Yod`m 3D - kostka ve Windows - Slunečnice.cz

Yod`m 3D - kostka ve Windows

9. 5. 2007 - Lukáš Zerzán

Ilustrační obrázek: Yod`m 3D - kostka ve Windows Viděli jste u kolegy, který používá operační systém Mac nebo Linux pracovní plochu ve tvaru kostky? Litovali jste, že ji nemůžete mít? Přichází kostka pro Windows.

Instalace a vzhled

Yod`m 3D - kostka

Aplikace je poskytována pro stažení v archívu ZIP jehož velikost nedosahuje ani jednoho megabytu. Program není třeba instalovat, stačí jej pouze rozbalit na místo, které nám vyhovuje. Po prvním spuštění je vyobrazeno menší okno s nastavením. Jako první máme možnost zvolit českou lokalizaci, která však, jak už jsme si poslední dobou zvykli, není provedena korektně (aplikace však obsahuje jen malé množství nastavení, vystačíme velice dobře s angličtinou).

Nekonečný prostor

Pokud se nechceme ihned pouštět do dalšího nastavení, stačí poklepat na tlačítko OK. Standardní ovládání aplikace je následující. Pomocí klávesové zkratky Shift + Ctrl + šipka doleva/doprava otáčíme kostku po ose Y. Stejnou akci můžeme provádět při držení tlačítka Shift + Ctrl i myší, v tomto případě dostaneme graficky zajímavější efekt. Stlačením zmíněných tlačítek kostku i oddalujeme a zpětně přibližujeme, tentokrát za pomoci šipek nahoru a dolů (nastavení klávesových zkratek je možné upravit v menu).

Jednoduchým otáčením kostky tak máme přístup ke čtyřem desktopům, na každém z nich můžeme vykonávat jinou práci. Pro příklad můžeme na jedné pracovní ploše psát dokument ve Wordu, v druhém mít otevřený internetový prohlížeč, ve třetím klienta pro stahování z torrentů a na čtvrtém přehrávat film. Použití kostky je velmi návykové, získáme díky ní pocit “nekonečného“ prostoru, který nám byl dosud ve Windows upírán.

Yod`m 3D - oddalkostka

Pokud chceme pracovat v programu, který máme otevřen v jiné pracovní ploše, nemusíme kostkou ani otáčet, stačí když poklepeme pravým tlačítkem na ikonu programu v tray. V kontextovém menu nám jsou vyobrazeny jednotlivé desktopy pod sebou, jednoduchým kliknutím můžeme zvolit program, který potřebujeme a Yod`m 3D za nás provede rotaci kostky a dokonce nám kýžený program maximalizuje.

Yod`m 3D - nastavení

V nastavení programu lze zvolit pozadí, jež bude zobrazováno za otáčející se kostkou (implicitně je nastaven motiv vesmíru). Program lze spouštět automaticky s Windows, je možné konfigurovat i transparentnost kostky.

Zhodnocení

Yod`m 3D v každém případě nemůže a patrně ani nechce konkurovat grafickým módům používaným v konkurenčních operačních systémech. Nabízí však zpříjemnění práce ve Windows a umožňuje tak (byť vzdáleně) nahlédnout uživatelům tohoto systému, jaké výhody přinášejí operační systémy Mac nebo Linux. To vše zdarma.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware. Naše uživatele chrání ESET NOD Antivirus.