Hlavní navigace

Alternativní IM klienti: Miranda IM

Ilustrační obrázek: Alternativní IM klienti: Miranda IM Jedním z velmi atraktivních kadetů na funkci univerzálního domácího (resp. na flashdisku jako přenosného) Instant Messengeru je aplikace Miranda. Jedná se o minimalistický a multiprotokolový program určený pro MS Windows, který má ovšem v záloze nejeden trumf. V čem Miranda exceluje a proč bychom jí měli dát přednost před ostatními programy? Její zásadní výhody a filozofii si popíšeme v dnešním článku...

Navzdory faktu, že Miranda podporuje některé uzavřené komunikační protokoly, je program šířen pod licencí GNU General Public Licence. Aplikace je napsána v C++ a její verze se již pohybují kolem 0.7.6 (stabilní), resp. 0.8.0 (testovací). Aktuální verze jsou k nalezení, jak je zvykem, vždy na serveru Slunečnice.cz. Základní velikost Mirandy při stažení je cca 1,5 MB.

Schopný nástroj

Miranda IM

Program nabízí řadu pokročilých funkcí. Je plně skinovatelný a díky podpoře Unicode s ním lze používat i pro Čecha exotičtější jazyky (cyrilice, azbuka, …). Sbírka podporovaných komunikačních protokolů je vynikajicí, s patřičným plug-inem lze komunikovat s kýmkoliv v sítích ICQ, IRC, AIM, MSN, Skype, Jabber, Yahoo! Messenger, Gadu-Gadu, Tlen, Netsend a jiných. Ovšem pozor, ubezpečte se raději, zda daná služba povoluje použití jiného klienta nežli oficiálního. Mimochodem, pro Mirandu je k dispozici také počeštěné rozhraní, a to na adrese http://miranda.kvalitne.cz/. Je velmi milé, že Miranda obsahuje podporu profilů a možnost nainstalovat importovací nástroje.

Miranda IM

Přizpůsobení podle chuti

Podporované volby a nastavení jsou taktéž velmi početné. Kromě nekolikastránkových nastavení v rámci každého komunikačního protokolu (jaký port použít, zda aktualizovat upravené kontakty, zobrazování avatarů, …) zde nalezneme i mnohé volby pro změnu vlastního chování aplikace (viditelnost okna apod.), upravení struktury menu, zvuků a událostí s nimi spojených + řadu dalšího. Taktéž nechybí funkce pro precizní nastavení chování na síti (za 10 minut přejdi do „idle“ stavu, ignore list, …).

Ve své základní verzi poskytuje Miranda jakýsi primární framework, který si po vzoru kupříkladu Firefoxu můžete znatelně upravit k obrazu svému. Obrovská databáze plug-inů na adrese http://addons.miranda-im.org/ čítá cca přes 500 položek a obsahuje dodatky vícero typů. Zatímco jeden zpřístupňuje určitý komunikační protokol, jiný zkvalitňuje práci s historií zpráv, další mění zvuky, no a poslední namátkou může zobrazovat jen smajlíky, jaké nám budou právě sedět. Spolu s programem je již několik plug-inů distribuováno, ovšem většina čeká na své objevení na stránkách produktu. Obří množství dodatků může být paradoxně začátečníkovi na obtíž, jelikož procházet databází stovek pluginů (byť přehledně tématicky dělených) není žádný med. O to méně v případě, kdy má nezkušený uživatel poznat, které z plug-inů se mu budou hodit. Naštěstí je k dispozici přehled nejpopulárnějších, kde lze vždy začít.

Možná úskalí

Miranda IM

Pokud s Mirandou plánujete používat některý z uzavřených protokolů, měli bychom vás upozornit na dvojici věcí. Za prvé to není tak úplně „košer“ řešení, jelikož je to obvykle v rozporu s EULA licencí dané služby. A za druhé, případná nefunkčnost (plná či částečná) daného protokolu po vydání jeho nové verze (či úpravě specifikace stávajícího) není chybou Mirandy, ale právě faktu, že používáte uzavřený protokol, který si jeho majitel zkrátka může kdykoliv změnit.

V extrémním případě tak klidně může dojít i k tomu, že se do vydání nového plug-inu zkrátka nemusíte k dané službě připojit. Pomoc v obojím případě je velmi snadná – používejte buď IM klienty v souladu s podmínkami EULA (ICQ pouze s ICQ klientem apod.), případně otevřené protokoly (Jabber), kde podobné věci jaksi z principu nehrozí.

Více než jen IM klient

Miranda je vynikající program. Sice chvíli trvá, než zjistíte, kde se co nastavuje, případně než zvolíte ten správný plug-in, avšak poté, co jí věnujete nějaký ten čas a „vytuníte“ ji k obrazu svému, odvděčí se vám velmi spolehlivým chodem.

Zdroj snímků: Miranda, Wikipedia

Programy ke stažení jsou na Slunečnici bez virů a spyware.