkoumaní však zjistíme, že Windows Live Spaces se hodí pro vytvoření jakéhokoliv webu s pokročilými možnostmi.

 

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.