Hlavní navigace

Začínáme s počítačem: operační systémy podrobněji

Ilustrační obrázek: Začínáme s počítačem: operační systémy podrobněji Máte strach z práce na počítači? Nevíte přesně, který operační systém je pro vás ten pravý, nebo který k vám bude nejpřívětivější? Nemějte žádné obavy! Dnes se dozvíte o jednotlivých operačních systémech vše podstatné.

Situace na trhu

Někteří uživatelé se mylně domnívají, že počítač může být poháněn pouze operačním systémem Windows, který pochází od společnosti Microsoft. To je však hrubý omyl. K Windows existuje mnoho stejně schopných alternativ. Jedná se například o Linux nebo FreeDOS. Samostatnou kapitolou je pak operační systém Mac OS X určený pro počítače Apple. Vybrat si tedy může skutečně každý.

Linux

Linux - SLAX

Tvůrcem operačního systému Linux je muž jménem Linus Torvalds. Jeho systém je volně dostupný a nebudete tedy za něj muset zaplatit ani korunu. Jedná se v podstatě o moderní operační systém, který bývá občas neprávem považován za uživatelsky nepřívětivý.

Linux však od svého počátku prošel rozsáhlým vývojem a oproti původním verzím bez grafického rozhraní je většina dnešních distribucí plně graficky zpracována. Způsob práce s Linuxem se tak příliš neliší od práce ve Windows.

Mezi klady linuxových distribucí patří zejména menší riziko výskytu virů a jiného škodlivého softwaru. Linux navíc obsahuje v základu řadu programů a takřka vždy s ním obdržíte také balík kancelářských programů.

Nic však není jen růžové. Práce v Linuxu může být zejména pro začínající uživatele obtížnější, navíc podpora programů, na které jste zvyklí, je občas na poměrně špatné úrovni.

MS-DOS a jeho následníci

FreeDOS 1.0

Dalšími alternativami jsou operační systémy postavené na bázi MS-DOS od Microsoftu. Ten byl na trhu již v roce 1981. Umožňoval běžnou práci se soubory a složkami, spouštění programů napsaných v příslušných programovacích jazycích nebo formátování pevných disků. Ač byl ovládán pouze pomocí speciálních příkazů a nedisponoval žádným grafickým prostředím, byly na jeho základech postaveny další operační systémy.

Z těch povedených můžeme jmenovat například systém FreeDOS. Ten bohužel také nedisponuje grafickým rozhraním. Zato jej však můžete používat jak na starších, tak i na nejnovějších počítačích.

Microsoft Windows

Windows Vista

Jedná se o nejrozšířenější operační systém, který je součástí asi 95 % počítačů na světě. Určitě jste se s ním tedy již někdy setkali. Windows poskytují příjemné grafické prostředí a poměrně intuitivní ovládání. Jsou proto vhodná pro úplné začátečníky. Systém nabízí široké možnosti nastavení. V základu obsahují několik užitečných aplikací. Těšit se tak můžete na internetový prohlížeč Internet Explorer, multimediální přehrávač Windows Media Player, některé bezpečnostní nástroje (např. firewall) a různé další příslušenství.

Windows jsou ale velice často terčem útoků softwarových pirátů a virů. Jsou tak daleko zranitelnější a i když Microsoft vydává pravidelné bezpečnostní záplaty jako na běžícím pásu, piráti jsou vždy o krok napřed. Další nevýhodou tohoto systému je jeho postupné zpomalování. Systém se časem zanese a poté pracuje výrazně pomaleji než dříve.

Který zvolit?

Drtivá většina uživatelů jistě zůstane věrná osvědčeným Windows i přes jejich nedostatky. Linux je k uživatelům stále přívětivější, avšak úplným začátečníkům jej doporučit nelze. Co se týká systémů na bázi MS-DOS, na ty by měli zapomenout všichni, kteří nechtějí komunikovat s počítačem prostřednictvím zápisu roztodivných kódů do příkazové řádky.

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.