Hlavní navigace

XnView - prohlížeč a konvertor s desítkami funkcí, zadarmo a v češtině!

Ilustrační obrázek: XnView - prohlížeč a konvertor s desítkami funkcí, zadarmo a v češtině! Hledáte kvalitní prohlížeč (nejen) obrázků, s pomocí kterého snadno vytvoříte jejich prezentaci, převedete je do jiného formátu, upravíte jas a kontrast, aplikujete některý z grafických filtrů, nebo zkrátka využijete některou z desítek nabízených funkcí? Nechcete zbytečně utrácet za zpoplatněný software? V tom případě určitě vyzkoušejte dnes představovaný program, XnView.

Instalace, přenositelná verze

xnview-detail

Program je distribuován prostřednictvím samorozbalujícího se balíčku, jehož velikost se přibližuje devíti megabytům. Instalační proces je otázkou několika desítek vteřin, po akceptování licenčních podmínek stačí zvolit umístění programu, vybrat typ instalace (především volba doplňků) a upravit tvorbu zástupců.

Jak již je řečeno v nadpisu článku, program je plně lokalizován do češtiny. V případě, že potřebujeme XnView používat na více počítačích nebo takříkajíc v terénu, je možné stáhnout přenositelnou verzi, kterou není nutné instalovat.

Jednoduchost a rychlost především

XnView používá k výběru jednotlivých obrazových materiálů prohlížeč se stromovou strukturou, na rozdíl od toho standardně používaného v operačním systému Windows však zobrazuje výsledky díky čistému kódu s velkou hbitostí, a to i v případě, kdy se jedná o velké soubory.

Stejně tak provádění veškerých operací je jednoduché a intuitivní. K jednotlivým funkcím máme přístup buď z hlavního menu či za použití ikon důležitých funkcí. Nejelegantněji však požadovanou operaci provedeme použitím kontextového menu u daného obrázku.

Široká podpora formátů, úprava obrázků

xnview-konverze

Program podporuje čtení souborů uložených ve více než 400 formátech, ukládat můžeme do úctyhodných padesáti formátů. Veškeré materiály jsou zobrazovány s patřičnými náhledy, jejichž kvalitu lze nastavit v závislosti na časové preferenci.

Program umožňuje středně pokročilou možnost editace jednotlivých materiálů, lze u nich měnit jas a kontrast, velikost, použití barev, nechybí ani několik grafických filtrů, prostřednictvích nichž můžeme zvýraznit to podstatné (nebo naopak upozadit).

Konvertor, snímač obrazovky či prezentace

Vedle standardních nástrojů obsahuje aplikace i řadu doplňkových funkcí. Mezi ně lze určitě zařadit možnost hromadného převodu vybraných obrazových materiálů do jiného formátu nebo jejich přejmenování. Vybrané obrázky můžeme nechat zobrazit panoramaticky, nebo z nich udělat prezentaci, kterou lze po provedení příslušných nastavení uložit pro pozdější použití.

xnview-nastaveni

Aplikace je optimalizována pro spolupráci se známým softwarem obdobného charakteru, pro převod jednotlivých souborů je tedy bez potíží možné využít funkce drag and drop. Vedle výše popsaných funkcí je jich přítomna ještě celá řada (za všechny jmenujme např. modul pro pokročilé snímání obrazovky), v hlavním nastavení se pak může každý trochu zkušený uživatel opravdu vyřádit, definovat lze řadu parametrů několika kategorií.

Zhodnocení

XnView je vynikající multiformátový prohlížeč, který vedle standardních funkcí nabízí i pokročilé, jako je hromadná konverze formátu obrázků, aplikování grafických efektů či tvorba propracovaných prezentací. Velkou výhodou je rychlost načítaní veškerých materiálů a snadná práce s nimi. Uživatel zajisté ocení taktéž možnost používání programu zdarma k nekomerčním účelům, popř. českou lokalizaci.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.